Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts

Messages - Джел

#41
На фото зображено підземне середовище культучилища, ратуші та музею "Бойківщина".

Підземна забудова міста в давнину була значно розвиненіша від надземної. Склепінчасті пивниці, в яких розташовувалися склади товарів для ринку, сягали двох-трьох, а в окремих місцях навіть чотирьох ярусів вглиб і поширювалися за межі будинків під площу та вулиці. У таких відсіках пивниць влаштовувалися вантажні люки для подачі товарів. Підземні складські квартали з'єднувалися між собою проходами, які вели також під ратушу, костел. Можливо, вони виходили за межі міських укріплень, виконуючи таким чином і оборонну функцію.

Підземне царство, у значній мірі, збереглося до сьогодні, але доступ до нього обмежений (потрібні дослідження).

Легенди про існування підземних комунікацій у місті давно побутують у мешканців міста. Фрагмент підземних тунелів було виявлено на початку 80-х років при прокладці водопроводу між вулицями Б.Хмельницького і Міцкевича (біля крамниці ,,Насіння").

Під час ремонту будинку на роздоріжжі вулиць І.Мазепи і Сагайдачного у 2001 році і переобладнанні підземелля під зал ресторану ,,Львівська брама" виявлено підземний тунель (його залишили для огляду). Археологи говорять, що це частина стародавніх підземних тунелів, якими були пов'язані стратегічно важливі об'єкти у місті (ратуша, костел, замок). Фахівці стверджують, що, судячи з характеру цегляної кладки, тунель збудований у XVII або навіть XVI століттях. У краєзнавчій літературі є перекази про підземелля старих споруд.

Новий Самбірський замок з палатою був великою спорудою, стіни його були з грубого дубового дерева на мурованих кам'яних фундаментах з високим цоколем. В ньому були підземелля, в яких розміщалася скарбниця і в'язниця. У підвалі ратуші були кімнати для тортур, дві в'язничні камери і кімната міського ката, який одночасно був лікарем і аптекарем.

Будинок плебанії при вулиці Єдлінського (тепер музей ,,Бойківщина") мав підземелля, що сполучалося з костелом і ратушею. У підземеллях церкви Різдва Пресвятої Богородиці під вівтарем покояться тлінні останки фундаторів церкви Іллі і Олени Комарницьких (власників багатьох сіл з осідком в Радловичах), їхньої дочки Софії та єпископа Атанасія Шептицького.

На старому цвинтарі (вул. І.Франка), заснованому у 1705 році і закритому у 1899 році, багата польська родина Спаускіх у XVIII ст. вибудувала муровану круглу каплицю, в підземеллях якої ховали багатих самбірян. У 1931-1932 рр. якісь вандали розбили підземелля, де лежали кості померлих у цинкових трунах. Труни розбили на куски і продали на брухт. Більшовицька влада влаштувала у каплиці буфет, а на старому цвинтарі парк відпочинку молоді. Тепер там споруджується собор св. Покрови.

У 1905-1906 роках по середині нового цвинтаря (вул. Бісківська) побудовано велику каплицю (тепер у ній церква православної громади Московського патріархату). У підземеллях каплиці є поодинокі гробівці. Там поховано у 1907 р. пароха о. Лева Щавинського.
#42
Відомостей про маєток нема ніяких. Може хтось щось знає?
#43
Не буду створювати окремої теми, лише додам фотографії. Раз довелось мені втікати від охорони, а вони то на скутерах їздять  :)
#44
Цитата: Synoptyk від 10.07.2013 17:50:23
Цитата: Roy від 10.07.2013 15:16:28
Дякую за матеріал.
Можна про підвал детальніше?  ;)
Приєднуюсь.
Якщо не складно...можна трохи історії? Коли був заснований завод і зокрема яку продукцію він випускав?

Обозний завод у Ралівці виробляв вози для коней. Про його історію мені практично нічого не відомо. А от маєток, що біля заводу, належав Баранецькому, сам будинок десь з кінця 19 століття і побудований з місцевої цегли, тобто ралівської. На тому ж місці у 1348 році стояв ще типу якийсь маєток, який скоріш за все належав родині Баранецьких, зараз вони поховані або в самбірському, або у ралівському костелі. Кажуть, що у підвалі цього маєтку колись були підземні ходи аж до Перемишля. Сам підвал досить великий, можливо ті підземні ходи були колись засипані, бо нічого такого я не бачила. Ще мені казали, що у цьому домі декілька років назад були пекарня та їдальня.
#45
Завод давно не працює, все розтрощено та розкрадено. Та біля заводу є маєток, який зараз реставрують, а у ньому є цікавий підвал.
#46
У квітні 2013 року відвідала готель "Дрогобич". Враження чудові, рекомендую всім!  ;)