Автор Тема: Споруди Винниківського Лісу (Бункери звязку)  (Прочитано 92203 рази)

1 гість дивиться цю тему.

Diminni

• Зацікавлений
  • *
  • Рейтинг 11
    • Перегляд профілю
Re: Споруди Винниківського Лісу-2
« Відповідь #140 : 05.03.2015 02:44:00 »
Всім привіт!
Вирішив пролити світло по всім цим спорудам Винниківського лісу, так як провів там багато років свого дитинства. Отже весь цей вузол зв'язку мав назву "Мускат" був побудований на початку 1960-тих років минулого сторіччя   і  складався з ТРЬОХ складових, а саме:телеграфний центр (вул. Пасічна), радіоцентр (с. Давидів) і телеграф\телефонний вузол в Винниках. Про перші два (Пасічна і с. Давидів) багато вам не розкажу так як пасічна була відокремлена від військової частини ще в далеких 1970-тих,а  в Давидові був в такому віці що я майже нічого не пам'ятаю. А ось про в\ч яка знаходилась безпосередньо Винниках можу "трохи" написати.

СТРУКТУРА:
Умовно колишню в\ч в Винниках можна поділити на три частини:
1. Наземні будови і споруди в\ч (кпп, штаб, рота, плац, автопарк, склади, караульне приміщення, клуб, стадіон, господарські прибудови і інше);
2. Два підземних вузла зв'язку. Всі хто якось зв'язані з цією в\ч їх називали "ЗДАНІЄ №17 і ЗДАНІЄ №117";
3. ДОСи і гаражі військовослужбовців. ДОС -це будинок в якому проживали родини з військовослужбовцями, розшифровується це слово так Дом Офицерского Состава. Їх там аж 5 будинків, кожен мав назву наприклад 1-й 2-й ДОС і якщо тобі треба було терміново знайти Петрика Пяточкіна запитавши в його мами "Де Петрик?" міг отримати шифровку такого змісту:"Він пішов гуляти на 5-й ДОС" що на людський мові означало "пошукай його біля будинку №5".  Зайшовши на вікімапію я побачив що хтось позначив ці будинки як "колишня казарма №" на таку маленьку в\ч (особовий склад там був до 100 чоловік з солдатами, прапорщиками і офіцерами) 5 казарм то забагато.

ПРИЗНАЧЕННЯ:
Вузол зв'язку служив проміжною ланкою секторної лінії зв'язку на проміжку МОСКВА-БЕРЛІН підпорядковувався КДБ СРСР , до середини 70-тих минулого сторіччя частина була СЕКРЕТНОЮ і за фотографії які можна зустріти тут на форумі в ті далекі роки в ліпшому випадку можна було потрапити на років 20 за шпигунство, а в гіршому... ладно не будемо про сумне  :D.

ІСТОРІЯ ЗАНЕПАДУ
Після об'єднання Німеччини і вивід звідти радянських військ (1990-1994) втрачалось пряме призначення таких вузлів зв'язку (а їх на проміжку Москва-Берлін було  декілька штук). З здобуттям України незалежності військовослужбовці приймають рішення прийняти присягу на вірність Українському народу що впевненому розумінні приречує об'єкт до закриття, це зв'язано з тим що об'єкт був профільно "заточенний" під задачу яка на той момент не цікавила ЗСУ. В 1994 була вилучена вогнепальна зброя, в період 1994-1999 вивозилось\продавалось різне обладнання\механізми. В 2000 об'єкт був переданий під охорону ВСП в 2004 частково проданий.

СЬОГОДЕННЯ:
Наземні будови і споруди в\ч продані якійсь релігійній громаді. Новими власниками частина будинків (штаб, клуб, рота, медпункт)  перебудована під житлові приміщення інша використовується за призначенням (автопарк, склади). Підземні вузли зв'язку повністю зачищенні "металістами". В ДОСах живуть колишні військовослужбовці (процентів 30) і інші люди які про існування цієї в\ч нічого не знають.
Бункер нездійснених надій
Враховуючи стан об'єкту на дату його закриття в приміщеннях підземного вузла можна було легко організувати ЦОД вже з готовими системами штучного клімату, системами резервного живлення, прокладеними кабельними мережами і купою інших допоміжних систем. Але це вже ніколи не збудиться оскільки місцеві і заїзджі "металісти"  зробили свою справу і на даний момент об'єкт нагадує підвал для овочів на глибині 10-ти метрів.

Байки:
Доки об'єкт був режимним серед місцевих жителів ходила легенда що пожежні резервуари- це пускові шахти ракет, яких тут звісно ніколи не було.
Серед місцевих "металістів" ходить байка що біля об'єкту (ну або десь в ньому) проходить кабель який на 70 % складається з дорогоцінних металів (золото, срібло) існує якийсь міфічний прапорщик який має мапу всіх кабельних мереж, включаючи цей кабель.
Часто цей вузол зв'язку приписують до колишнього 7-го полку спец. зв'язку, який так само базувався в Винниках, на вул. Кільцевій (Неграх) - це неправда, вузол зв'язку "Мускат" був окремим підрозділом. Єдине що його поєднувало з 7-им полком- це військове стрільбище, де за добрих пару літрів "технічного" спирту (який використовувався для протирання контактів і не тільки) можна було домовитись про стрільби з ПМів.
PS. Коротко напевно все якщо вам стане цікаво можу написати детально по цю в\ч.
PS.PS. І взагалі я хотів написати тільки про насосну станцію, за яку тут спорять вже декілька років (тут навіть хтось збирався викачувати з неї воду), а пост вийшов зовсім не про це  ;D. Насосна станція до речі мала пряме відношення до Мускату, але як то кажуть це зовсім інша історія.
Розшарити F VK G+

inkognito

• Супер Модератор
  • Досвідчений Дослідник
  • Рейтинг 494
  • Стать: Чоловіча
  • <--Невсеремось!-->
    • Перегляд профілю
    • /dev/null
« Відповідь #141 : 05.03.2015 08:57:28 »
Щиро дякую! На Вікімапії поправив - погляньте, якщо щось некоректно, виправлю знову. Якщо Вам відомо, де ще подібні пункти зв'язку можна знайти на теренах Західної України? Можу припустити, що вузли навколо Львову були не єдиними на шляху Москва-Берлін.
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

YserL

• Адміністратор
  • Дослідник
  • *
  • Рейтинг 496
    • Перегляд профілю
« Відповідь #142 : 05.03.2015 11:03:56 »
Було б цікаво на рахунок технічних рішень, тим більше підписка про нерозголошення протягом 25 років пройшла.
На рахунок датацентру трохи віддалене місце по комуніцкаціях, мала глибина.
Розшарити F VK G+

Цезар

• Свої
  • Гуру
  • *
  • Рейтинг 187
    • Перегляд профілю
« Відповідь #143 : 05.03.2015 11:26:27 »
В принципі, було б цікаво почути про подібні споруди не лише на теренах Західної України. Далі лінія йшла на Польщу ? А за Львів в який бік, і приблизна відстань між такими спорудами. Звісно вітаються легенди і просто історі їз життя. Будем вдячні.
Розшарити F VK G+
І рай, і пекло мають свої переваги. У раю чудовий клімат, а в пеклі – вишукане товариство.

chuk_sk

• Зацікавлений
  • *
  • Рейтинг 1
    • Перегляд профілю
« Відповідь #144 : 09.03.2015 21:34:47 »
стосовно запасного ходу - це труба вниз з залізними скобами біля входу в бункер?
і чи заходив хтось в ті деревяні двері? що на півдні?

п.с. дочитався про північний - південний. то чи може хтось розказати про запасний хід в південний бункер?
Розшарити F VK G+

Diminni

• Зацікавлений
  • *
  • Рейтинг 11
    • Перегляд профілю
« Відповідь #145 : 10.03.2015 15:40:29 »
Вибачаюсь що так "швидко" відповідаю на ваші питання, був у відрядженні і не було нормальної можливості написати відповіді.
Бачу народ своєю історією про цей об'єкт я зацікавив, тому спробую відповісти на питання які мені задали. Хочу уточнити що я не "служив" на цьому об'єкті, а був дитиною і цікавився технікою\електронікою іноді лазив туди де доросла адекватна людина не полізе, як приклад склад списаної апаратури зв'язку, який охоронявся чатовим з АК і за що успішно "отримував на горіхи" від батьків після того як тіж чатові мене ловили. Отже я напишу про все що бачив, знав, чув, а вірити мені чи ні вирішуйте самі. Отже поїхали!

Щиро дякую! На Вікімапії поправив - погляньте, якщо щось некоректно, виправлю знову. Якщо Вам відомо, де ще подібні пункти зв'язку можна знайти на теренах Західної України? Можу припустити, що вузли навколо Львову були не єдиними на шляху Москва-Берлін.
Шановний inkognito, ви не зовсім правильно позначили об'єкти на вікімапії, на днях виділю годинку і за допомогою paint і гугл мапса по пам'яті позначу споруди і закину цей "шедевр" в цю тему.
На теренах Західної України думаю є багато подібних об'єктів (координати деяких відомі всім, а інші ще досі є діючими), бо прикордонники,авіація,артилерія, рвсн і інші мали свої підземні КП і вузли зв'язку, які між собою були об'єднанні і була можливість за допомогою комутатора додзвонитися до потрібного абонента. Але для цього треба було знати позивні і схему виклику, нажаль я не пам'ятаю всіх позивних які заходили на Мускат, але в  інтернеті знайшов такий малюнок-схему з іншого військового об'єкту : Абрикос доречі- це колишній 63 вузл зв'язку ПриКВО на який Мускат мав вихід. Ну а наступний об'єкт-близнюк Муската розташовувався не ближче ніж 600 км в обидві сторони, а знаючи відстань Москва-Берлін можна припустити що таких об'єктів було 3-4 (з одної сторони треба шукати в Польщі з другої в Білорусії\Росії).

Було б цікаво на рахунок технічних рішень...
Їх там було дуже багато, деякі працюють досі.
Напишу про одне з них про яке мені задають питання аж навіть в ПП. Це насосна станція яка знаходилась біля Винниківського озера. Ця інженерна споруда була діюча десь до першої половини 90-тих років минулого сторіччя.
Призначення: цілодобове забезпечення об'єкта водою (технічною\питною).
Принцип дії: глибинні насоси качали воду зі свердловини (їх там було дві) і перекачували воду в підкачуючу станцію (яка знаходилась в районі колишнього цегляного заводу в Винниках). Підкачуюча  станція гнала воду безпосередньо в резервуари біля підземних вузлів, резервуарів там було 3, два технічних і один для питної води. Питну воду отримували шляхом хлоруванням отриманої води, за що відповідав військовослужбовець. В підтвердження можете подивитись тему про фантомну залізницю в Винники, де є фотка знайдених комунікацій під насипом це саме ці труби по яких поступала вода на Мускат.

Зовнішній вигляд : Сама насосна станція схожа була на підвал\овоче сховище обгороджена 2 рядами колючого дроту з табличками вхід заборонено, межа поста і іншими які відлякували звичайних людей; підкачуюча станція  земляний насип висотою 3-5 метрів де зверху встановлений люк схожий як на цій фотці

таксамо огороджений забором з колючого дроту і різними там лякаючими табличками; резервуар - закопаний у землю бак на велику кількість літрів.
Для чого зв'язківцям стільки води:
Коли була побудована ця в\ч про полупровідники, логічні схеми,PsOC, CPU і mCPU ніхто нічого не знав, а ті хто знав використовував їх в інших галузях (космос, ракетна техніка, авіація). Тому тут було все "heavy metal", лампове, тяжке, надійне. Яке споживало дуууууже багато кВТ електрики і дуже багато літрів води для забезпечення систем охолодження і кондиціонування.
Охорона: Всі ці інженерні споруди були під безшумною сигналізацією і якщо неуважний дослідник натрапляв на неї і швиденько звідти не тікав мав реальний шанс отримати кулю від ГШР яка їхала на об'єкт на УАЗіку і вже хв за 5-10 була там, реальних випадків щоб когось підстрелили я не пам'ятаю, а ловили частенько. З тим кого піймали було два варіанти розвитку подій, якщо пійманий був чесним діггером-дослідником зазвичай то все вирішувалась через магазин і "поляну" ну і звісно профілактичною бесідою від командирів в\ч, якщо "металіст\мародер" його здавали в  міліцію.
Місце розташування:
Якщо зараз подивитись на цей  квадрат в онлайн картах стає не зрозуміло для чого було необхідно так далеко тягнути водні комунікації. Відповідь (на мою думку) проста на момент побудови об'єкту (1960) інших варіантів  не було, звідки взяти цілодобове водопостачання в такій кількості води. Централізований водопровід в Винниках тільки зароджувався, в основному були криниці і водонапірні башти. Ще як варіант Насосна станція постачала  воду і в ту частину Мускату яка розташована була на вул. Пасічній.
Чому була закинута
За період інтенсивної експлуатації вся інфраструктура системи водопостачання прийшла в край важкий стан. В кінці 80-тих початок 90 почастішали поломки в системі, насоси ламалися, труби проривали в різних місцях. Фінансування на повний капітальний ремонт не було. Тому на початку 90-тих було збудовано новий водогін який підключили до централізованого водопроводу біля Винниківського Госпіталю. Обладнання було демонтовано об'єкт був закинутий.
Цікаві факти
Система водопостачання була повністю автоматична, оператор який обслуговував систему знав скільки в нього води в баках, міг дистанційно наповнити\злити воду, відкрити\закрити вентилі системи.
Один з резервуарів на даний час є діючим, він забезпечує водою ДОСи про які я писав постом раніше і нові прибудови які розбудовуються там як гриби. Вода з цього резервуара до споживачів тече без будь-яких насосів "накатом", через різність висот (бак више ніж споживачі) напір води дуже хороший, у Львові треба такий ще пошукати.

PS. Коротко все, соррі якщо комусь не відповів, або написав не те що хотіли від мене почути, в наступному повідомленні спробую замалювати схему в\ч на карті гугл.
Розшарити F VK G+

Le-i-3o

• Свої
  • Гуру
  • *
  • Рейтинг 197
  • Копай!!!
    • Перегляд профілю
« Відповідь #146 : 10.03.2015 16:10:50 »
В принципі, було б цікаво почути про подібні споруди не лише на теренах Західної України. Далі лінія йшла на Польщу ? А за Львів в який бік, і приблизна відстань між такими спорудами. Звісно вітаються легенди і просто історі їз життя. Будем вдячні.

Неподалік Франкфурт-на-Одері майже під самим Берліном посеред лісу, військова частина 96579 позивний Арбалет була під прикриттям Автобатальйону, точну інформацію надам трошки пізніше.
На мапі тут
Розшарити F VK G+
Він копав, і ти копай!!!

chuk_sk

• Зацікавлений
  • *
  • Рейтинг 1
    • Перегляд профілю
« Відповідь #147 : 10.03.2015 16:32:42 »
з декількох резервуарів один мав входи забетоновані зверху.. напевне це той робочий. (?) здивувала наявність всіх труб)
Розшарити F VK G+

Коля 85

• Зацікавлений
  • *
  • Рейтинг 0
    • Перегляд профілю
Re: Бункер "під носом"
« Відповідь #148 : 19.08.2015 22:13:21 »
Територія вже давно в приватній власності,продається за шалені кошти,а придбана була-за копійки.Охорона є,але небезпечні тільки собаки.Тепер туди вхід з тилу вільний-хтось "позичив" сітку огорожі.Там люди частенько копали кабелі,здавали на мідь.А стіни побиті-це металхантери видобували важкі металеві коробки дверей (самих дверей давно нема
Розшарити F VK G+
Все міняється...А стільки хочеться зберегти...І-повернути...

YserL

• Адміністратор
  • Дослідник
  • *
  • Рейтинг 496
    • Перегляд профілю
« Відповідь #149 : 20.08.2015 09:22:38 »
Скиньте координати в приват.
Розшарити F VK G+

Le-i-3o

• Свої
  • Гуру
  • *
  • Рейтинг 197
  • Копай!!!
    • Перегляд профілю
« Відповідь #150 : 13.10.2016 12:54:26 »

Неподалік Франкфурт-на-Одері майже під самим Берліном посеред лісу, військова частина 96579 позивний Арбалет була під прикриттям Автобатальйону, точну інформацію надам трошки пізніше.
На мапі тут
Отож щодо частини у Франкфурті на Одері сьогодні спілкувався з Людиною яка там служила на томуж кабелі Москва Берлін. Отож з  тої частини яку показув на Мапах в попередньому дописі був прямий звязок з 3 обєктами у Львові згідно з його слів він міг зняти трубку і напряму говорити з:  СКА, Обєкт під цитаделью і з головною поштою решту звязкових частин у Львові потрібно було набирати по номеру в тому числі і на Кайзервальді, там виявляєтся має бути потужний бункер.

Щодо самої частини 96579 тут
 що біля Тогож Франкфурту. Частина була "Крутою" запасу боєприпасів було рівно на 10хв бою. Цього часу хватало щоб вся частина сховалась в бункер. Бункер витримув Вибух 20 кілотон, і тотім міг 3 роки автономно функціонувати. + до цього в нього були спеціальні шлюзи щоб могли на зовні вихотити розвідники ситуації чи як це назвати.
Розшарити F VK G+
Він копав, і ти копай!!!

Drusja

• Свої
  • Гуру
  • *
  • Рейтинг 214
    • Перегляд профілю
« Відповідь #151 : 06.11.2016 22:30:29 »
Білоруський центр зв'язку в збереженому стані.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=c9zG_2ZslzM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=c9zG_2ZslzM</a>
Розшарити F VK G+
>>>>>>>>>> Не довіряй нікому <<<<<<<<<<

Stinger

• Свої
  • Дослідник
  • *
  • Рейтинг 547
    • Перегляд профілю
« Відповідь #152 : 22.01.2017 10:00:28 »
На кайзері єдиною військовою частиною зв'язку була частина біля лисої гори, там як раз зв'язок кдб був, були антени на поверхні, але антени не могли працювати без апаратури, а то всьо було певно під землею, певно всі ті легенди є правдою... Зараз там почали будівництво якогось готельного комплекса, але на поверхні входу в бункер немає, я особисто там все облазив в минулому році, а ось тижня два назад ми там ходили навколо паркану і бачили якісь бетонні плити внизу під схилом, плюс то будівництво не повністю обгороджене і ззаду вхід вільний...
Розшарити F VK G+

YserL

• Адміністратор
  • Дослідник
  • *
  • Рейтинг 496
    • Перегляд профілю
« Відповідь #153 : 23.01.2017 10:41:00 »
На кайзері єдиною військовою частиною зв'язку була частина біля лисої гори, там як раз зв'язок кдб був, були антени на поверхні, але антени не могли працювати без апаратури, а то всьо було певно під землею, певно всі ті легенди є правдою... Зараз там почали будівництво якогось готельного комплекса, але на поверхні входу в бункер немає, я особисто там все облазив в минулому році, а ось тижня два назад ми там ходили навколо паркану і бачили якісь бетонні плити внизу під схилом, плюс то будівництво не повністю обгороджене і ззаду вхід вільний...
Схиляюся теж що вхід десь нижче. Якраз в таку погоду по таянню снігу можна виявляти пустоти... Го на Кайзер?
Розшарити F VK G+

Roy

• Супер Модератор
  • Досвідчений Дослідник
  • Рейтинг 1471
    • Перегляд профілю
    • Мої фото
« Відповідь #154 : 23.01.2017 13:58:07 »
Схиляюся теж що вхід десь нижче. Якраз в таку погоду по таянню снігу можна виявляти пустоти... Го на Кайзер?

Хай б трохи більше розтанув, тоді можна. +1 в разі вилазки.
Розшарити F VK G+
Meine Ehre heißt Treue

ІНТРОВЕРТ 997

• Досвідчений
  • *
  • Рейтинг 108
  • Читайте чат ... І пишіть в ньому ...
    • Перегляд профілю
« Відповідь #155 : 23.01.2017 19:40:28 »

Хай б трохи більше розтанув, тоді можна. +1 в разі вилазки.
Візьміть хом"яка обвішаного світлодіодною стрічкою, +1 до вилазки якщо нема фейс контролю.
Розшарити F VK G+
Порушник, рекомендовано уникати.

akve

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 10
    • Перегляд профілю
« Відповідь #156 : 15.04.2017 20:36:56 »
Сьогодні натрапив на споруду схожу на колектор , але дивний трохи- ніби скіфський курган виглядає)  На території лісу недалеко від Пирогівки , між вул.
Пасічною .
Запитав в ровериста проїзджаючего - казав що то є територія війскових колишня.
Колись і паркан довколо був бетонний , огороджено с гектар певно.

Пару фоток зробив , може хтось знає що то є.
Розшарити F VK G+

akve

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 10
    • Перегляд профілю
« Відповідь #157 : 15.04.2017 20:47:57 »
є два отвори зверху на горбочку цьому , внизу сміття , спуститись тяжко без спорядження

координати є :  49.807404, 24.083485
Розшарити F VK G+

akve

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 10
    • Перегляд профілю
« Відповідь #158 : 15.04.2017 20:54:56 »
сміття
Розшарити F VK G+

akve

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 10
    • Перегляд профілю
« Відповідь #159 : 15.04.2017 20:57:55 »
3 й колодязь внизу . глибина біля 3 метрів.
Розшарити F VK G+