Будинок культури будівельників -.. Малий театр..

Автор Wolff, 04.09.2017 23:15:22

« попередня тема - наступна тема »

0 Користувачі і 1 Гість дивляться цю тему.

Wolff

Скільки  років проходив повз цю камяницю по вул. Стефаника 10 -та не звертав на неї уваги.
Але почувши розповідь одного дідуся який колись жив поруч - що це колись був досить популярне місце відпочинку у минулі роки. Вирішив навідатить до неї для більш досконалого огляду.
Пошук інформації про  будинкок  дав настільку не звичну та цікаву історію -що мало яка камяниця може похвалитись тою кількістю подій та перевтілень які  в ній трапились.

Трохи історії

Дім у стилі історизму. У 1911—1912 роках за проектом Альфреда Захаревича театральну залу і вестибюль на першому поверсі перебудовано і прикрашено фресками Фелікса Вигживальського, рельєфами Зигмунта Курчинського. Тут на початку XX ст. збиралось літературно-художнє товариство «Hades», очолюване Корнелем Макушинським. 1912 року тут працював танцювальний салон «Tabarin», а від 1913 року давав спектаклі «Малий театр».
Водночас на другому поверсі будинку починає діяти українська «Академічна громада»Львова .
З початком Першої світової війни (1914–1918 рр.) багато театрів Львова припиняютьсвою діяльність в тому числі і «Малий театр».
Після Листопадових подій і проголошення ЗНР у Львові та початком Українсько-польської війни 1918 р. по при загальне завмирання театрального та розважального життя у Львові, починає діяти «Театр водевілів».
У міжвоєнний період 20–30 рр. ХХ ст. у театральний споруді містився польськомовний літературний театр «UL» («Вулик»), також використовувалось як однойменний кінотеатр.
У 1931 р. був заснований Український театр «Цвіркун» .
В кінці 30-х рр. і до другої світової війни ХХ ст. тут діяли Учительська крайова спілка та фабрика фортепіано Міхала Шкельського.
У радянський період дане приміщення вже не використовується як театральний заклад, а від 50-х рр. ХХ ст. тут діє клуб дозвілля від тресту «Львівгаз» обкому комунальних працівників. Від цього часу серед львів'ян за цим бу-динком закріпилась його народна назва «Газ».
В 1960–1980 рр. – Будинок культури будівельни-ків (Клуб будівельників), у цей же період і відкривається новий вхід до Будинку культури за адресою вул. Стефаника, 16а.
Стіни прилеглих будинків прикрашають дві великі мозаїки: «Львівські будівельники» та «Не забудьте пом'янути» з портретом Тараса Шевченка.
В період з 60–90 рр. ХХ ст. тут діяли такі самодіяльні і напівпрофесійні колективи танцю та інші мистецькі колективи.
У 90-х роках ХХ ст. у зв'язку відсутністю фінансування діяльність клубу майже припиняється. Його приміщення орендують під нічний клуб«Газ». Керівництво нічного клубу приводить при-міщення театральної споруди в стан повного занепаду.
За ініціативи соліста Львівського національного театру опери і балету ім. С. Крушельницької, народного артиста України Олега Петрика (молодшого) та його батька Олега Петрика тут роз-
почато ремонтні роботи по створенню Академіїтанцю. З 2000 років відремонтованих приміченихі облаштованих під балетні зали починають діяти балетні студії.
У осені 2014 р. розпочинає роботу профе-сійний театру-танцю «Прем'єра»

Wolff

Начитавшись та прихопивши з собою STALKERа вирушили на оглядини.

Вхід до залу пролягає крізь двоарковий, облицьований чорним мармуром портал та видовжений вестибюль з фризом театральних масок (скульптор 3игмунт Курчинський).
Вигляд дуже гарний - але все в занедбаному стані (((







Центральний вхід у театр зачинений і то досить довно.



Через касове віконечко  видно повний дестрой ((



Піднімаючись по сходах стає зрозуміло що майже всі приміщення в оренді або закриті.





Вихід у подвіря завів у тупік.




Wolff

Зрозумівши що потрапити в театр тепер можна тільки з входу між будинками  № 16 - 18. направились до нього.
А ось і вхід.

а ось фото 1963 року.



Wolff

Ремонт зробили а доглядати нікому(.

Мозаїка в чудовому стані - шкода по місту дуже мало таких збереглось


Будівля в процессі будівництва ( чи ремонту) ? Шкода - не знайшов фотографій фасаду совкового періоду, то ж немає з чим порівняти що змінили під час реконструкції.


Літній танцювальний майданчик  -  занедбаний та заставлений будівельними відходами.

щось недобудовано...

Танцювальний класс  -їх тут декілька і всі одинакові.

Піднімаємось вище та потряпляемо в приміщення які просто занедбані або починають потихеньку ремонтувати.








Wolff

І на останок  ще декілька фото з горища  :)


STALKER

Дійсно були там з Wolf. Невеличка прогулянка в кінці робочого дня.
















































231 Гості, 0 Користувачів