Дозиметрія

Автор slod, 17.02.2009 16:48:51

« попередня тема - наступна тема »

0 Користувачі і 2 Гості дивляться цю тему.

Roy

Цитата: Roy від 22.04.2011 12:50:40
Цитата: YserL від 22.04.2011 00:20:26
Одному нашому колезі дістався дозиметр ДП-63-А, всеби добре але цей екземплям містить повірочне джерело стронций-90 всередині (квіточки) і радій-226 (у світломасі нанесеній на шкалу). Від останьої світить 10 мкЗв (гама), 20 мкЗв (гама+бета). Фото і відео будуть пізніше.


Ось і відео, вимірювання гамма, бета.
В комплектації відсутня заслонка, але цікаво чи її присутність впливає якось на загальне випромінювання від прибору?



Щодо дозиметру: гарне пояснення з дослідами -


В цьому відео ж використане наше відео 0:53-1:02.
Meine Ehre heißt Treue

YserL

Почала пікати ТЕРРА-П, на комплекті батарейок GP Ultra у сплячому режимі із включеним живленням лічильнка гейгера пропрацювала 23 місці (16500 годин). Непогано так. Напруга на батареях 2,46В. Респект розробникам. Накопичена доза 0,251 mSv.

RedShift

Мужики порадьте. Мені жовтої "Терри" хватить? Чи краще зразу взяти чорну? Але служать вони по 6 років (згідно ТУ). Чи варто переплачувати?  ???
Darts matters!

Roy

Цитата: RedShift від 24.03.2017 11:47:05
Мужики порадьте. Мені жовтої "Терри" хватить? Чи краще зразу взяти чорну? Але служать вони по 6 років (згідно ТУ). Чи варто переплачувати?  ???
Звісно що вистачить. Для побутових цілей та наших широт, при умові. Аж з головою  :)
Meine Ehre heißt Treue

Svyatodiy

Цитата: RedShift від 24.03.2017 11:47:05
Мужики порадьте. Мені жовтої "Терри" хватить? Чи краще зразу взяти чорну? Але служать вони по 6 років (згідно ТУ). Чи варто переплачувати?  ???
Я думаю, що можна зекономити і взяти РКС-20.03, якщо не дуже важлива велика точність. Головне, щоб дисплей був цілий.
Крутіть колесико!

Segfault

Сьогодні з ми користувачем Stinger випробували радіаційний пейджер. Прилад зацікавив Stinger'а і він порадив написати про ньго на форумі. Я вирішив написати міні-огляд пейджера:

Radiadion Pager, радіаційний пейджер - це пошуковий радіометр-сигналізатор виробництва компанії Sensor Technology Engineering, Inc. . Прилад базується на сцинтиляційному детекторі на кристалі з йодиду цезію, і призначений для контролю контрабанди радіаційних матеріалів, тобто здатен знаходити відносно слабкі джерела радіації на відносно великих відстанях. В Інтернеті доволі мало інформації про цей девайс, але є інфа, що він входив до спорядження американських спецслужб та митних органів.



За розмірами пейджер подібний до Терри - Терра має дещо довший, але вужчий корпус. Прилад має мінімум органів управління і індикації - трьохпозиційний перемикач, кнопку перемикання режимів, два світлодіоди і семисегментний індикатор. При перемиканні перемикача в крайнє праве положення пейджер переходить в режим звукової сигналізації про підвищення фону, в середньому положенні сигналізація подається вібрацією. Прилад живиться від двух AA-батарей, всередині батарейного відсіку також є десятипозиційний перемикач для налаштування чутливості приладу. Мені пейджер дістався з рідним, доволі зручним чохлом для носіння на поясі.

При підвищенні радіаційного фону пейджер голосно і набридливо пищить - не почути його складно :) За суб'єктивними відчуттями - сигналізує голосніше, ніж Терра, добре, що пейджер можна перевести в режим вібрації. Для того, щоб вимкнути сигналізацію, треба натиснути на кнопку перемикання режимів. Утримання кнопки переводить пейджер в режим пошуку, в якому він відображає інтенсивність радіаційного випромінювання за допомогою світлодіодів, семисегментного індикатора і звукового сигналу. На індикатор виводиться цифра від 0 до 9, яка показує приблизну експозиційну дозу випромінювання. На одній із стінок прилада знаходиться таблиця для переведення цифри з індикатора у мікрорентгени на годину. Можна помітити, що шкала індикації розрахована на відносно невеликі значення - до 3.8 мР/год.

Під час тестів пейджера ми використали три джерела - контрольне джерело бета-випромінювання Б-8, чарівну гамма-коробочку з СПД і гранітний пам'ятник Іванові Франку :)
Пейджер "завівся" на коробочку з СПД, як тільки Stinger витяг її з рюкзака :) В результаті тестів ми виявили, що пейджер знаходить її за секунду на відстані в 45-50 см. Тестовий екземпляр СПД фонить доволі відчутно - до 2 мілірентген на годину (заміряли чорною Террою, яка на фотках уміло маскується під жовту Терру-П). Покази індикатора поблизу коробки скакали від 8 до 9 (на фотках не видно).



А ось Б-8 пейджер зовсім не побачив, навіть впритул. Очевидно, сцинтилятор в даному приладі дуже слабко реагує на бета-випромінювання. Терра (без кришки бета-фільтру) реагує на це джерело.

Біля пам'ятника Франку наміряли рівень 3 (до 60 мкР/год). Терра показала 58 мкР/год.


У підсумку - радіаційний пейджер показав себе як непоганий пошуковик, що допоможе вчасно виявити і уникнути джерел радіаційного забруднення (або навпаки, знайти їх ;) ). Прилад можна закріпити на поясі і ввімкнути - при підвищенні фону він дасть знати про потенційну небезпеку. Щоправда, через чутливість пейджера можливі хибні спрацювання, їх частота залежить від налаштувань чутливості приладу. Крім того, його недоліками є слабка, приблизна індикація експозиційної дози i не дуже зручний режим пошуку - для його активації необхідно постійно утримувати відповідну кнопку.

Better safe than sorry

axizep

до уваги користувачів дп-5вб і подібних йому модифікацій допотопних,100 кілограмових совкових дозіків.
так як я зібрався 9 їхати в припять,вирішив трохи порукоблудити і проапгрейдити свій дп-5. захотілось вивести звук на динамік, і встроїти його всередину. також вставив туда 18650 літієву банку і зарядне до неї. тепер мій дп-5 має мікро юзб розєм  :o  ще замінив лампочки на світлодіод. світлодіод 1206 типорозміру і висить прямо над головкою на дротах. присоплений до неї термоклеєм.живиться через резистор 100ом (на ньому падає 2.5в,живиться прямо від батареї при включенні прибора). почну з живлення. батаереї (чи акум) в оригінальній схемі підключені плюсом завжди до схеми,а мінус вимикається галетником в крайньому лівому положенні. тому я всі свої додаткові опції підключив до землі на платі,і вони виключаються разом зі всією схемою. підсилювач намагався робити максимально простим,і це мені вдалося.але були проблеми,так як схема пристрою досить хитра.лічильники гейгера запускають тирантрони,а вони в свою чергу формуюють високовольтний відємний відносно землі (60-70в) імпульс з більш менш нормованими параметрами довжини в часі і напруги. сигнал я знімав з 220к резистора,який підключається прямо до зовнішніх наушників (одна з клем наушників з жовтим дротом,звониться відносно землі на 200к). земля зєднана з металевими несучими частинами конструкції всередині). щоб мінімально впливати на амплітуду і характеристики сигналу (щоб не вплинути на точність вимірів приладу)я вирішив взяти польовий транзистор п-типу irlml5103. плату вирізав різаком з клаптика текстоліту 10х6мм. крім транзистра є ще стабілітрон на 15в,який захищає  затвор транзистору від пробитття. забираю сигнал з дозиметра через конденсатор 2.2нф щоб сильно не грузити його вихід. є ще ланцюжок з діоду і паралельно підключеного резистору,який затягує спад сигналу і робить його гучнішим в динаміку,так як коротенькі імпульси по 10-20мксек які видає тиратрон. динамік я взяв від якоїсь поломаної іграшки,він має 8 ом і діаметр 4см.головне в динаміку це його товщина,мій має десь 7мм і якраз поміщається між галетником,головкою і зовнішньою кришкою.там місця небагато,тому товстий динамік з сильно випираючим магнітом туди б не вліз. транзистор без проблем витримує його по струму прямо з акумулятора.навіть версія з набагато слабшим транзистором bss84 (всього 160ма дозволений струм) задовільно працювала. але все ж номінали резисторів і кондюка я підібрав і вказав для ірлмл5103,такщ щоб не шунтувати сигнал з тиратронів і одночасно мати найголосніший звук в динаміку.схему підсилювача я заживив через виключатель лампочки,який я відрізав від рідних дротів,і використав його тепер як виключатель підсилювача.він розриває плюс живлення підсилювача в колі.світлодіод підсвічує шкалу постійно коли включена схема.в різних режимах полдільника (положеннях галетника) трохи міняється довжина імпульсів з тиратрона і першій версії схеми працювали тихо.та навіть в рідних наушниках на положенні (х100 тріск вже дуже тихий). але завдяки діоду і резистору які я додав послідовно входу підсилювача гучність в схемі тепер однакова на всіх трьох діапазонах. на діапазонах від ренгену в годину і вище імпульси перестають приходити на наушник і відповідно на підсилювач теж. мабуть в такому діапазоні включається вже інший датчик си3бг і інше коло схеми яке не видає в навушник вже імпульсів лічби. струм споживання дозиметра без модифікацій 10ма. такщо навіть видертої старої банки акумулятора з лептопа яка підсіла і має ємність 1000ма/г вистачить на дуже довго. з підвищеним живленням в 4.2в дозік себечує непогано і режими високих напруг показує стабільні. акум припаяв дротами прямо до клем в батарейному відсіку. результатом роботи я задоволений,так як буду мати виносний датчик на штанзі,і щоб поміряти якусь бяку не треба буде до неї близько пхати руки.якщо хочете повторити-питайте,спробуй підказати що і як.





Slavko

YserL

прикольно, в мому потрібно міняти всі напівпровідники і конденсатори

axizep

з якою метою їх міняти? з ними все в порядку! напівпровідники там вічні,як і конденсатори. метало-паперові і танталові,керамічні. полярних окидних алюмінієвих там немає.апарат буде працювати і за 100 років.
можливо варто оприділити спочатку що не працює перш ніж міняти все підряд )  висока напруга є ? генерація є (апарат свистить коли включаєш його?)
Slavko

YserL

У дозиметрах Спаринг-Віст знайдено суперсекретне меню, яке дозволяє переглядати і оновлювати калібровочні коефіціенти. Це дозволяє зменшити похибку кожного пристрою.

YserL

Екскурс по террах і фото нутрощів:

YserL

Коли вартість дозиметра як автомобіль ;D

YserL

При авіаперельоті із збільшенням висоти росте рівень радіаці з космосу. На фото природній фон на висоті 10300 метрів.





115 Гості, 1 Користувач