Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts

Messages - Golem

#361
Попадалися. Мене це не дуже цікавить то я особливо не фоткав. Звіт більше як розвідка. Практично на кожен з описаних обєктів можна по пів дня витратити щоб все обійти.
#362
Цитата: maxiWELL від 13.03.2020 20:15:20
Копальню не зацінив, а от ферма крута. Якихось артефактів, як зрозумів, на об'єктах немає?

Дякую. А що ти маєш на увазі під словом артефакти? Може я просто не все фоткав
#363
Вид з підземелля в глибину землі. Я зараз знаходжуся в соляних копальнях Турда


В звіті також буде дестрой і помойки


Ну і як же без дахів і горокраксів Експлорера


Деколи хочеться поїхати кудись за кордон, але щоб не дуже далеко і було на що подивитися. Одним з таких місць є Турда, Румунія. Всього 250км від кордону мальовничими гірськими перевалами і ти в серці Трансильванії. В Труді знаходяться величезні та надзвичайно красиві соляні копальні. Сіль тут добували ще римляни. А зараз всередині облаштували туристичний рай. Соляні копальні вражають як своїми розмірами та і красою. Всередині є парк розваг і навіть соляне озера по якому можна кататися на човні.

Соляне озеро глибоко під землею


Для тенісу теж ок. В сухому повітрі напевно краще грається


Це острів посередині соляного озера. Самому не віриться що цю красу я бачив насправді


А як же черги на кордоні?!- спитаєтеся Ви. Я теж за це переживав тому виїхав з запасом. День перед поїздкою я катався на Буковелі. І раз вже тут, на Закарпатті, то чого б не відвідати Турду?! Неспішна дорога через Яблуницький перевал, чудові краєвиди на Петрос і Говерлу. Потім минаємо Рахів, Ділове і кілометрів з двадцять петляємо Тисою вздовж колючки і синьо-жовтих стовпців. Тут проходить Україно-Румунський кордон. GPS кудись веде, але пунктом пропуску щось і не пахне. Може він давно закритий і мені з обломом прийдеться вертатися назад?

Яблиницький перевал. Готуються до атомної зими?


І звідки цей гОцул взяв "участок" між Говерлою і Петросом?


Затишна брукована вулиця в Солотвино раптово обривається шляк-баумом. Біля нього стоїть людина в формі з маскою і термометром. Це і є Український кордон. Наші прикордонники віднеслися до мене з підозрою. Мовляв що я тут забув, чому не їду через Краковець, чи не везу часом бурштин або ікони і тому подібне. Я зробив висновок що наступного разу треба хоча би блок цигарок в багажник кинути аби менше привертати уваги.

Далі їду на Румунську сторону по дерев'яному мості! Уявіть собі: сполучення між двома європейськими країнами йде по дерев'яному мості!!! Під моїм маленьким Джимміком він звісно що не завалиться. Але багатогодинні черги ця хитка конструкція виключає як такі. Ну і фури та автобуси теж напевно не проїдуть.

Деревяний міст між Ромунією і Україною


Румунія мене почала вражати ще з кордону. Пропустили мене менше ніж за хвилину. Причому найдовше часу зайняло записати номер моєї машини на листочку!!! В наших прикордонників хоча б комп'ютери були! І взагалі наступні 150км шляху я постійно дивився в GPS щоб пересвідчитися чи я справді в Румунії. Вигляд з вікна, села, фіри з кіньми і дороги нічим не відрізнялися від Українських десь там в Путильському районі Карпат. Тому їдучи в Румунію не розраховуйте перетнувши кордон опинитися в шику і гламурі. Навіть у великих містах все плюс мінус так як і в нас, а деколи і гірше. Румунія – це насамперед колорит і самобутність. Це історичні пам'ятки та чудові краєвиди. Якщо це ваше – тоді вперед у дорогу!

Звичайна Ромунія мало чим відрізняється від України


Точно так само є сміття попри дорогу


Циганський телефон


Завершуючи тему кордону скажу що назад через Дяково я проскочив ще швидше. Бо Українці мене не шманали. І це не через корона вірус немає людей. Попри Вилок і в Берегово я спостерігав цілком звичні для цього місця черги на Угорщину. Це чомусь в Румунію нема бажаючих. Зі Львова до Турди через Мукачево вийшло 500км.

Дехто скаже шо пиляти 500км це капець як багато і тяжко. Але я дорогу сприймаю як відпочинок. Їдеш чудовими горами, минаєш стрімкі перевали, дивишся на нову країну і час минає швидко. До речі, я тепер розумію чому Трансфагараш побудували саме Румуни. Та в них тут всі дороги такі звивисті! Деколи в поворотах на першу передачу приходилося перемикатися. Просто Трансфагараш це фінал-апофеоз їхнього РомАвтодору.



Власне Турда це маленьке та симпатичне містечко з дуже довгою історією. Спочатку тут стояв великий римський табір. Потім розміщувався уряд Трансильванії. То ж тут є на що подивитися і поза копальнями. Але Саліна (так їх називають) того справді варта щоб лише заради неї сюди їхати.....

Центр, Турда


В принципі це і є десь пів-міста. Небагато. Копальні за тим горбом


де Урбан там і Поліція


Чому копальні а не шахти? Тому що видобуток вівся зверху вниз. Тут немає глибоких стволів та заплутаних ходів як наприклад у Велічці чи Стебнику. Зате є величезні підземні кімнати - виробітки. Всього три штуки відкриті для туристів. Ці виробітки настільки великі що всередину вмістилося колесо огляду, дитячий майданчик, тенісні та більярдні столи та інше. Усе це майстерно підсвічено то ж навіть на телефон фотки виходять офігенні! Попри всю цивілізацію атмосфера тут справжня, соляна. Повітря стерильне, ехо тишини та відсутність запахів... поки не сядеш у ліфт з іншими людьми 😊 Тому я користувався дерев'яними ходками

На дні трапеціїдальної камери






Вхід в копальню. 1857 рік.


Всередині є ліфт щоб не ходити сходами


Навколо справжні соляні стіни


Дякую Юркові і Олесю що своїми звітами спонукали мене сюди приїхати


Висота стелі кімнат коло 100 метрів, довжина кілька сотень. Вхід через верх, тому практично зразу виривається «Ваааав!». Мене вразило як така величезна пустота під землею може триматися і не обвалюватися. Може тут немає грунтових вод, то ж нічого не розмивається і не потрібно відкачувати. Виняток становить найглибша точка копалень з озером.

Старий вхід в копальні. Ним транспортували сіль до Турди


А це новий вхід для Туристів. Старий з тої сторони горба


Новий вхід спеціально зробили щоб всім було зручно попасти в копальні


Я рання пташка. Зранку лажу, ввечері відпочиваю. Більшість людей навпаки. Тому користуюся перевагою поки тут нікого немає


Апрув! Все як має бути. Хто був в інших соляних шахтах зрозуміє


Людський ходок вниз


Соляни сталактити на стінках.


Вид зі сходів. Трапеціїдальна форма мала перевагу над круглою. Вона дозволяла робити рудник в довжину, тобто добувати більше солі.


Видобуток солі припинили аж в 1930-х роках бо він став нерентабельним. Під час війни тут ховалися від бомбардувань а потім зберігали сири. Зараз водять туристів. «Цигани» циганами, але нам потрібно брати приклад. Вони свою копальню зберегли через десятиліття, а ми умудрилися зовсім недавно прокохати шахти в Солотвино. Тепер їздимо в Румунію дивитися на сіль під землею. Є ще Стебник... Дуже б не хотілося щоб він повторив долю Солотвино і Калуша. Хоча до того йде. Берімо в них приклад як потрібно поводитися з індустріальною спадщиною.

Соляне озеро на дні копальні


Виглядає як у фантастичному фільмі


Anus Teranozaurus :) Це кругла дзвоноподібна копальня. Одна з найстаріших. Через ці отвори є вихід на поверхню


Місток з копальні соляного озера в трапеціїдальну копальню. Вони були незалежні і обєднали їх недавно.


Стовп для масштабу...


Люблю аварійні виходи!


Вид з аварійного виходу на озеро




курча! Треба сфоткатися а то потім сам не повірю що я тут був!




Писати про копальні нема сенсу. Це треба бачити на власні очі! Місце реально тру ще й легкодоступне як для грудних дітей так і для сіньйорів на візочках. Вхід в районі 200 грн. Найближчий аналог це Велічка. Але в Польщі все ж класична соляна шахта. Тож аж настільки масштабних кімнат там немає. Також у Велічці не покатаєшся на човні по підземному озері.

В принципі вони і зараз схожі


Це дуже крута річ! Її крутили коні і вона піднімала сіль нагору. Небагато схожих механізмів збереглося в Європі


Кілометровий тунель. називається старий вхід. Його спеціально зробили щоб легше було сіль транспортувати. По поверхні це займало 5 км.


Позначки скільки ще залишилося йти на стінах


F J означає Franc Josef, імя однієї з копалень


Власне старий вхід з поверхні


Реально шкодував що Васіча зі мною не було. Він без розводла з дому не виходить. В копальнях є ще дві аналогічні виробітки. Але вони зараз закриті для туристів. Аж плакати хотілося шо в рюкзаку нічого корисного не маю.

Вхід в стару закинуту копальню


Зубами такий не перегризеш


Крім Саліни, в Турді є ще багато цікавого для Експлорерів. Тут є великий індустріальний район, половина з того закинуте. За тих пів дня що лишилося я встиг зробити розвідку боєм і намітити потенційні точки для наступної вилазки.

Вид на індустріальну Турду


Ну і на карті є чітко позначений район де треаб лазити


Крім часу стримуючим фактором були цигани. Я розумів що вони тут живуть як звичайні громадяни. Але є негативний український досвід. Тому коли бачив групу коричневих замурзаних людей в різнокольоровому вбранні то я підсвідомо групувався і готувався що будуть зараз або просити, або красти. Це мої упередження, насправді ніхто і слова не сказав. Тим не менше з чорним поясом карате я б чувся впевненіше на всіх цих помойках.

Щоб добратися до тієї недобудови треба пройти ці циганські поселення


Навпроти є склад ізоляторів. Електричкін би приторчав!


Ось СПИСОК!!! 😊 В фотках є спалені координати.

1)   Бомжатник коло річки. Виглядало що до мене тут не було жодних дослідників чи графіті. То ж я вирішив що це годне місце щоб лишити нашу наклейку любуватися на промислові пейзажі.



Це щоб влітку на даху не душно було пити Рево :)


Ось і верх. щось не дуже високо


Насправді вони молодці що балки зробили бетонні. були б деервяні то все давно б вже знило і впало


Деруся клеяти наклейку


Так що вона все місто бачила. Але її ні дощ ні сонце не пошкодив


Індустріальний вид для наклейки


До речі, сюди водять екскурсії. Але конкретно в той день все було закрито


Па-па, полізли далі досліджувати. Хто тут буде - робіть селфі, викладайте!






2)   Недобудований універмаг в центрі!!! Причому він чистий і там навіть презервативів на підлозі не було. Не кажучи про інше сміття. Аж просилося лишити тут ще один горокракс.

На перший погляд будівля як будівля


Придивляємося ближче: щось тут не так!


А ззаду взагалі капець.


Ну що, класична недобудова


Дивно що вікна цілі і чисто


Я зауважив що не на всіх вікнах збереглися заводські наклейки


Як рідна!


Помийна, тобто оркестрова, яма.


Центр міста


Кількома поверхами вище


Рекомендую для фотосесій з тянками. Гарне чисте місце


3)   Військова частина з танками, літаками та радарами

І як я здогадався що тут воєнщина? ;)






Натівські!


Якщо уважно придивитися то видно що паркан шатали


Правда це закинута частина


ось що за воротами




Троха далі є діюча


Охоронець розповідав що тут час від часу це все літає і тоді зівак збирається багато


ні ні, тільки на телефон! ;)


Ще радянські Т-55АМ, згідно класифікації Альпініста


РЛС дециметрового діапазону. Короче того добра тут вистачає. Було б бажання фоткати і лазити.




4)   Закинутий завод з офігенними трубами

Свят би з цього зробив гарну фотку :)


"А так то тлєн і униніє"


Це з іншого боку


5)   Старі будівлі коло заводу

Ууу, як надійно вхід залочили!


Напевно тут колись жив власник заводу


Гарний історичний будинок. У Львові такому б пропасти не дали


6)   Закинута міськрада в центрі міста

Ось цей двохповерховий будинок мені нагадав пошту в Будапешті


Вхід у будинок. Видно що пошту давно ніхто не перевіряв


7)   Засрані купальні коло шахти

Добре що вона здохла, боюся уколів. Тим більше від сказу


Русская глубінка?


Точно! Двоє из ларца згадалося


Вихід назовні




Ззовні цілком пристойно виглядає


Але всередині краще заходити тільки в повному хімзахисті


напевно тут колись текла вода чи що...






8)   Римська цегла

Ось тут колись був величезний римський табір


Все що залишилося


Старі казарми






Бані на кількасот квадратних метрів. З розмахом!






Для масштабу!


Ну і цегла з клеймом як і обіцяв ;)


Таке враження цього тут ніхто не цінує


9)   Закинута ферма коло Сату Маре. Це вже як на Україну їхати. Таких ферм тут багато попри дорогу зустрічалося. Вирішив одну пофоткати для прикладу.

Фасад. Адмінбудівля


Головний вхід до будівлі


Але інстинкт дослідника потягнув мене в тил


Бачите дроти на землі? А ще кажуть що цигани все крадуть. На Львівщині вони би тут не лежали.


ну а далі "мальовничі руїни" як каже Максівел




Знову ж таки. Безхозний метал! шкода що в багажник не влізеться.




Всередині адмінки


Чимось нагадало пресозаготівельний на ЛАЗ-і






Під дахом є купа місця щоб знімати файні індастріал кліпи


Ну і тут лишив свій знак. Реально на цьому місці я перший. Жодного дестрою чи бичка на землі. Хай буде позначена як точка де в Румунії треба зупинятися правдивим дослідникам на пересик. Десь година після кордону.








Судячи з усього тут був механічний цех і ремонтували техніку


Типу тут. є -1 поверх для комфортного баюкання в мастилі


Спочатку був обережний. А потім помітив що дроту ж то нема! В нас вони б так довго не провисіли.


Лізу назад в сіру буденність автоподорожей


10)   Недіючі вишки коло кордону. Антен на них немає, значить лізти має бути нескладно.


Розвідка показала що ніхто тут ще нічого не шатав. Все залочено так сяк, по Львівським міркам взагалі відкрито. Охорона час від часу є, але мене ніхто не рухав. Я навіть заїхав до прохідної військового аеропорту і мило розмовляв з охоронцем. Пасажир з машини міг би спокійно все перефоткати. Що і зробимо наступного разу. ;)

Вони ще тонше не могли трубу врізати?


За трьома замками!


ну а це взагалі жесть


Дякую Юркові та Олесю за наводку на Турду!


Було реально круто!
#364
Якщо не відбудеться вилазка на криївки то буду. Тим більше що я потенційний носій. Недавно з-за кордону вернувся. То ж все буде по справжньому :)

Візьму газоаналізатор і трубки з шахти. Скажемо що це тест на коронавірус :) А якшо їдемо на криївки то ж всі ітак на карантині, можна в інший будній день...


#365
кинув лінк на чат в ПП
#366
Супер! Літаками в нас завідує користувач akve. Також в нього є тематична група на ФБ. Там йде доволі жваве дослідження літаків. Спробуйте написати також туди.

Ну і раз пішла така тема, тут можна замовити книжку по літаках ДСВ в Україні! Не прогавте!

#367
Дуже дякую! Створив групу. Хто хоче доєднатися пишіть. Скину лінк

Добре. Субота так субота. Заберу кого треба звідки треба. Не проблема. Як орієнтовно з часом вилазки? Скільки часу все це займе. Питаю бо маю ще іншу плани і треба все скомбінувати.

#368
Нині весь фейкбук перепощує про перепоховання останків кузнєцова. То ж оживлю стару тему монументу фотками станом на зараз.

Монумент вже не зливається з навколишньою сірістю і його легше помітити з дороги.


Букет якийсь вже інший. Є ще значить прихильники совка :(



#369
Andre, як ти там після печер? Все в силі на суботу? Чи краще неділя бо в суботу то господарський день. Як скажеш так і буде.

Озвуч приблизний план де збираємося, коли виїжджаємо. Як там з доїздом до точок. Розберемося по машинах. В мою вже Олесь записаний. Є ще два місця.
#370
«Під час будівництва Оперного театру русло Полтви становило небезпеку для майбутнього фундаменту, тому річку трохи посунули». Цей факт екскурсоводи розповідають туристам. А от де саме протікала річка Полтва до цього вони не кажуть. Може по центру театру де зараз вхід? Або ліворуч коло вул. Фурманської? Між іншим, Ви знали що на момент будівництва Оперного театру Полтва вже п'ятдесят років як текла під землею, а над нею був сквер?

В 1842 році будувався театр графа Скарбека, сучасний Заньковецької. Тоді ж на місці Оперного театру облаштували «громадський простір» з кущами, доріжками та фонтанами. А щоб всю цю красу під час злив не затоплювало фекаліями то Полтву закрили в кам'яний колектор. Разом з Маріїнською площею це були перші ділянки підземної Полтви.


Прогулянковий сад на місці теперішнього Оперного театру. На задньому плані театр Скарбека. Полтва вже під землею.


Середині 19 ст. Видно закриту площу коло театру Скарбека

В той час решта Полтви була ще відкритою. Так тривало аж до будівництва Оперного театру. Тоді проклали бетонний колектор від театру Скарбека і аж до Маріїнської площі. Окрім усунення потопів та запахів це дало змогу перед новим театром облаштувати широку площу і довгу алею. Цими надбаннями ми користуємося і сьогодні.


Бетонний колектор Полтви під «Стометрівкою». Маленька фігурка Голема це фотомонтаж. В мене завжди був оранжевий шолом :)


Ще бетонний колектор Полтви. (с)Святослав Денисюк

До наших днів дійшло фото робіт по перенесенню старого колектора Полтви на нове місце. Завдяки цій світлині ми зараз точно можемо сказати кудою протікала Полтва до будівництва Оперного Театру.


Саме тут проводили роботи по перенесенню русла Полтви


Старе(ліворуч) і нове(праворуч) русла Полтви

Ліворуч на фото видно робітника який з тачкою спускається вниз. Під ним тече старе русло Полтви. Ліва стінка колектора викладена з тесаного каменю, а права вже розібрана. Камінь з колектора акуратно поскладано нагорі. Праворуч, ближче до театру Заньковецької, видно широкий жолоб. Це майбутнє нове русло Полтви. Воно дугою йде до місця звідки зроблене фото. Зараз це місце знаходиться на тротуарі коло кута теперішнього Оперного театру. Якщо відкрити один з люків, то можна побачити Полтву внизу. Це означає що від кута Оперного театру і далі вверх по течії Полтва зараз йде як і тоді, без змін.


Полтва, вид від кута фасаду Оперного театру в сторону вул. Торгової

Вдалині на фото видно темне продовження тунелю. Цю ділянку колектора тоді не рухали і вона незмінною достояла до наших днів. Зараз до неї примикає «новий» бетонний колектор. Це характерне місце бо тут є люк через який можна вибратися на поверхню неподалік входу до камерної сцени театру Скарбека. То ж прив'язка до поверхні є доволі точна. А от загадковий виступ на лівій стіні колектора до 21 століття, на жаль, не дожив.


Перехід кам'яного колектора в бетонний. Вид проти течії після виступу. В стіні ліворуч є притока. Вона має люк коло камерної сцени театру Заньковецької

Що це був за виступ? Яка його функція? Може це стара опора моста через Полтву? Або частина укріплень Львова....? На щастя зберігся ще один схожий виступ кількома метрами нижче по течії. На старому фото його не видно бо він в чорному продовженні колектора. Але цей виступ знаходиться акурат під вул. Торговою. І виглядає як справжня опора моста чи фортечний мур.


Виступ в колекторі під вул. Торговою


Тойже виступ зблизька. Внизу йде цегла, а зверху тесаний камінь.

Зараз ми знаходимося в найстарішій частині колектора Полтви. Він був збудований ще за часів графа Скарбека. Колектор будували з цегли і тесаного каменю. Позаду нас залишився бетонний колектор який звели під час будівництва Оперного театру. Ми дивимося в сторону вул. Торгової, над головою гупає трамвай. Ліворуч ми бачимо виступ схожий як на попередньому фото. Тільки тут він нижчий і має цегляний обідок на рівні пояса. Навпроти нього праворуч є полтвопад з площі Ярослава Осьмомисла. Він несе воду аж від костелу Марії Сніжної. Зауважимо що на правому березі Полтви аналогічного дзеркального виступу колектора немає. Тобто такі виступи не були необхідною умовою будівництва в ті часи.


Фото Голема для масштабу :) Полтвопад праворуч йде з вулиці Ярослава Осмомисла. Зверху видно жолоб для комунікацій.


Фото після виступу. Вид в сторону Оперного театру

Це єдиний такого роду виступ в Полтві. Всюди колектор як колектор: широкі хідники та овальні склепіння. А попри цей ледве протиснешся. Яка була його функція? Для чого його тут поставили? Чи може не поставили а залишили? Бо він був добре збудований і шкода було розбирати...? Це вже на розсуд читачів та істориків.

Після цього виступу Полтва тече в сторону готелю Львів та далі по проспекту Чорновола на очисні споруди. А ми підбиваємо підсумки:

1)   Під час будівництва Оперного театру Полтву посунули праворуч всього лише на кілька метрів.
2)   Полтва перед самим Оперним театром тече своїм природнім шляхом. Зміни русла стосувалися правого боку театру.
3)     Полтва була закрита ще задовго до побудови Оперного театру за часів графа Скарбека
3)   В колекторі Полтви збереглася конструкція схожа на опору старого моста або частину фортифікацій міста.


Старе і нове русло Полтви

#371
Літака вже немає. Все забрали. Залишилися лише уламки та й ті скоро розтягнуть на метал. Як і домовлялися переношу тему в загальний розділ. Маємо багато гідних світлин. Най будуть для історії.


#372
Виявляється є життя поза межами Експлорера :) Потрапила на очі цікава стаття про спотера Юру Буде якраз доречна в цю тему. Руфус мав би його знати ;)



Чимось Юра нагадує учасників Експлорера та їх захоплення бомбіками і гермами, горищами і дахами, шахтами і заводами. Юра це гарний приклад. Якщо ти робиш то що тобі до душі, віддаєшся цьому весь - то і успіх обов'язково прийде. Рано чи зовсім рано. :) Про себе мовчу, бо в мене всі захоплення тимчасові.
#373
Дякую! Ну особисто я всі твої звіти перечитую. Мені цікаво дізнатися про місця де я не був і напевно не побуваю. Якщо маєш бажання то викладай. Або сходи ще раз і виклади свіжачок. ;)
#374
Все відбулося як і планувалося. Звіт писати не буду щоб Големхейтери не мали з чого харитися :)

Кому цікаво тут є звіт на ФБ

Казка!


Машинерія яка вакуумом відсмоктує в кіз усе молоко


Номер дорожчий за саме авто :)


Магазин з сиром відкритий щодня. А от на екскурсію обов'язково записуватися. Інакше можуть відмовити. Принаймні сам бачив як відмовили двом групам які просто так приїхали. Телефон 067-725-30-41

До експлорера не має жодного відношення. Але місце цікаве.
#375
На прохання трудящих зробив меншу версію, діаметр 15см. Ціна вийшла в 3 рази менше, 180 грн (собівартість).







Тепер стало легше знайти місце щоб повісити це лого. Чотири логотипи що на фото йшли як проба і по передзамовленню. Кому сподобалося - замовляйте тут!
#376
Привіт Всім!

Коло Стрия є сирна ферма МУККО. Доволі непогані сири. Її продукція є в багатьох Львівських супермаркетах, включаючи Рукавичку і Ашан.

Планую поїхати туди на 1 березня 12-00 з дочкою. Ще буде Korgyk з своєю сімєю і ще одна сімя. Кому цікаво - приєднуйтеся. Вартість екскурсії 80 /40 грн. У вартість входить дегустація.

Якщо хтось бажає долучитися - буду радий бачити. Але напишіть будь-ласка тут скільки вас їде. Бо потрібно до пятниці подзвонити сказати кількість учасників.

Ось трек. 1 година їзди з вул.Лугандонської "Адреса: с. Угерсько, вул.Лісова 2а , (поворот на с.Вівня)  Стрийський район, Львівська область". Або Маршруткою, Електричкою. Там легко добратися.



Я після Екскурсії поїду домів. А кому цікаво там купа абандонів є попри Стрийську трасу. Чи так по Стрию пошлятися, звітик написати



#377
Мандруючи Україною як не поНупити. Soborn деколи складав мені компанію. Беру приклад з Святодія і для перегляду ковбаси зі ста фоток додаю фонову тематичну музичку.

НУП по дорозі на Трускавець


"Герма герма, дай мені кличку. Стаття 117..."


Відкривати лише без тиску. Інакше дасть гермою по чолу


Спускати чи не спускати тиск?


Розєм для службового звязку без відкривання гермоблоку


Думаєте сифон унітазу? В принципі так. Якщо подумати про що люди говорять по телефону...


Сифон на вхід, сифон на вихід. Від себе лише шуми


Контур заземлення гермоблока


В кожному НУП-і є такий от щиток. Всі заземлення сходяться сюди


Так виглядає контур заземлення. На пурєдній відстані закопують купу джаліза


Ну і опір получається відповідний


Це контроль тиску між двома рядами ущільнювача гермоблоку.


З часом я вже навчився розрізняти. Якщо гермоблок закритий на одну гайку то там тиску немає. Одна гайка це так щоб миші кабелі не погризли


Будь що буде. Відкриваємо... Але обломс. Нічого далі не видно :(


А під кришечкою сюрприз ...


НУП - за означенням необслуговуємий! Для кого всі ці таблички і написи???


Забираємо пінопласт і там...


Зблизька виглядає ніби тут була космічна техніка


Як я писав в своєму попередньому пості з часом техніка пішла вперед. Особливо буржуйська. Тому зараз стільки НУП-ів вже не треба. Можна ту ж дистанцію дотягнути напряму на кабелях. Тобто апаратуру вийняли, здали а кабелі пустили в обхід


Видно як коаксіальні високочастотні так і звичайні низькочастотні кола. Високочастотні - це звязок. Низькочастотні - всякі живлення та давачі температури грунту.


А ось видно і трубку для зняття тиску


Це інший НУп тієї ж лінії. Видно що тип розєму на кабелі інший. А так то все те саме.


Па-па, безкоштовну кока-колу під кришечкою ніхто так і не запропонував... :(


Цей НУП стоїть не то що не при дорозі. Він в таких коханях що не кожна машина підїде. Район Пятничанського замку


Ого! Його що зі зброї розстрілювали? Але ніби витримав!


Всередині герма вниз і щиток заземлення.


Судячи з його стану він цілком робочий. Тому герму не рухаємо. Раптом там зараз хтось в коханні признається?


Неподалік зустрів НУП-а незвичної конструкції


Шатай ушатане!


Дачло на дверях. Неробоче


Граний гермолюк. Гарно підійшов би для спуску в Полтву!


І тут починає ставати цікаво...


Кобелями мене не злякати!


Пішли вниз подивимся що там ;)


І справді все обладнання з ГДР. Таких НУП-ів я ще в нас не зустрічав




Є частина кабелів та комутаційного обладнання


Давач тиску. Спустився і все зразу видно! В наших НУП-ах я такого не бачив




Ну але назагал все було більш-менш уніфіковано з союзом


Далі пішли НУП-и схожої конструкції як коло Давидова.


В степу є кургани а в нас НУП-и.


Правда попри зовнішню схожість гермоблоків, НУП-трощі тут і в Давидові сильно відрізнялися.


А цей НУП взагалі розграбували...


Гермоблок виявився комусь потрібний. Враховуючи що викопали лише один, сумніваюся що це була законна погоджена власником акція


Далі була серія робочих і не дуже НУП-ів на Золочів


Цей НУП з притічно-витяжною вентиляцією


А це схожий НУП як в Солонці.


Тільки зовсім неробочий


Ну так. Дякую капітан очевидність!


Мені стало цікаво що є в одному з НУП-ів


Все як завжди. "Ти двері відкриєш і там побачиш воно, "Ето!". " (с) Мертвий Півень


Дякую за запрошення вниз!


Принаймні не потрібно по шнурку лізти. Вже добре.


Судячи з вичовганої драбини в цей необслуговуємий пункт спускатися доволі часто. Спутимся і ми


Це описує мій стан зараз :)


Гербомлоки вводу кабелів


От реально мене пруть такі міцні надійни корпуси! Атомну війну витримають!


Деколи домашні електрики люблять доводити власнику що скрутка це надійно. Тим не менше в НУП-ах все пропаяно!


Навіть в такому герметичному корпусі є додатковий осушувач


Мебля. Колись тут був ЗІП, паяльники, каніфоль і тестири. В лихі 90-і все пішло на базар.


Заглушені кабельні вводи над стелею. Тобто в землі кабель ще є. Ми просто його не використовуємо бо зявився інтернет.


Можна було б тут залишитися перекимарити. Сцухоі  тепло. Але ладно, полізли наверх звіт писати на Експлорер!


Ну і троха деталей для таких як я. Так так, головним в нас по НУП-ах був не Львів, а невеличка Бібрка. Чому б це ? ;)


Напевно це і були "закрома Родіни" про які колись говорив Горбачов. Лежали собі невикористовуємі...


#378
От почув цю пісню і зразу зрозумів що вона про мене... ну а хто не знає що таке НУП читаємо тут



Там, під Львівським замком старий НУП стояв.
Там, під Львівським замком старий НУП стояв,
А за ним в горбочку гермоблок лежав.

Він лежить закритий, ще замок висить.
Він лежить закритий, ще замок висить,
В золотих контактах хабар шелестить.

Над ним старий Голем згорблений стоїть.
Над ним старий Голем згорблений стоїть,
В місячному світлі болторіз блищить

«Нупику ж ти, НУП-е, москальська фігня.
Нупику ж ти, НУП-е, москальська фігня,
Був би тя не рухав, якби не війна.

Було вас в Союзі п'ятеро братів,
Було вас в Союзі п'ятеро братів;
Ти був найцінніший, бо ішов на Львів.

Як я був маленький, ти ще працював.
Як я був маленький, ти ще працював, –
Із Москви на Захід спецзв'язок качав!"

Браво, друже Голем – ти героєм став!
Браво, друже Голем – ти героєм став!
Бо у окупанта всі НУП-и поклав

Тече річка Полтва в ній ворожа кров.
Тече річка Полтва в ній ворожа кров,
Ворогів ми били, будем бити знов!
#379
Повторюємо цього року знову! Ось тут є плани
#380
Привіт всім!

Давайте пробіжемося разом! Цього року обрав дистанцію 25км. Таку відстань може пробігти практично кожен. Навіть якщо Ви до того не бігали! Почніть готуватися зараз і до 16 травня Ви точно справитеся! Не вірите? Відкриваємо ютуб і там є безліч тренінгів і відео щодо бігу.

Офіційний сайт івенту Потрібно зареєструватися.

Як це було минулого року читаємо тут

Ну а це світлини з минулорічного бігу


Маєте питання - пишіть, дзвоність. А ще краще - починайте розминати свої гузиці!