Автор Тема: Миколаїв та його околиці  (Прочитано 34419 разів)

2 гості дивляться цю тему.

ЗеленаМиша

 • Свої
 • Новачок
 • *
 • Повідомлень: 29
 • Рейтинг 126
  • Перегляд профілю
Re: Миколаїв та його околиці
« Відповідь #40 : 05.05.2019 19:45:48 »
Під час крайньої форумної вилазки, що відбулася 30 березня 2019, у одній із потерн Форту Миколаїв було виявлено ось такі графіті:

Потерна знаходиться ось тут:Так вхід до тунелю було зафіксовано на фото Roy. Ті, хто в середині, - у процсі дослідження напису  :)Стіни тунелів сформовані з піщаника, тож доволі м'які і  легко піддаються прошкрябуванню навіть з допомогою дерев'яної палички. Саме тому потерни буквально пошрамовані автографами древніх і сучасних "Васьків".
Однак, написи, наведені на фото, мають особливу цінність, бо походять з періоду Першої світової війни. 
Наскільки мені вдалося розгледіти, на стіні вишкрябано наступне:

K.U.K.P.B.N 10 Kn. 53
(курсивом позначено текст, у правильності розшифрування якого я не впевнена)

А тепер гайда розшифровувати!

K.u.k.  (K. und k., kaiserlich und königlich (нім.) імператорський та королівський) – абревіатура, яка використовувалася у назвах державних установ та організацій у Австро-Угорщині в період з 1867 по 1918 рр.
Саме ця абревіатура змусила мене звернути увагу на графіті.

P.B. 10
Сайт http://www.austrianphilately.com/dixnut/dn2.htm подає, що PB означає Pionierbataillon.
Згідно з даними сайту http://www.austro-hungarian-army.co.uk/orbat.htm, десятий піонерський батальйон належав до 48 піхотної бригади, 24 піхотної дивізії, 10 корпусу ландверу, який (корпус) станом на осінь 1914 р. базувався у Перемишлі:Pionierbataillon – це, фактично, інженерні війська. Тобто іде мова про будівничих цього печерного комплексу.
 
Kn. 53  або Кpn 3 чи Knn(?)
KN 53
Згідно з даними сайту http://www.austrianphilately.com/dixnut/dn2.htm  Kn = Kanone, тобто гармата. Однак, наявність гармат (причому півсотні!!) у інженерному батальйоні мене злегка дивує. Не думаю, що це розшифрування правильне.

Відчитати цей напис можна також як Kpn, хоча із натяжкою. 
Згідно з даними сайту http://www.maparchive.ru/index.php/2011-12-16-14-10-41.html?letter=K   (увага! довго завантажується) Kpn = Kompanien, тобто роти (одна рота позначається як Кр.). Можна припустити,що  іде мова про 3 роту піонерського (інженерного) батальйону, що досить правдоподібно.. Але навіщо автор графіті вжив множинний варіант скорочення ( роти)? Очевидно, вартує ще раз приїхати у цю локацію і уважніше роздивитися текст.

Варіант Knn виглядає більш реалістичним у прочитанні, але, нажаль, ніякого розшифрування такого скорочення я не знайшла.

Крім того, нижче на тому ж фото із потерни, якщо придивитися, видніється ще один, менш чіткий,  підпис, який не вдалося якісно сфотографувати, тож дослідження обов'язково буде продовжене на місцевості! :)
Розшарити F VK G+

atlas1975

 • Свої
 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 139
 • Рейтинг 37
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Миколаїв та його околиці
« Відповідь #41 : 06.05.2019 18:09:00 »
В 10му піонерському батальйоні було 5 рот, кожна із них була прикріплена за різними армійськими з'єднаннями
1 рота - 12 ID
2 рота - I AKps
3 рота - Х AKps
4 рота - V AKps
5 рота - ХI AKps

На скельному написі мова однозначно за 3тю роту. "53" там точно не є, бо "3"ка вишкробана у великому регістрі (прописному), а букви після "К" - в малому (рядковому). Немає сенсу си ломати голову над причинами того чи іншого варіанту написання абревіатури слова kompanien, бо не факт шо автор напису був на 100% обізнаний зі всіма тонкощами військових абревіатур австро-угорської армії й міг написати так, як сам вважав за можливе...
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4294
 • Рейтинг 1043
 • Стать: Чоловіча
 • Ein План, ein Звіт, ein Форум
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: Миколаїв та його околиці
« Відповідь #42 : 11.05.2019 20:37:17 »
Бандерівські Скелі або Урочище Теребеже

Знаходяться на околиці Миколаєва тут . Колись в цих скелях була справжня Криївка. На жаль її здали зрадники і спалили НКВС. Всі фото станом на 2017 рік.

Про Чортові, Довбуша, Урицькі та інші скелі знають всі. А про Банедрівські забули? Яка ж це Галичина без Бандерівськимх скель!


Скеля з штучними отворами які повинні були виглядати як амбразури і лякати комуняк


Хтось навіть приготував дрова, на випадок якщо в горах трапиться москаль і потрібно буде його терміново катувати :)


уважно читаємо і запамятовуємо рік коли це сталося - 1948р


Потім звертаємо увагу на фейспалм зверху. Чого б це?


Піднімаємся сходами нагору. Опа! 1949 рік. Напевно одні рахувати по Юліанському а інші по Григоріанському календарях. Чи може російська розвідка приклала тут руку щоб збаламутити ситуацію!


Металева решітка на підлозі прикривала карцер для полонених :)


Всередині доволі типово як для таких печерок. Важко уявити як тут можна було жити взимкуЦікаво чи це бандерівці вирізали чи вже дітваки з місцевої школи під час однієї з типових екскурсій


Дорога на Миколаїв попри скелі


Поруч з печерою є багато інших скель з виходом пісковика назовні
В пісковику є багато інших дрібних входів в маленькі печерки. Ми їх не досліджували


Насуплене Обличчя Шевченка пильно слідкує щоб комуняки не пройшли!


деколи прохід попри них не зовсім простий


Фото в Стилі Олеся :)


Зараз це просто гарне місця для авто-вело-мото-фото мандрівки . Зручний заїзд зі сторони Тростянця. Поруч є кілька симпатичних озер з альтанками. Два карєри шоб полазити. Ну і в мене з цим місцем в мене повязані особливо теплі спогади :)

«База Фаворит коло Миколаєва. Озеро, мангали, волейбольний майданчик і сосновий ліс. Якраз щоб побухати з тімом на один день у будні. По відстані троха ближча за Задорожне, є хороша дорога  :) Не така розкручена як бухта.

Тут був мій перший досвід ночівлі в наметі. Тринадцять років тому мене запросили на день народження співмешканця з гуртожитку. Всі гості були місцеві хлопці, крім іменнинника я нікого з них не знав. Іменинник купив пяти літрову баклаху смаги і закуску. Якраз нормально на 12 людей віком 17-19 років  :)

В ті часи люди купували алкоголь у бабок. Бабки були в кожному місті, навіть у Львові коло Оперного. Сиділи, зазвичай, коло гастрономів, на площах базарів, громадських зупинках і інших людних місцях. Завжди знаходився хтось знающій хто переконував що саме в цієї бабки товар кращий і деешвший ніж в магазині.

Був жаркий травень. Святкувати вирішили в "офігєнному місці в лісі коло озера". В когось був доступ до батьківської копійки. Автомобіль цей хоч і невеликий, але місткий. Напевно тому що без зайвих елементів інтерєру які зїдають корисний простір в сучасних автомобілях. Наприклад вентиляція, склопідйомники, підголовники, шумоізоляція. Семеро чоловік почуваються всередині копійки цілком комфотрно. Правда для чого було їхати по трасі коли є дорога через Миколаїв - для мене досі загадка. Мабуть шоб батьки не побачили. Зато як нам всі сигналили і вітали з вихідним. А він так робив дві ходки!

Приїхали ми туди, де зараз стоїть база Фаворит. Озеро, галявина і дикий ліс навколо. Ніяких сторожів і "Купатись заборонено". На всіх був один "двомісний" брезентовий намет. Тільки ми встигли розкласти намет і вогнище як насунулися хмари і пішла злива. Ми всі швиденько заталувалися в той бідний намет. Серйозно! Всі 12 чоловік. Сиділи накорточках плече в плече. Іменинник в центрі подавав кожному келішок і кусок чорного хліба. Щоб його випити всі мусіли потіснитися і так звільняти щасливчику руки. Гроза пройшла швидко. У Львові погнуло плакати, повиривало дерева і позривало дахи. Хто памятає це був травень 2003.

Далі все як завжди. Пять літрів закінчилися, хтось пішов в село за поповненням. Потім прибіг, вхопив виделку і знову кудись побіг. Далі якісь два чудіки ганяли по галявині один за одним і щось матюкалися. Я всіх вислухав і пішов спати. В намет, звісно що.

Прокидаюся від того, що поруч хтось ригає. Якби був тверезий - напевно б теж сам зригався. А так - спросоння вибрався назовні, щасливий що не обригали голову. Надворі ідилія. Ніч, горить вогонь, навколо вогню нарід практикує йогу. Коли вогонь згасає - один з йогів виходить з нірвани і підкидуває дрова. Було холодно, що аж трусило. То ж я троха порозсував сплячих йогів і теж всівся коло вогню.

Ви не повірите яка це була довга ніч! Вогонь грів тільки спереду, і то аж так що волосся на ногах диміло. А спина тим часом мерзне! Обертаюся, спині тепло. Але обпечені ноги тут же згадують той період еволюції, коли на них росло піря чи шерсть і тому щосили напружують шкіру, пробуючи втримати тепло. Але чомусь нічого окрім маленьких прищиків на шкірі не зявляється:( Тихо грало маленьке китайське радіо на батарейках, кілька разів підряд крутили пісню про майонез і туалет. Знущаються!

Я себе уявив солдатом, що сидить в окопі і чекає світанку аби хоч якось зігрітися, помитися, поїсти і розімнути суглоби. Ліхтариків, як і мобільних телефонів, тоді ще ніхто не мав. То ж так довго як тоді я ще ніколи не чекав!

Нарешті хтось прокинувся. Без переднього зуба. Чи він впав і вкохався в писком в сук, а чи то йому його вибили - він не памятав. Ніхто не памятав. Це вже був другий відсутній таким чином зуб.

Стояв туман. Ми пішли до озера. Мию свою обригану куртку в крижаній воді. Я щойно закінчив коледж і мав їхав додому писати диплом. Прощальна пянка перед змінами.

Виявилося що намет був зиченим.Тож прийшлося його теж мити. Ми взяли за 4 кути і кілька разів окунули в воду. Потім спакували в кульок і сказали що до того часу коли власник його розкладатиме - він висохне. Думаю це був останній похід того намету.

З того часу багато що змінилося. Зникли бабки з тричвертівками мутної рідини, я написав два дипломи і пішов працювати, пройшли дві революції а мобілки замінили ліхтарики і все решта. Тепер гарні місця окультурили і беруть плату за вїзд. А люди не змінилися: бухають як і бухали.
»
Розшарити F VK G+
курча

Brat Lee

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 6
 • Рейтинг 5
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Миколаїв та його околиці
« Відповідь #43 : 27.08.2019 21:20:31 »
До Криївки можна доїхати і зі сторони села Велика Воля - на в'їзді в село стоїть вказівник, де усі цікаві місця села включно з Криївкою, вказані.Дорогою є два цікавих хрести 19 століття. Особливо перший - з Францом-Йосифом. Одразу за цим хрестом як фон дуже колоритний місцевий магазин-кнайпа.
Не знаю, чи завжди так, але ми були після обіду у вихідний день, то місцеві "тусили" біля нього (магазину), як мухи біля ... (меду).
Що мене трохи здивувало, то село ніби за вказівником - з 1850 року, а хрест - 1848 року. То його поставили до заснування села?
Треба буде колись більш глибоко розібратися з цим.
Розшарити F VK G+
Кожен знаходить лише те, що вміє шукати

Brat Lee

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 6
 • Рейтинг 5
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Миколаїв та його околиці
« Відповідь #44 : 27.08.2019 21:52:50 »
Знаю, що хтось мене через це вважатиме занудою, але раз вже мова про дати, то давайте ще порівняємо таке (вказівники на Тарандовій):
Легко бачити, що нижній вказівник-засторога подає дати існування храму 8-10 століття, а верхній вказівник-інформатор - 8-14. То де правда?
І знову бачимо магічне словосполучення - Стільське городище. То таки Хорвати? Чи Австрійці?
Хто має КОНКРЕТНУ і, бажано - задокументовану, інформацію, а не емоційно-міфологічні припущення, пишіть.
Розшарити F VK G+
Кожен знаходить лише те, що вміє шукати

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4294
 • Рейтинг 1043
 • Стать: Чоловіча
 • Ein План, ein Звіт, ein Форум
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Справжні Криївки коло Миколаєва
« Відповідь #45 : 15.03.2020 16:09:24 »
У лісі коло Миколаєва збереглася справжня криївка. Вона дійшла до нас незмінною ще з повстанських часів. Місцеві краєзнавці стверджують що в ній діяла друкарня УПА. Криївка витесана глибоко під землею в масиві пісковика. Вхід через вертикальний отвір тільки з альпспорядженням. Всередині є п’ять кімнат, стояти можна на повний зріст. В кімнатах ми бачили залишки речей тієї епохи. І хоча дерево струхлявіло а метал погнив, проте стіни та ніші цілі, наче щойно були витесані. Також в кімнатах присутні вентиляційні отвори та заглиблення для збору води.

Вентиляційний отвір


Ми в рукотворному підземеллі


Слава Україні і тим хто це збудував!


Підземна криївка УПА. Тут є багато кімнат та вільно дихається. Ззовні її ніяк не виявиш.


Один з артефактів в криївці


Складний доступ та глухе розташування вберегли криївку від спаплюження. А суцільний камінь від руйнування. Зазвичай криївки будувалися в землі. Тому з часом вони зігнили і до наших днів мало що дійшло. А ця є витесана в суцільній скелі. То ж нам повезло мати справжній символ тієї епохи, ще й зовсім недалеко від Львова.

Вид з входу у криївку


А це власне і вхід


Приблизно 15 метрів вертикального спуску. Щоб ворог не пробрався.


Правда наявність стінок психологічно полегшує спуск новачкам


І трішки підйом


Знайти криївку було не просто. Навколо складна місцевість зі значними перепадами висот та одноманітні дерева. Якби по нас ще й звідкись стріляли, то ми б давно вже відрапортували в Москву що повстанців тут немає :) А насправді заховався цілий підземний бункер. П’ять кімнат, коридори, вентиляційні отвори, колодязь для питтєвої води і, звісно що, кілька виходів назовні. На підлозі є залишки дерев’яних бочок, шухляд, батарея від радіостанції, інструмент яким довбали цю криївку. Сміття та надписи на стінах відсутні.

Ми спустилися в Криївку через цей от вертикальний колодязь. Видно грунт який сюди намило


Одна з кімнат всередині криївки. Явно видно що її довбали.


Батарея від радіостанції


Звідси поступала вода


Тут вона збиралася


Інструмент яким колись робили цю криївку


Напів-зігнивша шухляда


Ну і як же без них.


В сумі було десь під 20 штук


Ця криївка заслуговує стати відомою. Це наочний приклад як тоді боролися з окупантом! В Україні, насправді, збереглося не так вже і багато автентичних криївок тих часів. Більшість які ми бачимо це реконструкція. А криївка коло Миколаєва унікальна, бо вона така ж як і була тоді.

Тут колись була підземна друкарня УПА


Ліворуч і праворуч є кімнати


Вентиляційні отвори в стелі


Зараз в них живуть найрозумніші з кажанів


Плівка і гальванічний елемент


Ціла батарея від радіостанції


А тут в стіні були дерев’яні балки


Залишки цвяхів на стіні. Напевно оббивали деревом щоб тепліше було тут жити


«Тройной»? 😉


Сюдою поступало повітря щоб дихати


Старий посуд


Зігнивші ножиці


За словами краєзнавців Тарас Білошицький добряче приклався до дослідження цієї криївки. Волонтери на чолі з Андрієм Синишиним планують промаркувати вело-маршрут до неї, облагородити і спростити вхід. А також закрити його решіткою щоб хтось випадково не впав. Якщо бажаєте долучитися пишіть будь ласка Андрію, він все скоординує. Також я нікому не даватиму координат, все через Андрія. Дякую усім(СвятоДій!, Стінгер, Рой і Андрій) за чудову вилазку. Ми молодці!

Бригада


Здохлий собака в ще одній криївці


Криївка низька. Але щоб вирівнятися тут були ніші в стелі


Гей гу, гей га. Таке то в нас життя. Налобники готові, прощай чиста хімза.


Це Андрій, краєзнавець що нам показав цю криївку.


Вхід в меншу криївку де колись була швейна майстерня. По суті навпроти друкарні.


Ну і Бандерівські скелі на закуску


Ну і крім цієї, поруч є ще мінімум три криївки менших розмірів. Тому в ті часи НКВД боялися навіть близько проїжджати повз цей ліс 😊

Же би ми всі знали


Такий звіт я виклав на фейкбук. А для експлорера напишу більше. Вчора я був безмежно щасливий що в нас є форум. І що Андрій його читає, приєднався і запросив на вилазку. Потім ми мали цікаву прогулянку Миколаївськими горбами вдалині від корона Вірусу. Я вперше побував у справжній, а не відреставрованій криївці. А Святодій осідлав мого Джимміка. Матиме тепер знижку якщо захоче його викупити ;)

Для чого він дезинфікує розводло? Це замість 20 грам перед обідом?


Ага! Надезинфікувався! Тепер жмура маю везти у Львів


Навіщо Тру-досліднику брати в похід ложку якщо є розводло?


Казав що смачно, все з'їв ще й облизав


Одразу ж навпроти меншої(швейна) є описана вище більша(друкарня) криївка. Я не знаю чи піде цей звіт в маси чи ні. Але спуститися посеред лісу в цілу мережу кімнат – це реально ексклюзив! Тому я продовжуватиму писати та розвивати експлорер. Щоб подібні екскслюзиви зі мною траплялися частіше.

Коло фотограф цікавіший за сам кадр


Чат "для своїх"


Рішала


Спочатку ми оглянули попсові бандерівські скелі, потім похлюпалися в грязюці і заїхали під аж дві криївки. В одній, меншій, була швейна майстерня. По суті це є дві кімнати видовбані в пісковику. З часом кімнати троха замило грунтом, але назагал пролізти можна.

Джим це машина для веселощів


Ну поїхали шукати найглибшу калюжу


Ти там ще живий? 😉


Ти кого омивачкою оббризкав!


Хто з розводла їв, а хто на сокирі яєшню готував


Свято-місячна хода


Ну і направду, Святодій знає як з простого добирання зробити купу фану.

Спочатку наїстися квасолі з мясом
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=5ym0C58B2U0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=5ym0C58B2U0</a>

Далі видертися на багажник животом вниз
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=tSNsO4POido" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=tSNsO4POido</a>

І обригати мені лобовуху 😉 Жарт.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0WsV7BKxSFA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=0WsV7BKxSFA</a>

Залишилася ще одна криївку на наступний раз ;)
Розшарити F VK G+
курча

Svyatodiy

 • Свої
 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 196
 • Рейтинг 266
 • Стать: Чоловіча
 • Мандрівний лицар
  • Перегляд профілю
Re: Миколаїв та його околиці
« Відповідь #46 : 15.03.2020 21:00:05 »
Дкоину трохи своїх фоток

Розшарити F VK G+
Крутіть колесико!

maxiWELL

 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 258
 • Рейтинг 166
  • Перегляд профілю
  • Блог
Re: Миколаїв та його околиці
« Відповідь #47 : 16.03.2020 11:09:28 »
Гарні звіти! А спосіб збільшення місткості компактного позашляховика повеселив.  ;D

Добре, коли є куди ховатись від епідемії.  :)
Розшарити F VK G+

Andre

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 8
 • Рейтинг 5
  • Перегляд профілю
Re: Миколаїв та його околиці
« Відповідь #48 : 17.03.2020 18:31:20 »
...і ще мої "5 копійок" ))
Дякую щиро Golem, Roy, Stinger, Svyatodiy за класну компанію та веселу і пізнавальну подорож!
Розшарити F VK G+

vicktornekrasof

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 7
 • Рейтинг -2
  • Перегляд профілю
Re: Миколаїв та його околиці
« Відповідь #49 : 18.03.2020 20:22:28 »
А шо то на дереві за гусениця здорова?:-\
Розшарити F VK G+