Автор Тема: Львівська Цитадель  (Прочитано 168145 разів)

1 гість дивиться цю тему.

slod

 • Свої
 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 81
 • Рейтинг 8
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #40 : 12.02.2009 20:16:33 »
Пропозиція ділитись лінками на старі (архівні) світлини Цитаделі досі актуальна!
Розшарити F VK G+

mxa

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 57
 • Рейтинг 0
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #41 : 01.03.2009 15:31:23 »
Ось знайшов трохи про історію Цитаделі (http://reibert.info/forum/showthread.php?t=33013)

Наприкінці 80-х рр. минулого сторіччя у Львові одним з культових місць зустрічей молоді стало старовинне фортифікаційне укріплення – Цитадель. Розташована фактично у центрі міста, напівзруйнована фортеця приваблювала місцеву молодь своїми темними підвалами та катакомбами, де можна було усамітнитися від дорослої міської метушні. Але підвальна романтика притягувала не тільки закохані пари, а і шукачів пригод, військових раритетів тощо. Серед тогочасних трофеїв, які найчастіше таланило знаходити археологам-аматорам траплялись кулі, багнети, залишки зброї та амуніції австрійського, німецького, польського та радянського походження...
У листопаді 1848 р. Європою прокотилася хвиля буржуазної революції, так звана «Весна народів». Не оминули заворушення і старовинне місто Льва, яке входило тоді до складу Австро-Угорської імперії. Бажаючи втримати свій трон, австрійський цісар Франц Йосип пішов на великі ліберальні поступки своїм народам, до яких належали й представники Західної України (Галичини). Але разом з цим дім Габсбургів не хотів здавати свої позиції і розпочав паралельно зміцнювати свою владу, зокрема західні кордони монархії. Розпочалось велике будівництво різного роду воєнних комунікацій, укріплень, фортець тощо.
Як і більшість стародавніх градів, Львів було засновано на декількох пагорбах, які чудово підходили для будівництва різних фортифікаційних укріплень: замків, фортець, мурів та ін. Для забезпечення стабільності на землях Галіції (попередження можливої російської окупації тощо), австрійський уряд 24 жовтня 1848 року видав указ L 6096: «... знайти й організувати відповідні споруди під артилерію та воєнні запаси, які малими силами могли б стримати народ ...».
Ще за часів Великого розподілу Речі Посполитої, наприкінці 70-х рр. ХVIII ст., майже півтора сторіччя, потужні загони урядових австрійських військ, маючи на меті у разі чого відбити можливу агресію з боку свого східного сусіда Російської імперії, чи то придушити черговий заколот проти австрійської монархії, були розквартировані у Львові. До речі, австрійський канцлер Меттерніх вважав, що головна небезпека державі загрожує скоріше від сусідства з Росією, ніж від внутрішніх революційних подій.
Отже, на початку 50-х рр.. ХІХ ст. у столиці східної провінції Австро-Угорської імперії Галиції місті Лембергі (так називали Львів австрійці), було зведено велику фортецю – Цитадель. До її складу увійшли серія башт з потужними мурами та допоміжні споруди. Загальна площа укріплення та допоміжних споруд сягнула близько 30 га.
В архівних джерелах датованих 1852 р. згадуються прізвища двох архітекторів – службовців Будівельної Директорії Намісництва Х. Реззінга та Й. Вандрушки, які, займаючись оцінкою експропрійованих під будівництво фортеці будинків, визначали місця під розташування споруд Цитаделі. Можливо, вони й були авторами проекту укріплень бастіону, хоча прямих свідчень про це немає.
За проектом потужний мур був розташований на ключових підступах до міста з південно-східного та південно-західного напрямків. Протягом 1852-1854 рр. було споруджено: головний корпус казарм (V-подібний у плані); дві квадратні вежі, розташовані на деякій віддалі від торців казарми; чотири «максиміліанівські» вежі (дві більших – з внутрішнім діаметром 36 м розміщені на північ від казарм, а дві менших –з внутрішнім діаметром 18 м розміщені від казарм на південь). Споруди були оточені ровами, через які були прокладені дерев’яні мости.
До складу укріплення, також увійшли казарми та споруди для забезпечення безперебійної життєдіяльності гарнізону. Деякий час на території Цитаделі існували стайні для військових коней.
У 1888 р. біля казарм було влаштовано криницю глибиною 47 м, пізніше – викопано ще одну, глибиною понад 30 м. Для запасу води у вежах було влаштовано спеціальні цистерни. У східній частині узгір’я було закладено город для офіцерської кухні. До усього, за планом, передбачалось, що у випадку народних заворушень або інших негараздів, на території укріплень Цитаделі могли переховуватись австрійські урядовці, військовослужбовці і родини офіцерів.
Для сполучення та зв’язку, доставки боєприпасів та провіанту, між мурами гарнізону було влаштовано мережу підземних ходів і під’їздів, а у південній лінії фортеці було влаштовано велику в’їзну браму. З метою маскування вогневих точок – оборонний периметр було засаджено каштанами і акаціями. Всі будівлі Цитаделі були побудовані з червоної цегли на цементному розчині; портали, водозливи – з світлого тесаного каменю.

Форпост австрійської артилерії
На початку свого існування Цитадель стає форпостом загону австрійської артилерії. Кількість гарнізону сягала 400-500 осіб (дві батареї гармат і гаубиць – всього 24 стволи) та дві батареї ракет системи Конгріва.
Ще під час подій «Весни народів» у жовтні 1848 року, саме цей загін артилерії обстрілював захоплений революційною лихоманкою центр Львова. Тоді, за наказом командуючого австрійськими військами в Галиції генерала В. Гаммерштейна, в результаті точкових артилерійських ударів з вдало вибраних позицій, було вбито 55 і поранено 75 чоловік; згоріли: ратуша, технічна академія, театр, споруда університету, також пострілами було пошкоджено декілька житлових будинків.
Місто Лева завжди вирізнялось серед інших своєю особливою політичною забарвленістю, до усього, у ньому досить сильними були слов’яно- та русофільські настрої, які вже під час Першої світової війни вилились у реальну допомогу та підтримку окупаційним російським військам, які оволодівали містом під час недовготривалих успіхів на фронті, у тому числі і після знаменитого Брусиловського прориву у 1916 р. До речі, серед тогочасних слов’янофілів був і майбутній президент УНР, відомий історик Михайло Грушевській, який активно співпрацював з росіянами під час запровадженні нової влади у Галичині.

Хто володів ключами від Цитаделі – володів містом
У Першій світовій війні Львівська Цитадель та оточуючі її пояси фортів не відігравали важливого стратегічного значення. У 1914 р., не демонтувавши укріплень, австрійські війська без опору залишили Львів. У 1914,1915 рр. у Цитаделі розташовувався гарнізон окупаційних російських військ.
Але вже у листопаді 1918 р., після розвалу Австро-Угорської монархії, під час «Визвольних змагань», коли на міській ратуші вперше замайорів жовто-блакитний прапор, який встановили українські січові стрільці, Цитадель стає одним з важливих стратегічних об’єктів, таким, як телеграф, міська управа, електростанція, будівля Галицького сейму (нині Національний університет ім. І. Франка).
Радикально налаштоване польське студентство та загони польської самооборони під проводом майбутнього президента відтвореної за Версальським мирним договором Польщі, маршала Йозефа Пілсудського, зажадали взяти владу у Львові до своїх рук. Полякам, які складали тоді суттєву кількість населення міста, вдалося зайняти укріплення. Вони захопили озброєння та боєприпаси, і утримували облогу фортеці від українських військових формувань.
З веж фортеці відкривався чудовий краєвид на місто – отже такий сектор обстрілу не тільки з гармат та кулеметів (машинових кресів, як їх тоді називали), а й зі звичайної стрілецької зброї, мав тоді серйозне стратегічне значення. Можливо, саме те, що поляки першими заволоділи фортецею, негативно вплинуло і на подальший перебіг подій для українських повстанців. Ініціативу було перехоплено, і тому той, хто володів ключами від Цитаделі, володів містом…

«Есть трупы военнопленных запрещено! Карается расстрелом!»
Після 1918 року в Цитаделі розташовувався полк піхоти Війська Польського. Перед початком Другої світової війни, на території укріплення було вирішено розташувати міський парк та тенісні корти. Але демілітаризація Цитаделі продовжувалась не довго, і вже у червні 1941 р., коли фашистська Німеччина розпочали агресію проти Радянського Союзу, фортеця, як і решта важливих стратегічних об’єктів, таких, як залізничний вокзал, електростанція і літовище, була піддана масованому бомбардуванню силами Люфтваффе. Але міцні мури Цитаделі витримали ці удари, зазнавши лише незначних ушкоджень. Тільки одну з декількох башт фортеці, після прямого попадання тяжкої авіабомби було назавжди виведено з бойового строю. Вочевидь, сила вибуху заряду була настільки великою, що розколола башту фактично навпіл. ЇЇ руїни і досі нагадують теперішнім відвідувачам про перші пекельні дні війни.
Найстрашнішими сторінками історії Цитаделі стали часи окупації Львова німецько-фашистським військами у 1941-1944 рр. Тоді на території фортеці фашисти влаштували справжній концентраційний табір «Stalag–328». Його в’язнями стали як радянські військовополонені, яких у перші місяці війни було дуже багато, так і місцеве населення: українці, поляки, євреї… Ще й досі на мурах фортеці збереглося безліч автографів в’язнів табору, що перебували у казематах Цитаделі. Серед них і зараз можна розгледіти прізвища людей різних національностей. За підрахунками вчених, за часи окупації Львова, у цьому концтаборі було закатовано 142 тис. полонених. І сьогодні місцеві пацани знаходять у підвалах фортеці велику кількість стріляних гільз і патронів, а серед них – залишки одягу в’язнів, особисті речі, посуд та велику кількість людських кісток. Особливо шокуючим був напис російською мовою, який ще донедавна можна було роздивитись на стіні однієї з башт: «Есть трупы военнопленных запрещено! Карается расстрелом!». Залишається тільки здогадуватись, якими жахливими були умови утримання в’язнів концтабору, якщо з’явивлялись подібні накази.

Старовинна фортеця могла перетворитись на «Дійснейленд»
В повоєнні роки на території укріплення розташовувалась радянська військова частина, після – склади львівського телевізорного заводу «Електрон». У цей час деякі з споруд Цитаделі знаходяться у занедбаному стані, в інших розташувались комерційні установи, зокрема і відомий у місті банк.
Декілка років тому назад, один амбіціозний та дещо дивакуватий місцевий підприємець, намагався створити на території Цитаделі розважальний комплекс для дітей, такий собі український «Діснейленд». Навіть було розпочато роботи щодо реконструкції однієї з башт. Але підприємець виявився шахраєм, та, як подейкують львів’яни, невдовзі опинився за гратами…
Вже у наші часи, був розроблений план щодо створення на території фортеці готельного комплексу. У минулому році були розпочаті роботи по його облаштуванню, під час яких, до речі, в результаті нещасного випадку, трагічно загинули троє будівельників.

Фортеця потребує опіки зі сторони держави
Львівська Цитадель сьогодні – це пам’ятка архітектури та єдиний в Україні комплекс фортифікаційних укріплень ХІХ ст., який дійшов до наших часів фактично без змін. Це унікальний ландшафтно-фортифікаційний комплекс та історико-культурна пам’ятка, розташована поруч з центром міста, де збереглися унікальні споруди. Мури Цитаделі, перш за все – це видатний мілітаристичний архітектурний ансамбль, витвір мистецтва «галицького відгалуження» австрійської фортифікаційної школи сер. XIX ст., виконаний на високому теоретичному та технічному рівні.
Довгі роки Цитадель залишалась професійно не дослідженою, а споруди фортеці з часом нищились. У наш час мури Цитаделі і прилегла до неї територія потребують досконалого вивчення спеціалістами, а також посиленої уваги і захисту з боку держави. Лише нещодавно міська влада Львова вирішила провести інвентаризацію земельних ділянок та паспортизацію пам’ятників фортеці, що використовуються юридичними та фізичними особами.
На жаль, сьогодні ви не знайдете жодного нагадування, навіть невеличкої меморіальної дошки, що інформувала б про ті події, які відбувались тут у часи «Визвольних змагань» та впродовж Другої світової війни. До усього, фортеця і досі не входить до сучасних туристичних маршрутів старовинним містом Лева, яке перебуває в переліку ЮНЕСКО, як пам’ятка всесвітнього надбання людства.

Цитувати
...Царящая над проспектом Тепла Гора (известная больше как Цитадель, где в советское время построили противоатомное бомбоубежище для начальства...
источник: http://www.lebed.com/2007/art5187.htm
Розшарити F VK G+

Dengon

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 6
 • Рейтинг -1
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #42 : 01.03.2009 18:05:23 »
Були сьогодні зі Слодом на Цитаделі, перефотографували усі цікаві об"єкти, користуючись нагодою у вигляді яскравого сонця  :D. Заходили на територію новоперебудованої під готельний комплекс вежі (скориставшись певними зв"язками  :)) - перебудовано усе наніц, навіть у підвальних приміщеннях мінус першого та другого ярусів!  :(.
Перед кінцем подорожі бачили групу (3 хлопця), які, здається, з цього форуму.
Найцікавіше - були знайдені декілька ескарпованих кладкою з кам"яних блоків валів, що прикривали під"їздні шляхи до брам Максиміл"янських веж. До цього вважалося, що вони були усі понищені при переплануванні поляками. Нам було дозволене тимчасове перебування у книгосховищі, яке розміщене над відомим усім бомбосховищем - резервним пунктом зв"язку.
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4580
 • Рейтинг 1325
 • Стать: Чоловіча
 • Ein План, ein Звіт, ein Форум
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #43 : 01.03.2009 19:42:05 »
Фото в студію!

Шо цікавого побачили в книгосховищі?
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

mxa

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 57
 • Рейтинг 0
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #44 : 01.03.2009 20:04:15 »
Народ, дійсно, поділіться інфою що там у тому книгосховищі :)
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4580
 • Рейтинг 1325
 • Стать: Чоловіча
 • Ein План, ein Звіт, ein Форум
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #45 : 02.03.2009 01:12:03 »
Про статтю: написано гарно і легко, але на жаль малоінформативно. Багато тем тільки зачеплені. Не згадується про  додаткові оборонні вежі шо плануваплися/були в Стрийському парку, лінії оборони з  сторони Брюхович. Тема протистояння Українців і поляків теж розкрита далеко не повністю. :( Зато приємно було почитати

Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

Hulihanka

 • Свої
 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 70
 • Рейтинг 27
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #46 : 13.03.2009 23:31:28 »
Сьогодні бачила в книгарні велику кольорову(з карцінками, схемами, фотками) книгу про львівську цитадель, на жаль, автора не запамятала. Здивувалася, бо це перша наукова публікація на цю тему, принаймі з мені відомих. До того вся інформація тягалася з нету, розмов, випадкових свідчень.
Розшарити F VK G+

mxa

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 57
 • Рейтинг 0
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #47 : 14.03.2009 00:20:17 »
А можна детальніше: в якій саме книгарні?
Розшарити F VK G+

explorer

 • Адміністратор
 • Гуру
 • *
 • Повідомлень: 835
 • Рейтинг 282
  • Перегляд профілю
  • explorer
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #48 : 14.03.2009 19:11:01 »
Сьогодні бачила в книгарні велику кольорову(з карцінками, схемами, фотками) книгу про львівську цитадель, на жаль, автора не запамятала. Здивувалася, бо це перша наукова публікація на цю тему, принаймі з мені відомих. До того вся інформація тягалася з нету, розмов, випадкових свідчень.

То часом не Тараса Піняжко? На презентації першої книги в 2005 мені довелось побувати. Бачу, що зараз вишла ще одна http://prokultura.com.ua/news/185.html
До того ж автор був дописувачем цього сайту.
Розшарити F VK G+

Hulihanka

 • Свої
 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 70
 • Рейтинг 27
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #49 : 15.03.2009 20:29:05 »
explorer

ага, він ;)

mxa
книгарня навпроти Данила Галицького. 45грн
Розшарити F VK G+

RoMeL

 • Адміністратор
 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 396
 • Рейтинг 145
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #50 : 20.04.2009 01:36:27 »
може вже десь було... але викладу... взято звідси http://www.lwow.com.pl/rocznik/cytadela.html
Розшарити F VK G+
Fruere vita, dum vivis

inkognito

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3756
 • Рейтинг 496
 • Стать: Чоловіча
 • <--Невсеремось!-->
  • Перегляд профілю
  • /dev/null
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #51 : 20.04.2009 16:20:51 »
    Вітаю із Паскою усіх дописувачів та Guest'ів, та і взагалі усіх. Ходили сьогодні із жінкою (АКА Іра) по периметру цитадельки, зробили дещо гарних фото. Якщо кому цікаво, то тра йти сюди.
   
    Як ся добирали - помітили закинуту будівлю навпроти коня, за спиною якщо чекати на маршрутку №70 на Галицькому. Входи на фронті та зліва замуровані, зправа direct-вхід у підвал (доволі глибокий, метрів 6-7 під землею - але не ходили вниз - були при параді).

     Можливо доцільно буде якось зібратись і організувати якийсь deep penetration Високого Замку, прилеглих територій, Центру та й на Цитадельку забігти не тілько сосисок засмажити?- так аби у робочий день вкластись?
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4580
 • Рейтинг 1325
 • Стать: Чоловіча
 • Ein План, ein Звіт, ein Форум
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #52 : 21.04.2009 16:19:29 »
Ну ан рахунок ВЗ - давно планую. Там є винні погреби, бомбік і невідома дірка. Можна якось піти.

За карту дякую, вони тут вже дійсно "десь" були, але ці в хорошій якості.
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

atlas1975

 • Свої
 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 142
 • Рейтинг 36
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #53 : 24.04.2009 19:29:56 »
Свого часу я придбав у книгарні навпроти Марійської (де  Міцкєвич на стовпі влаштувався) площі, книгу польською мовою: "Dawna fotografia lwowska. 1839-1939", - де зокрема, поміж численних чудових світлин минулого, я натрапив на пару зразків робіт двох піонерів бальонярства Лібанського та Ріхтмана; вони на початку 20ст. з висоти польоту повітряної кулі фотографували Львів. Одна світлина презентувала Пелчинський став та вид на Західну частину Цитаделі та прилягаючих укріплень. З книжки мені відомо що обидва авіатори створили цілий альбом фотографій з пташиного польоту, але окрім фотографій в цій книжці я ніде в неті (польському) не натрапив на ше якісь додаткові, а шкода.
Розшарити F VK G+

нестор

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 2
 • Рейтинг 0
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #54 : 29.04.2009 18:30:56 »
На рахунок цитаделі, пропоную самим намалювати карту діючих(існуючих) на сьогодні обєктів. Потім можна буде в 3D її конвертнути. Надалі пропоную щодо цитаделі якось систиматизувати інфу:фото, карти, статті. Можна буде колись і книжку видати.
Якщо є пропозиції щоб полазити і подивитися,  рахуйте що ще одна лопата з вами.
Розшарити F VK G+

inkognito

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3756
 • Рейтинг 496
 • Стать: Чоловіча
 • <--Невсеремось!-->
  • Перегляд профілю
  • /dev/null
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #55 : 29.04.2009 19:50:53 »
Цитувати
Андрій, доречі книжка ця у мене є, якщо треба фотки, тягни сканер.

   2 нестор: Сканер можу позичити на декілька днів-тиждень, нажаль у самого зараз руки не мають змоги зайнятись чимось "для душі", наприклад скануванням гарної книги...Ідея видати книгу - супер, цікаво то кілько зараз хоча б орієнтовно коштує, може хто підкаже?

   2 all: моя "лопата" (гарний вираз, сподобався) завжди також з вами!
   Гуглив сьогодні, дивно, що книга пані Ірини у нас вартує 78 грн., а на поляцьких сайтах її пропонують по 3,5 євро...Промоція для Європи?
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

нестор

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 2
 • Рейтинг 0
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #56 : 30.04.2009 01:00:46 »
до Inkognito, за сканер дякую, книгу доречі купив за 25грн. з видавництва, зараз вона в Літері 90грн.
може хтось має в електронному вигляді літературу по львівській цитаделі, поділіться :)
Розшарити F VK G+

Stinger

 • Свої
 • Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 1576
 • Рейтинг 574
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #57 : 30.05.2009 15:52:51 »
Ну як, хтось рив сходи в зруйнованій башні? був там позавчора, ніяких зрушень, всеж таки пропоную порити там, мае бути шось цікаве:) Рік тому ми вже рили в тому бункері з круглою дюркою, заглибились на метр, повитягали сміття, знайшли гільзи, іржаву пряжку та ще різний хлам. Судячи з положення кімнати, за стінкою мае бути ще одна, вхід но якої засипаний, але ззовні е вікна до низу... Треба дослідити, там е що рити, тому потрібні люди...
Розшарити F VK G+

inkognito

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3756
 • Рейтинг 496
 • Стать: Чоловіча
 • <--Невсеремось!-->
  • Перегляд профілю
  • /dev/null
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #58 : 31.05.2009 20:33:56 »
   Ніц не рили, бо не було нагоди! Але однозначно спробуємо продовжити справу в найближчий зручний для усіх час
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

Stinger

 • Свої
 • Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 1576
 • Рейтинг 574
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Споруди навколо цитаделі
« Відповідь #59 : 01.06.2009 18:04:55 »
а ми рили!!! що правда заглибились на 70 см, проте повигрібали усіляке сміття :) заглибившись, вперлися в землю, тобто пісок та глину, враження таке що нижче вже ніц немає, хоча хто зна  ??? а от якщо глянути вбік :D то там є перекритя, засипані, але дуже добле промальовується що там є хід, такий самий як поверхом вище, до кімнат, та й якщо глянути зверху по будові, то там дійсно мае бути ще кімната, хочаб така ж як той бункер з круглою диркою... хочемо тепер розіблати завал цегли над тою кімнатою, може під нею є такий самий круглий лаз донизу...
Розшарити F VK G+