Вінничина, Наслідя Потоцьких.

Автор Le-i-3o, 25.10.2013 16:28:45

« попередня тема - наступна тема »

0 Користувачі і 1 Гість дивляться цю тему.

Le-i-3o

с.Сокілець та с.Печера
Не малий слід залишили Потоцькі на Вінничині, цього літа мав нагоду відвідати села Сокілець та Печеру, що знаходятся на кордоні Тульчинського та Немирівського Району, розділяє їх в даному місці річка Південий Буг яка в даному районі по особливому красива


Місцями Буг тут нагадує якусь Карпатську річку.


Крайовиди кругом заставляють затримати подих


А от і сам міст через Буг який зєднює два райони

У Немирівському районі знаходится Сокілець де величаво постав водяний млин Потоцьких

А в Печері Парк та Каплиця з Усипальницею Потоцьких-Свейковських стилізований у Романській архітектурі.

Хотівби перед Історією Потоцьких тут, Трохи пройтись історією місцевості.
Перша згадка про Печеру датуєтся кінцем 16 століття де вона згадуєтся як володіння Князів Збаразських.
За часів панування турок на Поділлі в Печері облаштував свою резиденцію Георге ІІІ Дука який був гетьманом(володарем) правобережної України а також Господарем Молдавського Князівства. На Гетьманство був призначений турецьким султаном Мегмедом IV після невдалого панування Юрія Хмельницького.

Дука заклав парк і укріплений палац на кручах Бугу. ПІсля нього Печера була у володінні декількох
полських магнатів які кожен по своєму перебудовували палац і переплановували парк відповідно до сучасних віянь моди і своїх смаків.
Після приєднання значної кількості Польських земель до Російської інперії Печера дістаєтся Потоцьким від їхніх родичів Свейковських.
В Сокільці у них був маєток а у Печері літня резиденція.

В 1927 Палац у Печері було розібрано залишилось лише дві господарські споруди, на старому фундаменті Палацу було збудовано будівлю яка стоїть до наших днів і фактично від самого початку служила реабілітаційними центрами різного плану.

На парку особливої уваги не концентрував, він трохи занедбаний і не дуже цікавим був мені, найцікавішою спорудою парку є Каплиця з Усипальницею Потоцьких-Свейковських







Будичи на місці відшукав на Каплиці табличку з іменем Архітектора

Спершу імя Владіслав Городоцький нічого мені не сказало проте згодом коли зайнявся пошуком біографії був вражений.

Отож Каплицю було споруджено у 1904 році відомим Українським-Польським Архітектором Владиславом Городоцьким на замовлення Костянтина та Яніни Потоцьких. Цією спорудою Архітектор відзначився на своїй батьківщині адже сам був родом з Немирівського району.

Найвідомішою роботою Владислава Городоцького яку всі з нас думаю знають є славнозвісний БУдинок з Химерами у Києві. До слова усі скульптури що на ньому були виконані італійським скульптором Элио Саля другом і напарником по Київським роботам архітектора.
Серед київських робіт також Костел Святого Миколая виконаний у Готичному стилі, доволі гарна споруда яку у більшості випадків при відвідинах Києва оминают.
Останні роки життя архітектор провів у Ірані де спроектував залізничний вокзал у Тегерані.

В склепі є захоронення Потоцьких і Свейковських



Прах фундатора Констянтина Потоцького нащадками було вивезено до Польщі. На даний момент у каплиці діючий костел св.Антонія Боболі, за радянських часів там був клуб.

Прогулявшись парком і схилами Бугу повернувся до млину Потоцьких у Сокільці.

Це був водяни млин який за добу в свої накращі часи міг перемолоти в середньому 44 тони зерна за добу, мав гідротурбіну на 100 кінських сил. Був спроектований архітектором Яном Гойрехом на замовлення Констянтина Потоцького у 1899 році.
Виконаний Млин з каменю та червоної цегли. З металевими елементами декору.
У 1951 році до млина прибудували гідроелектростанцію, біла будівля на фото.


Далі трохи самого млину






У 1992 році у Млині сталася пожежа, от як він тепер виглядає з середини






Поблизу Млина знаходится трьох поверховий склад зерна




Зерно зі складу на млин подавалось транспортиром який приводився у дію кіною тягою, він зберігся по сей день






Дорога від Млину до складу вимощена бруківкою


Цікавою для мене була Балка на будівлі, буду вдячний за підказку яка її роль?(я так розумію символічна)


І напис на балці


Залишки сходової клітки у будівлі Млина


А рівень води на греблі я так розумію регулювався за допомогою ось таких механізмів


Ось такою продуктивною вийшла моя прогулянка володіннями Потоцьких, на початку серпня у Печері на березі Бугу проводится етно-фестиваль Млиноманія.

Спеціально назвав Тему без конкретики обєктів, адже маю надію розповісти ще про інші Часточки насліддя Потоцьких на Вінничині.
Маю надію що наступним буде палац Потоцьких у Тульчині.
Хто має бажання обговорення тут.










Він копав, і ти копай!!!

383 Гості, 0 Користувачів