Закинуті села нашого регіону

Автор Bottlehunter, 22.09.2011 17:17:25

« попередня тема - наступна тема »

0 Користувачі і 1 Гість дивляться цю тему.

Bottlehunter

Ось дві статті в "Газеті по-українськи" (№134(1287) від 16 вересня 2011р), що наштовхнули на дослідження безумовно цікавої теми.

Перша з них розповідає про вимираюче село Руда Золочівського району. Зараз тут живе тільки близько 20 людей.

Місце на карті



Другу статтю вирішив перепостити.

Цитувати

У Львівській області налічують 138 сіл із населенням менш як 50 осіб. Про демографічні зміни в регіоні розповідає Таїсія Фалатюк з обласного управління статистики.

Де населення скорочується швидше — у селах чи містах?

— У селах, приблизно в 2,4 раза. Кількість народжених на тисячу жителів у селах становить 12,3. У містах — 10,6. Але в селах більше людей помирають. Торік показник смертності там становив 16,4 порівняно з 10,8 у містах. Приріст населення в селах із кожним роком зменшується.

Чи вплинула на ці показники криза?

— Після перепису населення 2001 року ми спостерігали збільшення рівня народжуваності — як у містах, так і в селах. Тепер уперше за останні дев'ять років — невеликий спад. Якщо 2001-го в сільській місцевості області народилися 9975 немовлят, то 2009-го — 12 873, а 2010-го — 12 324. У першому півріччі 2011-го кількість народжених також зменшилася — 5888 осіб. Це на 200 менше, ніж за той же період минулого року.

Де народжують найбільше?

— У селах Сколівського, Турківського, Яворівського та Жовківського районів. Найменше — у Бродівському, Золочівському, Радехівському, Жидачівському, Стрийському та Городоцькому. Там рівень народжуваності нижчий за 11 немовлят на тисячу населення. Найбільше похоронів було в селах Перемишлянського, Жидачівського, Буського районів, найменше — у Миколаївському та Яворівському. Знайти закономірність складно. Яворівський район завжди давав високі показники. Можливо, це пов'язано з тим, що там розташовані військові частини, відповідно більше молодих людей. Лідером із народжуваності традиційно є Турківщина. Мабуть, впливає віддаленість від великих міст, хороша природа.

Багато в області вимираючих сіл?

— На 2009 рік було 138 сіл із населенням менше 50 осіб. Найбільше — у Золочівському та Жовківському районах. Найменше — у Сколівському. Також у нас є два села без жителів — це Поляни Жовківського району та Мала Хвороща Самбірського.

Від чого люди помирають?

— Маємо загальну статистику по області — містах і селах. Майже дві третини смертей — від хвороб кровоносної системи. На другому місці — смерть від новоутворень. Цього року зменшилася кількість померлих від інфекційних і паразитарних хвороб, недуг органів травлення та кровоносної системи. У той же час зросла кількість померлих від захворювань органів дихання.

Денис МАНДЗЮК


Отже, на сьогодні маємо 2 зовсім порожні села - Поляни і Мала Хвороща.  Останнє навіть не позначене на мапі.

Крім того, біля 100 сіл потроху вимирають. Думаю, варто було б відвідати хоча б деякі з них. Можу назвати ще Гавареччину Золочівського району, де я був, і загублений в лісах Миколаївщини хутір Прийма, куди ми з AHD заїхали одного разу роверами.

Найближчим часом планую відвідати Поляни, від Львова недалеко і зручно добиратися велосипедами. Чекайте звіту!

Най жиє Гуцулія!

Roy

ЦитуватиНайближчим часом планую відвідати Поляни, від Львова недалеко і зручно добиратися велосипедами. Чекайте звіту!
Поляни чи село Поляна? Часом не те, що біля Рокитного? Я б з радістю приєднався то вилазки.
Meine Ehre heißt Treue

Bottlehunter

Там зверху лінк на карту є. Так, біля Рокитного.
Най жиє Гуцулія!

Stinger

і я залюбки приєднався, ровер є, на вихідних вільний :D

Drusja

+2 якщо четвер-п'ятниця на роверах ;)
>>>>>>>>>> Не довіряй нікому <<<<<<<<<<

Alter

Власне в районі Золочева є ще багато вимираючих і зовсім невідомих сіл. Основна масса їх знаходиться по лісах, і вельми часто можна наткнутись на покинуті будівлі, які вже десятиліття як воюють з місцевою флорою за виживання. Ото раз гуляв лісом біля Плугова і наткнувся на майже покинуте село Лісівці (чи якось так). Декільки хат, пару людей, і все посеред лісу.
Нема нічого більш вічного за те, що обмотане синьою ізолентою.

ehter

На старих Польських картах 1930-их років віднайшов 2 села яких вже не існує.
Про одне знав, там залишились лише фундаменти (воно глибоко в лісі) там рядом ще є військова база, казарми розташовані у під землею. там також лазив
Друге по дорозі, з обох боків якої, якщо вірити карті воно було розташоване, жодних признаків його існування нема.
як гадаєте, там можливо щось накопати???

Roy

Звісно, знайти можна багато чого. Недолік пошуку в закинутих/спалених селах чи хуторах - це засміченість.
Варто озброїтись МД з хорошим дискримінатором та маленькою катушкою-снайперкою. Сам неодноразово копав в таких місцях, тому знаю як воно.
Можна за день нарити купу брухту, яко ржавих лопат, цвяхів, ложок а можна й щось серйозне. Бувало по різному.
Meine Ehre heißt Treue

Alter

Цитуватирядом ще є військова база, казарми розташовані у під землею. там також лазив

Можна лінк на Вікі?
Нема нічого більш вічного за те, що обмотане синьою ізолентою.

explorer

Загалом закинутих сіл, хуторів, і окремих фільварків є дуже багато. Вираховував їх колись порівнюючи найстарші мапи (18ХХ) з поточним генштабом. Потім лісопедом відвідував частину.
Про деякі села, що зникли ще у часи першої-другої світової, можна знайти цікаву інформацію в інтернеті (у вигляді згадок у мемуарах, чи історичній літературі).

От частина з того, що вилізало при порівнянні (деякі н.п. в списку зовсім скромних розмірів, деякі більші, з своїми церквами і т.п.):


В деяких місцях старі села нищились цілими групами, як на схід від Кам"янки Бузької (зараз частково полігон), на схід від Сасова, чи той-же полігон на Розточчі.

leuba

Може комусь знадобиться с.Залісся перемишлюнського р-н.

Bottlehunter

Сподобався запис в ЖЖ telesyk, про закинуту сільську хату на Чернігівщині. Ніби й нічого особливого, а привернуло увагу.

Лінк: http://telesyk.livejournal.com/35073.html







Най жиє Гуцулія!

anton-d


Доброго дня всім. порадьте, а чи знає хтось, де взяти інформацію по вимираючим селам по Україні. Мене цікавить Київська, Чернігівська, Черкаська, Житомирська області.
Дякую і вибачте за те що на Львівському форумі, але більше не знайшов дискусій на цю тему.

Олесь

"Пасіки" - невеликий закинутий хутір з 1946-х років. Оскільки хутір був розміщений під самим лісом, а за кілька кілометрів від нього було проголошену створення УГВР. Тож слід розуміти, цей хутір був прихистком українських повстанців. Тож в 1946р. НКВД примусово виселило населення цього хутора. Згодом деякі хати люди розібрали і перенесли в Стрілки, деякі зруйнувались, дві вціліли і капличка.

Ліворуч хутір, праворуч закинутий маєток, від маєтку залишились лише фундамент та великий сад на сонячному схилі гори і кілька невеликих озер. В яких і досі, мабуть, хтось рибу тримає. В маєтку проживала пані, яка навчала місцевих дітей грамоті, можливо, своїх не мала. Під час війни на території маєтку відбувся бій між німцями та Українською Народною Самообороною, маєток спалили. Так мені розповіли старожили Звору.


Ця хата належала Іваницькому Михайлу.


Залишки хати в якій проживав Федір Сліпець.




Капличка неподалік від хутора.




Розп'яття дерев'яне, різьблене.


А цей транспортний засіб стояв неподалік від закинутого хутору.
ЛуАЗ 967М - випускався на Луцькому автозаводі. Він в Радянській Армії значився транспортером і був створений за замовленням збройних сил СРСР для десантних військ. Цей повнопривідний водоплавний автомобіль призначався для підвезення боєприпасів і евакуації поранених. Він розганявся до майже 80 км/год на суші і майже до 5 км/год на воді. Дорожній просвіт в 285 мм і короткі звіси кузова давали можливість проїхати практично скрізь. У штатну комплектацію входила і лебідка. На всю цю фантастичну універсальність вистачало мотора об'ємом 887 сантиметрів кубічних повітряного охолодження потужністю 37 к.с.




Добрим словом і пістолетом ви можете домогтися набагато більшого, ніж одним тільки добрим словом. - Аль Капоне

216 Гості, 0 Користувачів