Автор Тема: Дозиметрія  (Прочитано 126786 разів)

1 гість дивиться цю тему.

KRANZ

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 8
  • Стать: Чоловіча
    • Перегляд профілю
    • Lost Places
Re: Дозиметрія
« Відповідь #40 : 17.05.2010 23:21:10 »
Детектори альфа випромінювання на базі іонізаційнї камери:
Фігня то все. Зібрав той самий Katsuk (який схему на форумі ПРК викладав) такий дівайс і дав мені, аби я  потестував його у Чорнобильській Зоні. Ціли день тягав його з собою по всіх плутонієвих плямах у промзоні ЧАЕС... Одні нулі показував. Лише в одному місці (там десь близько 1 Р/г по гаммі і близько 1 млн. бета розпадів з см. кв), він з переляку показав на табло: "005"  ??? Але, гадаю, що при таких рівнях, там би і МР3 плеєр міг би багато що показати  ;D.

Замінив батарейки із 2.68В(соляні) на 3.25В GP Ultra Alkaline. Апарат весь час включений, звук вимкнутий. Засікаю час роботи до розряду батарей. Без захисної плівки Терра виглядає офігезно:))

користуюсь дозиметром "прип"ять" нашого ж Львівського випуску(на заводі "Полярон"),загалом в нормі все,шкалить лиш в загальновідомих "шкалящих" місцях:пам"ятник Данилу,Франку,рідний політех шкалить доволі часто
насторохує лиш фон в квартирі: поки 11-15 мікроренген-то норм,але коли вискакує 27-39 мікроренген то стає трошки стрьомно,хоча доза і допустима начебто
Шкалить "Прип"ять" це ось: http://lplaces.com/images/stories/dosimeter/pripyat_rks_05.jpg (тобто більше 20 мР/г - межа виміру для цього дівайса).
А то в тебе просто невеличке перевищення звичайного гамма-фону  ;). "Прип"ять", коли в пошуковому режимі (20 сек. замір), може до 30-40 мкР/г стрибати "на рівному місці" - т.з. флуктуація природного гама-фону (постав 200 сек. замір і стрибати не буде ;)).
У мене Терра МКС-05, постійно включена. Зрідка буває в полях до 1 Р/г. Батарейок вистачає на 5000-6000 годин. Напевно виробник перестраховується даючи 2000 годин роботи.
Розшарити F VK G+

axizep

• Користувач
  • Постійний Дописувач
  • *
  • Рейтинг 10
    • Перегляд профілю
« Відповідь #41 : 18.05.2010 20:42:25 »
"Зібрав той самий Katsuk (який схему на форумі ПРК викладав) такий дівайс і дав мені, аби я  потестував його у Чорнобильській Зоні."
Сюдячи з того що в чорнобильській зоні той самопал мовчав,значить так він і складений.а по-друге,навіть якщо б він схематично був добре зроблений,без помилок,його б всерівно треба було повіряти/градуювати.в тих трубок дуже великий розкид по параметрам.а про брак взагалі мовчу.
Розшарити F VK G+
Slavko

KRANZ

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 8
    • Перегляд профілю
    • Lost Places
« Відповідь #42 : 18.05.2010 23:40:18 »
"Зібрав той самий Katsuk (який схему на форумі ПРК викладав) такий дівайс і дав мені, аби я  потестував його у Чорнобильській Зоні."
Сюдячи з того що в чорнобильській зоні той самопал мовчав,значить так він і складений.а по-друге,навіть якщо б він схематично був добре зроблений,без помилок,його б всерівно треба було повіряти/градуювати.в тих трубок дуже великий розкид по параметрам.а про брак взагалі мовчу.
Фух, нарешті розібрались, що до чого  :). А то всі розхвилювались (Ви б шановний axizep, може б користувались функцією цитування, це б багато-що спростило). Може й так. Може й криво зроблений, але я якось не дуже довіряю іонізаційним камерам. Газорозрядні трубки, сцинтилятори та кремнійові датчики, то достатньо уживане і надійне, а це... Зрештою іонізаційні камери не набули поширення не дарма  ;). З совкової техніки, з іонізаційної камерою можу пригадати лише валізоподібний ДП-1, зроблений ще у часи раннього совітського палеоліту (дивне поєднання швейної машинки Зінгер і  манометра від паротягу)  :)

А як перевірити чи припять справна?
Якщо під рукою немає повірочних ДІВ (джерел іонізуючого випромінення), або хоча б якихось старих приладів з радієвою фарбою (годинники, компаси, амперметри до 60-х років випуску) можно просто знайти десь поблизу щось гранітне (пам"ятник, або будівлю з гранітним облицюванням), в залежності від сорту граніту, може дати перевищення фону до 50 мкР/г. Ще, як варіант, знайти мішок з калійними добривами - там теж повинно бути незначне підвищення гама-фону.
Розшарити F VK G+

inkognito

• Супер Модератор
  • Досвідчений Дослідник
  • Рейтинг 493
  • <--Невсеремось!-->
    • Перегляд профілю
    • /dev/null
« Відповідь #43 : 23.05.2010 20:47:49 »
1) Пам'ятник Данилу Галицькому - до 60 мкР/год;
2) Пам'ятник Міцкевичу - 35-40 мкР/год;
3) Пам'ятник Івану Франку - 60-75 мкР/год;
4) мля, радіобазар в районі старих телевізорів  :)
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

KRANZ

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 8
    • Перегляд профілю
    • Lost Places
« Відповідь #44 : 30.05.2010 00:53:15 »
Спаринг віст скоро випускатиме оновлену МКС-05 Терру http://www.ecotest.ua/terra_n/index.php?lang=ua, цікаво скільки коштуватиме новинка. Планують зняти з виробництва стару версію.
Сам збирався запостити це питання. Судячи з наворотів, ціна явно буде більше 200$... Поки-що Спарінг-Віст мовчить і тільки демонструє красиву картинку. Дуже хочу протестувати новий едішин у ЧЗВ.
Розшарити F VK G+

atlas1975

• Користувач
  • Постійний Дописувач
  • *
  • Рейтинг 22
    • Перегляд профілю
« Відповідь #45 : 08.06.2010 14:17:22 »
Потрібно пораду.
Я з колєгою оглядали стан дозиметра ДП-5В. В нього є так званий вимірювальний блок, - головка датчика, а на ній екрановане джерело іонізуючого випромінення. Ми знімали ободок з цим джерелом і він лежав біля нас відкрито десь 5 хвилин - провыряли "Припять" дозиметр...
 Нам треба хвилюватися чи то доза в межах допуску? Дуже прошу відповісти.
Розшарити F VK G+

Akella

• Досвідчений
  • *
  • Рейтинг -33
    • Перегляд профілю
« Відповідь #46 : 08.06.2010 16:28:05 »
в мене два джерела від дп-5а валялись під столом дооооовгий час,і ніц мені не бракує,апетит здоровий,стоїть,кості моцні,так що не переймайся
Розшарити F VK G+
Akell me nice!

KRANZ

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 8
    • Перегляд профілю
    • Lost Places
« Відповідь #47 : 09.06.2010 23:07:25 »
Потрібно пораду.
Я з колєгою оглядали стан дозиметра ДП-5В. В нього є так званий вимірювальний блок, - головка датчика, а на ній екрановане джерело іонізуючого випромінення. Ми знімали ободок з цим джерелом і він лежав біля нас відкрито десь 5 хвилин - провыряли "Припять" дозиметр...
 Нам треба хвилюватися чи то доза в межах допуску? Дуже прошу відповісти.
Рівень бета випромінення від ДІВ Б-8 досить немаленький (в залежності від свіжості елемента до 100 тис. бета розп. з см2 за хв.), але не думаю, що 5 хв перебування біля нього здатне нанести якоїсь шкоди вашому здоров"ю.
Розшарити F VK G+

KRANZ

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 8
    • Перегляд профілю
    • Lost Places
« Відповідь #48 : 13.06.2010 18:14:44 »
А так виглядає зашкал Терра МКС-05 (рівень ПЕД вище 1 Р/г)

Розшарити F VK G+

YserL

• Адміністратор
  • Дослідник
  • *
  • Рейтинг 460
    • Перегляд профілю
« Відповідь #49 : 24.06.2010 21:52:00 »
Пропоную почистити тему і структуризувати і обєднати повідомлення.
Дозиметр Терра МКС-05
Фото плати:

Дозиметр Терра-П

Стара версія на процесорі Моторолла

Схемотехніка Терра:
Формування живлення:

Процесор:
Texas Instruments MSP430F135

JTAG інтерфейс
1. 54 TDI/TDI
2. 55 TDI/TCLK
3. 56 TMS
4. 57 TCK
5. 58 RST/NMI
6. VCC
7. GND

Інше:
паспорт "Измеритель мощности дози ДП-5ВБ" ЕЯ2.807.028-03 ПС (Датчик: газорозрядні лічильники СИ3БГ і СБМ20)
Схема  ДП-5ВБ

Знущання над Террою:

Поради:
  • Якщо розхитати ізолятори на СБМ-20, потім відпаяти, то з СБМ-20 стає СБМ-20-1
  • Виключення в Террі МКС-05 (чорній) звуку зафіксованих частинок: натиснути "поріг" і не відпускаючи "режим", має висвітитися ----, звук виключається. Для включення одночасно натиснути поріг і режим, появиться Aud, звук включеться.
  • Чохол до терри - 39 грн у спаригвісті. Якість пошиття добре, матеріал шкіра із тисненням логотипу. З недоліків слабкі тягі на замках. Доки закривав в магазині зламав одну тягу  бо крихкий матеріал. Недолік: на пояс чіпляється горизонтально
  • Терра інколи може сигналізувати перевищення порогу, бувало 2 рази, переважно лікується заміною батарей живлення.
  • При перевищенні порогу показує пппп
  • 19-03-2010 замінив батарейки із 2.68В(соляні) на 3.25В GP Ultra Alkaline. Апарат весь час включений, звук вимкнутий. Засікаю час роботи до розряду батарей
  • Калібровочні коефіцінти вводяться комбінацією клавіш.

Препарована СБМ-20, всередині під тонкою фольгою ніц не виявилося, по центру йде анод. Товщина фольги 0.2 мм. Неробоча, серпень 2008 року випуску.

Цікаві лінки:
БП дозиметра ТЕРРА-П. Как работает?
Цифровой дозиметр ГАММА_1
Geiger Mueller Tube
НЕ Экономичный источник питания счетчика Гейгера
Аппаратура радиационного контроля
Опис дозиметрів від KRANZ
Счетчик Гейгера на микроконтроллере PIC 16F84
Розробка дозиметра

Розшарити F VK G+

inkognito

• Супер Модератор
  • Досвідчений Дослідник
  • Рейтинг 493
  • <--Невсеремось!-->
    • Перегляд профілю
    • /dev/null
« Відповідь #50 : 25.06.2010 13:53:33 »
   Хороший девайс мабуть буде, хоча ціна зовсім негарна...А що таке повний комплект вони часом не розказали? Мене зацікавив власне BlueTooth - написано же він є, цікаво навіщо - у комплекті поставки не значиться жодного програмного забезпечення...
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

Yuriy

• Користувач
  • Постійний Дописувач
  • *
  • Рейтинг 56
  • Rider
    • Перегляд профілю
« Відповідь #51 : 25.06.2010 14:53:52 »
Тепер практично весь новий модельний ряд дозиметрів буде з блютузами, ще як я там працював, то була експерементальна "Стора" з блютузом, "Либідь" і ще декілька моделей. Що там зараз на даний момент робиться не знаю, тре буде якось завітати.
Розшарити F VK G+
Історія мого життя складає частину історії моєї Батьківщини

ADVENTURE

KRANZ

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 8
    • Перегляд профілю
    • Lost Places
« Відповідь #52 : 25.06.2010 16:00:03 »

Інформація від виробника:
Першу партію приладів очікуємо на початку липня.. Вартість приладу в повному к-ті  становитиме 2 200,00 грн.
Ця вартість в межах України

Ціна фактично не змінилась. Навіть не віриться  :o. Вже маю декілька замовлень на нього. Люди пишуть з Москви: "Коли вже з"явиться?! Хочуууууууу!!!"
Розшарити F VK G+

toor

• Зацікавлений
  • *
  • Рейтинг 0
    • Перегляд профілю
« Відповідь #53 : 15.07.2010 19:49:36 »
Сам давач вони обмотують свинцем, шоб мати лінійність в енергетичному діапазоні.

Що за лінійність в енергетичному діапазоні???
Подивився фотки тої обмотки і мені здалося що вона для того щоб його чутлива зона була тільки під ним там де вирізане вікно в свинцевій ленті...

Весь прикол не стільки в схемі, скільки в алгоритмі обробки одержаних імпульсів. В ілнку який ти виклав про нього троха згадують. Це необхідно шоб мати нормальну точність і динаміку.

А що за алгоритм обробки імпульсів як він повинен працювати?

Коли все зробиш і все буде готове - підемо до виробника і прокалібруємо твій дівайз від їх еталона.

А від якого еталона вони калібрують дозиметри?
Як реалізовано калібрування - десь в МК зашивається калібраційне число чи може десь хардверно крутять змінний резюк?

Розшарити F VK G+

Golem

• Адміністратор
  • Дослідник
  • *
  • Рейтинг 432
  • AlkoGolem
    • Перегляд профілю
    • Пікаса
« Відповідь #54 : 16.07.2010 10:09:00 »
Вся викладена інформація не мої особисті домисли, а отримана при спілкування з інженерами екотесту.  Тож всі питання - до них.
Розшарити F VK G+
курча

toor

• Зацікавлений
  • *
  • Рейтинг 0
    • Перегляд профілю
« Відповідь #55 : 16.07.2010 11:21:55 »
Вся викладена інформація не мої особисті домисли, а отримана при спілкування з інженерами екотесту.  Тож всі питання - до них.

Я не ставлю під сумнів те що ти написав цікаво почути відповіді на питання які виникли після того як я прочитав твій пост??
Якщо можеш напиши відповіді на них.  :)
Розшарити F VK G+

Golem

• Адміністратор
  • Дослідник
  • *
  • Рейтинг 432
  • AlkoGolem
    • Перегляд профілю
    • Пікаса
« Відповідь #56 : 16.07.2010 11:50:13 »
Копія розмови в приваті з Туром:
"
Andrijko11:32
суть в тому що ти получаєш кілька імпульсів за секунду, а деколи і за хвилину. А динаміку бажано мати швидку, шоб підніс - і чуло. Отже треба ставити хитрий цифровий фільтр, який би ніби передбачав ріст

Ну і лінеаризацію шкали то стопудово. З тою обгорткою матимеш не більше 40%, без неї взагалі 100. А треба 10-20. Ну але для самодєлки є - нема радіації любий піде
"
Розшарити F VK G+
курча

KRANZ

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 8
    • Перегляд профілю
    • Lost Places
« Відповідь #57 : 17.07.2010 13:05:41 »
Народ, допоможить. Хто там має контакти з Екотест?
Маю ось такі детектори: СИ-3БГМ.
Все що вдалось знайти по них, це маленьке фото:

А також посилання на мануал до екотестівського МКС-07 "Пошук", де він використовується. Може екотест поділиться тех. документацією до цього детектора?
Розшарити F VK G+

Golem

• Адміністратор
  • Дослідник
  • *
  • Рейтинг 432
  • AlkoGolem
    • Перегляд профілю
    • Пікаса
« Відповідь #58 : 19.07.2010 11:15:41 »
Сказали шо то дуже старий давач і в них є дока, але в паперовому вигляді. Ну і то десь треба йти в лабораторію і так далі. Попросив шоб відсканували і кинули мені, за пиво, звісно. Шо з того вийде - побачимо.

Апдейт: ось шо на нього є
Розшарити F VK G+
курча

KRANZ

• Новачок
  • *
  • Рейтинг 8
    • Перегляд профілю
    • Lost Places
« Відповідь #59 : 19.07.2010 13:08:48 »
Дякую Golem, але щось тут не зходиться  :(. Це трохи не той датчик. Це скляний детектор на високі рівні гамма (такі в ДП-5 ставили).

Ось такий:

А в мене з маленьким слюдяним вікном під м"яку бета (http://www.istok2.com/photo/4538.jpg)... Десь якась плутанина. Чи це в мене не СИ-3БГМ, чи в твоему документі помилка.

Єдина інформація в неті, це: http://www.istok2.com/catalog/15/
Розшарити F VK G+