Дорошенка-Коперніка (головна пошта-трам зупинка-цитадель-палац Сапігів)

Автор yarikflooder, 10.11.2011 14:28:35

« попередня тема - наступна тема »

0 Користувачі і 1 Гість дивляться цю тему.

yarikflooder

Доброго всім дня.
Почну з маленького ліричного відступу. Перший раз мабуть роки зо два тому наткнувся на ваш ресурс, був дуже здивований існуванням, вражений наповненням і безмежно зацікавлений наявною інформацією. Завжди полюбляв всякі такі речі, типу тунелів, підземних ходів і т.п., є в цьому щось таке інтригуюче і таємниче) От частенько читав про ваші пошуки, переглядав звіти, затягує воно все страшно) Зараз же вирішив зареєструватися щоб могти десь щось відписати дописати чи спитати, та й самому поділитися інформацією. Отож
Власне сабж, район Дорошенка-Коперніка (головна пошта-трам зупинка-цитадель-палац Сапігів), найбільше цікавить мабуть бо сам там живу, рідний таки) а те що знайшов у вас по цій темі малувато і не оновлюється, вирішив нову тему створити.

Коперніка 40а, палац Сапігів, підземелля і навколишня тереторія
Залишився невеликим будинком, на решті - 9 школа. Колись дивився інформацію, територія палацу була велика, будинків на Дорошенка з сучасними номерами від 45 до 59(61) не було, що й видно по їхній архітектурі. До речі момент, стіна будинки Дорошенка 45, зі сторони трамвайної зупинки - помітно замуровані арки, здається там була стіна церкви, хоча й можу помилятись. Звідти вздовж Дорошенка донизу йшла стіна, можливо це вона на фото
Ворота з сторони Коперніка, по боках - невеличкі будівлі. Нижня та що ближче до палацу - за мого дитинства там був книжковий магазинчик-канцтовари, зараз здаєтсья нічого немає. Побільший іншого, можливо тут сторож сидів?) Та що вище і далі - читав у вас що за дверима кімната що йде в нижню кімнату. Яка потреба в маленькому приміщенні, чому не можна було просто збудувати великий красивий "стовп" для воріт?) Значить таки вхід в підземелля, хто туди лазив що там і як?
Скверик-парк біля палацу, між вулицею Коперника і Будинками в відгалуженні Дорошенка. Також хтось колись в вас тут писав (не знайшов теми і поста) що там засипане бомбосховище з двома присипаними входами (під сходами і біля якогось дерева). а над віконцем пів-підвального приміщення будинку  на Дорошенка 51 пише "N/A" що власне ніби й перекладаєтсья як бомбосховище. В користь цього варіанту можу сказати наступне. Дивився старі фотографії Коперніка, ворота є, є стінка біля меншої стійки воріт, і навіть паркан є такий що й зараз, але нюанс - рівень землі здається там набагато нижчий ніж зараз - на рівні тротуару! будинки відгалуження Дорошенка збудовані в 34-37 роках як пише тут (http://wikimapia.org/#lat=49.8357941&lon=24.0215367&z=19&l=37&m=b&v=8) мабуть тоді й будувався цей бомбік чи що воно таке. В цих будинках ще за тих часів проживали можновладці, і навіть за союзу, місцеві називали ці будинки "обкомівські", що натякає. А для поважних людей треба забезпечити і безпеку. Ще одне, якось один металхантер мені розказував історію (не знаю наскільки правдиву але все таки): якось кілька років тому за воротами біля меншої будівлі якось замітив кусок металу що стирчав з землі. ну і звісно як то щоб не дістати) Так от після довгих вечірніх розкопок і потім допомоги автомобіля витягнув ту штуку, і виявилось це чималим шматком гусениці (чи то танку чи то трактора, він так і не поняв) правда чи ні, і що б це значило не знаю)

Підземелля під трамвайною зупинкою, пам'ятником Шашкевучу, Укртелекомом і дзвіницею-музеєм Русалки Дністрової
Історія від мого тата, коли він був ше дитиною, десь так 70ті роки. Розкопували якось от цю територію, здається якраз для будівництва Укртелекому. Так от з розповіді. Був дуже глибокий котлован і в ньому було знайдено 2 чи 3 цегляні тунелі що вели в різні сторони. Ще казав дістали звідти німецького літака, його потім перевезли на спорт площадку 9 школи а за деякий час він зник. Що за тунелі куди вони ведуть можна тільки здогадуватись, але цілком можливо що один з них з Цитаделі, крім того на тому місці колись була церква (дзвіниця якої тільки лишилась) а старі церкви у Львові також часто були з'єднані підземеллями. До речі рік тому приблизно вирішили відреставрувати фундаменти зруйнованої церкви і можлво її відновити, обгородили, розкопали трохи і закинули, так воно й стоїть. Може щось знайшли або заборонили копати? До речі, не знаю що там було раніше, та в 90 році був поставлений пам'ятник Шашкевичу, це ще за радянських часів і з великою територією навколо нього, може якраз для того щоб туди ніхто не лазив?

І про Укртелеком на Дорошенка. Не виключено що вони й засипали/забудували  якісь місцеві підземелля, натомість мають і своє. Якщо хтось бачив, збоку є огороджена зелена територія (http://wikimapia.org/#lat=49.8371417&lon=24.0222314&z=19&l=37&m=b&v=8) там і є вентшахти, і нормальний вхід через двері. Це зараз воно все загороджено і вблагороджено, а колись, до трамвайної зупинки всі ходили тудою навпростець з Коперніка на Дорошенка, а на ВШ часто зависали місцеві школярі.
Дві ВШ знаходять зараз за сміттєвими баками на Дорошенка. Був я тоді малим ще, коли побачив що решітки були привідкриті. Іншого дня, навіть вечора побачив я старшого пацана який вилазив звідтам. Ну я й спитав шо там таке, він розказав. Бомбосховище, класне, з купою цікавих речей, і дістав з сумки протигаз і ще купу всяких речей. Я звичайно ж зацікавився і поліз за ним, отже що я можу згадати про цей бомб: помоєму дві пари ВШ на всю територію, залазили ми в ліву що ближче до вулиці, вниз метрів 3-5, далі круглі гермодвері які вже були відкриті, коридорчик, і дуже просторе приміщення, з купою лавок, під сидіннями яких і були протигази і інші речі. Було дуже темно і на той час сташнувато, особливо що з дверей по нішу сторону вийде якась охорона і надає по голові) тому довго я там не був. потім періодично закручували решітки болтами, зрізали, і так поки не обгородили парканом. теоретично можливо навіть є зв'язок між цим бокбосховищем і тунелем до підземелля під цитою. але це так, здогадки)

І ще кілька слів по цитаделі. Дітьми ми часто там лазили. ще коли можна було залазити не тільки в зруйновану вежу. Старші розказували що там багато ходів і підземель, але через дитячі страхи ми тоді не рішались це первіряти) Читав тут пр циту але ніхто не писав за квадратну вежу біля казарм, та що взі сторони Грабовського. Вона здається в оренду наскільки пам'ятаю. І здається не охороняєтьсяніким (хіба сторожом території всьго електробанку). Думаю потрапити до неї можна було б при бажанні, і там вже дослідити, якщо хтось має бажання звісно)
Про ось цей будинок на схилі цитаделі (http://wikimapia.org/#lat=49.8362819&lon=24.023602&z=19&l=37&m=b&v=8&show=/22147102/Споруда) ще одним доказом в сторони пункту пов'язаного з ЦО є наступне: наткнувся  якось (на сайті міськ ради вроді) на прибирання паркових територій різними службами. і цитадель чи її частину віддали сліжбі МНС. Ще згадалось, колись між пішохідною доріжкою і територією того будинку були великі "бігборди" з різною рекламою та афішами. чи не для того щоб не привертати увагу до дивного будиночка на горі?
Ще один момент, ніхто непомічав/не пам'ятає "джерела" в стіні на Коперніка навпроти пам'ятника Шашкевичу? Зараз вода не йде, і його наполовину розібрали. але звідки там бралась вода?

пс: багато вийшло тексту) але подіваюсь інфа стане комусь корисною
ппс: не знаю в який розділ варто віднести, якщо що я не вгадав - прошу модераторів перенести. або може в кілька тем перенести

inkognito

Resistance is futile

114 Гості, 0 Користувачів