Автор Тема: НУП-ологія  (Прочитано 1401 раз)

1 гість дивиться цю тему.

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4166
 • Рейтинг 954
 • Стать: Чоловіча
 • Ein План, ein Звіт, ein Форум
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
НУП-ологія
« : 26.07.2019 11:53:54 »
Напевно всі помічали одинокі будки попри трасу. Металеві або бетонні, великі або маленькі вони завжди привертають увагу. Їх ніхто не охороняє тому деколи аж дивно як їх досі якийсь газда не переніс собі на подвіря.

НУП


Так от такі будки це найчастіше НУП-и(НПП якшо перекласти) - "Необслуживаємиє усилительние пункти". Вони так же потрібні для кабельних ліній звязку як і водичка для марафонця. Щоб час від часу відновити параметри сигналу.

Якшо на вхід кабеля подати сигнал 1В то через один кілометр на його виході буде вже -0.1В, через десять кілометрів 0.01В а через сто - чистий нуль, тобто шум. Щоб такого не ставалося кожні Х кілометрів потрібно сигнал підсилювати а також відновлювати його форму. Тому що кабель також спотворює і частотну характеристику сигналу. «Х» дуже залежить від типу кабеля і параметрів сигналу. Зазвичай це одиниці - десятки кілометрів. Для оптичних ліній кожних 100км і більше.НУП-и найчастіше закопують в землю і зверху ставлять будко-вхід. На дверях висить надійний замок а всередині ще й кінцевик. Тобто якшо відкриєш такий НУП то доволі скоро за тобою приїде поліція.

Всередині НУП-а


Раніше НУП-и використовували для міжміських телефонних мереж, для міждержавного звязку, для військовий цілей (РЛС - бойові ракети) і так далі. Тобто кабелів було багато, як і НУП-ів на них.

Та технічний прогрес не стоїть на місці. Тому сучасні комунікацї витіснили як мінімум телефонні кабельні мережі. То ж багато з НУП-ів виявилися закинутими. Хоча вони і пусті, та доволі теплі і сухі всередині. То ж в разі потреби можуть служити притулком для дослідника. Чи навіть новий рік відсвяткувати в Карпатах.

Вирішив відкрити окрему тему присвячену НУП-ам. Прохання кидати сюди Ваші фото НУП-ів ззовні-зсередини. Якшо НУП закинутий то можна і координати. Зазвичай вони на видноті тому ні про який запал обєкта мови йти не може. Якшо НУП діючий то прохання нічого там не рухати. Дуже ймовірно що це шось військове і може зашкодити обороноздатності країни.

----

Перший наш НУП був коло Сколе. Добротна цегляна споруда і навстіж відкриті двері. На жаль нижня камера повністю затоплена і закидана сміттям. Хіба приїхати сюди з дачним насосом і шашликами.Недалеко від нього коло злиття Стрию і Опору також була типова металева будка. Тут сухо, всередині навіть збереглася якась апаратура 1969 року. Всередині запросто можуть розташуватися пятеро людей. НУП вкопаний в змлю, має бути тепло. Для порівняння такий же НУП але цілий є пофотканий тутАналогічний але менше розкурочений НУП в Росії


Так виглядають нові контейнери для НУП-ів Росія завжди мене дивувала своєю консервативністю.

Тут можна почитати про НУП-и за порєбріком. В нас вони такі самі. В Європі напевно інакші, але я ше не досліджував.

Далі почав падати дощ і ми, втомлені після Золотих Шахт і Бункера припинили наше НУП-ання. Троха згодом, вертаючись з роботи, я відкрив будку коло Ковирів. Тут вся апаратура на місці. Але сама порожнина виявилася якась мілка. І напис на ній що "відкривати лише після зняття тиску". То ж може бути якась апаратура для підземних газосховищ а не НУП. Компресор же близько. Або це шось з військової частини шо поруч і там далі в землю ще щось має йти. Треба навідатися ввечері коли не буде дачників. Хоча будка і не залочена і без давача.

Одним словом дописуйте сюди про НУП-и які знаєте. Зробимо разом цю тему Великою!

Наступний на черзі


ПС: Я навмисно не перекладав назву НУП на Українську мову. Тому що це вже історія. НУП пише на них самих, в ті часи НПП ніхто їх не кликав. Тому немає сенсу придумувати зараз їм нову назву.
Розшарити F VK G+
курча

explorer

 • Адміністратор
 • Гуру
 • *
 • Повідомлень: 817
 • Рейтинг 246
  • Перегляд профілю
  • explorer
Re: НУП-ологія
« Відповідь #1 : 28.07.2019 14:33:53 »
І напис на ній що "відкривати лише після зняття тиску". То ж може бути якась апаратура для підземних газосховищ а не НУП. Компресор же близько.

Типово такі лінії мають кабелі в які подавалось повтря під тиском. Падіння тиску в кабелі є індикатором пошкодження оболонки, а надлишковий тиск, який подається з такого НУПу при цьому запобігає проникненню води через місце пошкодження. Тиск контролюється автоматикою, телеметрія передається куди треба.
Ще зустрічаються згадки, що так само могли контролювати і цілісність всього НУПа, але не впевнений, що це правда або широко вживалось.

От Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України нам розповідає:
Цитувати
19 УТРИМАННЯ КАБЕЛІВ ПІД НАДЛИШКОВИМ ПОВІТРЯНИМ ТИСКОМ

19.1 Утримання кабелів зв'язку під надлишковим повітряним тиском необхідно для запобігання проникнення вологи в кабель при пошкодженнях, а також забезпечує систематичний контроль за герметичністю оболонки кабелю та муфти і дозволяє визначити місце пошкодження оболонки кабелю.

19.2 Встановленню під надлишковий повітряний тиск підлягають всі низькочастотні магістральні та міжстанційні кабелі, кабелі прямого живлення міських телефонних мереж ємністю від 100 пар і більше, а також високочастотні кабелі ємністю 4х4, 7х4.
Оптичні та електричні кабелі з гідрофобним заповненням під надлишковий повітряний тиск не встановлюються.

19.3 Утримання кабельних ліній під надлишковим повітряним тиском передбачається з урахуванням норм і вимог:
-        Руководства по содержанию электрических кабелей связи под избыточным воздушным давлением на магистральной и внутризоновых первичных сетях;
-        Руководства по содержанию кабельных линий городских телефонных сетей под избыточным воздушным давлением;
-        інструкцій фірм, заводів-виробників щодо встановлення, монтажу та експлуатації обладнання утримання кабелів під надлишковим повітряним тиском.
         19.4 Проектами необхідно передбачати розміщення у приміщенні чергового персоналу обладнання дублювання аварійної сигналізації про зниження надлишкового тиску в кабелях.
         19.5 Для утримання кабелів міських телефонних мереж під надлишковим повітряним тиском, в будівлях АТС ємністю  1000 номерів  і більше,  передбачається встановлення компресорно-сигнальних установок (КСУ), які забезпечують обов'язковий повтор сигналів про пошкодження кабелів в кросі та автозалі.
         19.6  Обладнання КСУ розміщується в окремих ізольованих приміщеннях з окремим входом, якомога ближче до кабельної шахти, тобто в підвалі або на першому поверсі будівлі. Стативи з ротаметрами встановлюються в приміщенні кабельної шахти.
         19.7  Газонепроникні муфти монтуються в приміщенні кабельної шахти та в пришафових оглядових пристроях.
Розшарити F VK G+

maxiWELL

 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 215
 • Рейтинг 135
  • Перегляд профілю
  • Блог
Re: НУП-ологія
« Відповідь #2 : 29.07.2019 08:35:04 »
Згадав, що біля свого міста і по дорозі на дачу часто бачив такі штуки. Навіть пригадав, де саме. Ось тільки незрозуміло, де знаходите закинуті?! У нас все діюче.

На виїзді із Боярки є така будка.
Одного разу в лісі бачив ящички з надписами "під тиском". Всередині ще було гніздо шершнів.
Батько сказав, що то кабель зв'язку.
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4166
 • Рейтинг 954
 • Стать: Чоловіча
 • Ein План, ein Звіт, ein Форум
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: НУП-ологія
« Відповідь #3 : 04.10.2019 02:27:08 »
Знаю що крім мене нупологія мало кого цікавить. Але для тих кого цікавить вестиму тут блог "У пошуках НУП-а моєї мрії" :)

Один мурований НУП коло повороту на Тернопілля


Всередині хіба що дошки збереглися.


Але цей цікавий. Бо нетиповий. Верх добротно змурований, бак синій а не сірий


Всередині повністю пусто


Далі був робочий НУП коло провалля в Стебнику
Цей НУП не був відкритий на розпашку


Не маючи багато часу ми лишили цю масивну гермокришку на наступний раз. Агов Трускавецькі, може заглянете під кришечку? ;) там може бути або плоска муфта і ніц цікавого. Або спуск вниз і стійки з обладнанням. Як повезе.
Розшарити F VK G+
курча

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4166
 • Рейтинг 954
 • Стать: Чоловіча
 • Ein План, ein Звіт, ein Форум
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
НУП-трощі
« Відповідь #4 : 19.10.2019 11:03:56 »
Якось вертаючись додому я помітив один білий бетонний НУП з написом Висока Напруга. Їх сотнями стоїть попри трасу. Але цей був відкритий. Я не зміг не зупинитися :) Всередині була масивна металева кругла коробка. Підземної часнини не було.

Мені, як великому фанату НУП-ів, дозволили все пофотографувати. Але без людей і привязки. Це насправді був телефонний нуп. Всередині стояло сучасне обладнання 94 року випуску. Тому, на відміну від старих НУП-ів все таке маленьке.

Самотній НУП


Ого, аж страшно заходити


Насправді всередині звичайні телефонні лінії. Внизу видно вентиль щоб спускати тиск


Тримається на одному болті, значить тиску там бути не може


Всередині круглої коробки доволі сучасна стійка


З дванадцяти ліній робочі лише дві. Тобто один слот йде одна телефонна лінія. Тоді використовували ущільнення каналів, тобто передавалося все на високій частоті. Відповідно по одній фізичній телефонній лініїі могло бігати під сотню розмов одночасно.
Це ампула з силікагелем на кришці. Як бачимо всередині все сухе і не погнивше


Спеціально для цього посту купив на Радіобазарі плату від НУП-а такого ж типу


Вид зверху. Все заекрановано


Задня частина що втикається в стійку і до ліній


Ключ що втикається в торець. Він конфігурує плату.


Всередині ключа дві перемички


Перехідник щоб втикнути дроти в цю плату


Знамаємо захисний екран


Яка красива плата всередині. Виконана по військовому стандарту, все правильно змонтовано. Покрита лаком тому блистить


Top. Живлення плати 14В, параметричний стабілізатор


Bottom. Плата лише двошарова.


Ну і для тих хто любить покопирсатися в старих платах. Я розписав що де є.


Зпроектовано добротно, використано багато дефіцитних на той час мікросхем які в побутову техніку не йшли.

Значить з вхідної лінії сигнал через трансформатор йшов на підсилювач зібраний на транзисторних збірках. Тут його доводили до кондиції та детектували. Так як сигнал високочастотний то стояв місцевий кварцовий генератор.  Здетектований сигнал відновлювався в цифровому вигляді. Потім знову модулювався на ВЧ і йшов у лінію через інший трансформатор. Ну і цікаве спостереження. На платах і стійках немає жодного світлодіоду :) Як знати що воно працює? Десь так.
Розшарити F VK G+
курча

atlas1975

 • Свої
 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 140
 • Рейтинг 37
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: НУП-ологія
« Відповідь #5 : 10.11.2019 20:31:33 »
тут й не має ніц побутового, плата зібрана (цікаво хто ж розробник під ЕСКД шифром "АРФ"..) на компонентах з прийомкою замовника (воєнною), а 533я серія планарок навіть з індексом "ОС" (особо стабильные) (до речі - правильніше ці серії планарок писати без букви "К" - то не "побутове" виконання.. - так само й з 2Т312 транзисторами, а не "КТ" для побутової електроніки, з прийомкою ОТК), конденсатори біль-менш сучасні тоді (К10-17а) ,але все одно вліпили анахронічні вітебські (від Моноліта) КМ-6. Зате добряче покрили лаком всю плату, шо згідно тех. норм для того місця де вони експлуатувалися..
А взагалі, плата-модуль нагадує похожі плати до апаратури ИКМ...
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4166
 • Рейтинг 954
 • Стать: Чоловіча
 • Ein План, ein Звіт, ein Форум
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: НУП-ологія
« Відповідь #6 : 28.11.2019 22:21:59 »
Їдучи якось попри Новошичі ми з Олесем зауважили самотній НУП. Колодки на дверях не було, як і обладнання всередині. Зато вони полінилися здати на макулатуру документацію по цьому НУП-у. Її вже почали гризти миші яких всередині виявилося дуже багато. Ще б пак, це термобокс з природньою вентиляцією. Тут суттєво тепліше і сухіше ніж назовні, немає конденсату (роси). Так як документація ітак на ладан дихала, ми прийняли рішення зберегти її для нащадків.

Хто не знає, в Союзу теж були свої ксерокси. Називалися машина ЕРА. Саме вони давали такий характерний відтінок на папері.

НУП з документацією


ого! З комфортом!


Ці вішаки потім будуть в списку обладнання НУП-а


Всередині пусто. Це і попередні два фото це НУП коло Дрогобича. Вони по суті кожних кількадесят кілометрів стояли. Потім на початку 2000-х всі демонтували
Колись був кінцевик


Вааав! раритет!


А ось і вона!


Більше на жаль тут ніц не було


Кидаю сюди лише кілька фоток з кожної папки. Якшо когось цікавить щось конкретно то пишіть в приват
I'm lovin` it!


Останній запис за 2005 рік.


Невже но Україні аж 661 подібний НУП?


До 2006 року тут були люди. Перевіряли тиск в кабелях


Дата випуску 1978 рікРозшарити F VK G+
курча

explorer

 • Адміністратор
 • Гуру
 • *
 • Повідомлень: 817
 • Рейтинг 246
  • Перегляд профілю
  • explorer
Re: НУП-ологія
« Відповідь #7 : 01.12.2019 09:06:37 »
Круто. Може виклади більше з документації? Схеми і креслення, мабуть, менш цікаві, але там де є що почитати - було б пізнавальної.
Розшарити F VK G+

YserL

 • Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 2572
 • Рейтинг 500
  • Перегляд профілю
Re: НУП-ологія
« Відповідь #8 : 01.12.2019 14:50:27 »
теж би полистав
Розшарити F VK G+

maxiWELL

 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 215
 • Рейтинг 135
  • Перегляд профілю
  • Блог
Re: НУП-ологія
« Відповідь #9 : 02.12.2019 09:33:35 »
В місцевому лісі на Київщині знайшов незрозумілі невеличкі ящики, до яких підходять кабелі. Оскільки це лінія зв'язку, то ймовірно, це НУП. Всередині чутно шипіння. Значить воно діюче. При цьому кришка одного з ящичків відкрита вже не перший рік. Тому можна зазирнути всередину. Табличка 1992 р.

Отак ідеш посеред лісу — і таке.


Видно, що раніше воно зачинялось на ключ.


Нутрощі.
Влітку там було гніздо шершнів.
Розшарити F VK G+