ЛОПАТОлогія

Автор swordlord, 10.02.2011 14:21:05

« попередня тема - наступна тема »

0 Користувачі і 1 Гість дивляться цю тему.

swordlord

Якщо Ви раптом вже стали счасливим власником металодетектора, то наступною Вашою покупкою обовязково має бути лопата. Адже саме вона є неодмінним атребутом у пошуку, навіть у пошуку без детектора. Так от надивившись чим копає землю-матінку українське товариство пошуковиків захотів зробити статтю по вибору лопати.

І так почнемо.

Пункт 1. Хеві метал.

З анатомії лопати знаємо, що складовими частинами ЛОПАТОсапіенс (лопата копаюча звичайна) є наконечник і древко. Коли з древком усе ясно то з наконечником треба трохи розібратись. Я не буду звертатись до історії і проводити екскурс у світ пра-пра-лопат, скажу зразу, людство навчилось робити наконечники для лопат з заліза уже давненько. Але з кожним роком на металі хочуть зекономити. Тому у виборі лопати на наконечник звертати потрібно велику увагу за такими критеріями:

1) товщина металу.
1.1) маркування сталі, якщо на тому розумієтесь  :)
2) здатність металу тримати стандартну форму після згинання, пружність.
3) місце кріплення до древка
4) допоміжні ребра жорсткості
5) якість зварених швів.


Щодо самого древка то критерії наступні:

1) міцність матеріалу.
2) зручність.


Пункт 2. Чим простіше тим надійніше.

В цьому пункті я хочу звернути увагу на те, що не слід керуватись багатообіцяючими рекламами при виборі лопат. Як правило оці 2, 3, 5. в 1 не витримують довго і комфорту від їх частого використання взагалі немає. Оці лопати якраз будуть у нагоді туристам, щоб викопати ямку під вогнище, забити кілки палатки і нарубати гілочок на вогнище.
Тому, якщо ви не займаєтесь пошуком на пляжі або в пісочницях такі лопати оминайте десятою дорогою. Як правило в бою з корінням в лісі чи важким глинистим грунтом такі лопати отримують важкі поранення. Ахілесова пята у таких лопат - кріплення.
Ось варіанти:







Проте є лопати які трохи програють в компактності, але виграють за іншимми критеріями:

Стара надійна саперка, вона ж МСЛ.



При виборі потрібно звернути увагу на клеймо з роком, чим старіша тим надійніша після 45 року до 80 року можна найти з хорошого металу. Єдиний мінус МСЛ, довго не покопаєш, тому що не зручно. МСЛ трохи програє по комфорту.

Лопати типу "Дачник" і "Садовод-огород". Сталюка не дуже міцна, але якщо копати монетки з пісчаного грунту, то може бути. Достатньо комфортна.




А от творіння фінів лопата Fiskars 2500 виявилась лідером у перегонах маленьких "саперних" лопат. У довжині 80 см захована міць маленького екскаватора.  ;D




Важливо.

Лопати Fiskars є двох видів:

1) Фіни (привезені з Польщі). (Сіро-чорні, або лише чорні. Наконечники зварені.)
2) так звані Російські. (Чорні з помаранчевими ручками. Наконечники прикріплені заклепками.)

1) 2)

При вибрі між цими двома варіантами слід зважити, що Вам важливіше надійність чи ціна. Хох 2 варіант дешевший проте, як показує практика частіше ламається, тому раджу вибрати варіант 1 зі звареним наконечником.


Пункт 3. Габаритні лопати.

Принцип вибору той самий, що і у "саперних" лопат.

Для зручності транспортування можна використати чешол мисливський або рибальський, під вудки або рушницю.

Варіанти від Fiskars:

1) Ергономічна. Древко має здатність прогнутись. Довжина: 1180 мм. Вага: 2 кг.



2) Телескопічна. Древко може змінювати величину. Довжина: 1050 - 1240 мм. Вага: 2 кг. 






Пункт 4. Бухгалтерія.

А тепер перейдемо до фінансової частини питання.

Лопати розкладні до 150 грн.
Лопати типу дачник і тд  до 100 грн.
МСЛ до 50 грн.
Fiskars 2500 - від 200 грн.
Fiskars ергономічна - від 250 грн.
Fiskars телескопічна - від 350 грн.

* Ціни станом на 10.02.2011 на Аукро.

Якщо часто копати, то за рік можна поламати пару лопат.  ;D


З власного досвіду:

Вся стаття написана виходячи тільки з мого власного досвіду.
Користуюсь лопатою Fiskars телескопічною зі зварним швом уже більше 2 років. Камянисті грунти, коріння дерев, пісчані поля, чорноземи, глина, і величезна кількість кубометрів перекопаної землі залишили трохи шрамів на ній, але лопата продовжує копати.







Si vis pacem, para bellum.

Golem

Дякую за гарний опис. Додам: якось мені подарували лопати 1 типу. Нікому не рекомендую. Метал дуже мякий, кріплення з великими люфтами, ножі і сокира зроблені ще гірше. Сокира отримала зазубрини при спробі використання по призначенню. :)
Дігери всіх країн єднайтеся!

Roy

Користуюсь  Fiskars російського виробництва та МСЛ.  Fiskars'ом задоволений, МСЛ - "може бути", згідно клейма 1985 рік, сталь не та що була в попередніх випусках. Тоньша набагато.
Проте, найчастіше користуюсь звичайним заступом, таким як картоплю на городах копають. По клеймі -1965 року, відшліфоване землею до блиску, і древко з дуба. Якось привик вже. Думаю, до тієї лопати ергономічнішу ручку приробити і привезти до Львова. Сталь суперова.

Дякую за розгорнуту тему!
Meine Ehre heißt Treue

yar-79

Тема "реальна", написано змістовно. Сам користуюсь великим фіном, трошки незручний в носінні, але надійний і зручний. Якщо коп відбувається в лісі, де багато коріння, радив би мати при собі невелику сокирку, дуже допомагає.

haracternik

Недавно обзавівся БСЛ110 (купив на металлоломі за 5 грн), думав що перероблю під МСЛ, але коли полірнув лезо відкрилось клеймо: "Д" в кружечку і 19(слабо, видно тільки верхню частину цифр)13.не думаю що то серійний номер + вона не збігається зі стандартними розмірами БСЛ. Рука звісно не піднялась різати антикваріат, тому просто зробив вкорочену ручку (заг. довж. 70см), вийшов такий собі Фірскас-хеві металл версії))) Хоч і важка зате непогано дерева рубає і в самозахисті не гірша за кувалду  ;D
Кую Металл

Alter

Круть. А фотки можна?
Нема нічого більш вічного за те, що обмотане синьою ізолентою.


haracternik

Ручка тимчасова - приміряюсь як зручніше. Хочу потім ставити дубову як на німецьких саперках  8)
Кую Металл

Roy

Мужики змайстрували лопату для зимового копу.
Все детально у відео:

Meine Ehre heißt Treue

ІНТРОВЕРТ 997

У відео більше сокира ніж лопата , автор не сказав що нею тре не копати ,а рубати мерзлий грунт до місцевої глибини промерзання
П.С. користуюсі добре вибраними лопатами за 50укродоларів середньої якості
Тут могла бути ваша реклама...

Roy

Дивитись з 1:00:
Meine Ehre heißt Treue

ІНТРОВЕРТ 997

У відео нумер  2 лопата Рембо ( хто бачив момент з великим  пилкоїдом зрозуміє) ;D
Тут могла бути ваша реклама...

Roy

Цитата: ІНТРОВЕРТ 997 від 20.12.2014 21:48:56
П.С. користуюсі добре вибраними лопатами за 50укродоларів середньої якості

В яких цілях користуєтеся? ІМХО для копу лопата за 50 грн.., на раз - два. Хіба для піску.
Meine Ehre heißt Treue

ІНТРОВЕРТ 997

Лопати по 50 грн використовую в побутово-господарських цілях іноді навіть копаю ними ями де потрібно і недуже до того ж після доводки ними класно рубати рашистів всяких
Тут могла бути ваша реклама...

Stinger

що до лопат за 50 грн, то як показав досвід, краще купити стару ржаву радянську лопату на торпедо, років 60-70х, відчистити та нагострити, ніж купляти сучасні, бо сучасні роблять з якогось лайна, яке гнеться і ломається, натомість радянські лопатки робилися з якісної сталі, особливо старі і їх не так легко поломити :)

Roy

Не зраджую своїй Fiskars 2500. Чудова, міцна, правильно спроектована лопата.





Російський аналог на 2 році копу ушатав... ;D Ковш лопати зігнувся, через занадто малу товщину металу.
Meine Ehre heißt Treue

Stinger

Цитата: Roy від 21.12.2014 23:51:28
Не зраджую своїй Fiskars 2500. Чудова, міцна, правильно спроектована лопата.





Російський аналог на 2 році копу ушатав... ;D Ковш лопати зігнувся, через занадто малу товщину металу.


Ще не до кінця ушатав, теперка я продовжую ушатувати ;D а взагалі треба її вирівняти та проварити

245 Гості, 0 Користувачів