Межові камені

Автор zommersteinhof, 24.05.2020 16:19:08

« попередня тема - наступна тема »

0 Користувачі і 1 Гість дивляться цю тему.

zommersteinhof

 В Галичині можна часто зустріти стовпчики або камені з латинськими буквами.
Деякі з них - це т. зв. межові камені, які визначали границі між приватними землями, князівствами, державами тощо. Деякі відносяться до фортець. Деякі означають лісові квартали, водопроводи і т.д. Але всі вони пов'язані з геодезичними і топографічними роботами.

Найстаршу ілюстровану хроніку, в якій зафіксовано процес маркування території - і встановлення стовпчиків - написав Бертран Бойсе (1350/1358 - 1415/1416) - провансальський учений, автор середньовічної хроніки та договору з розмежування. Згаданий у його хроніці Арнальдо де Віланова (Arnold de Villanova, 1235-1311) був середньовічним алхіміком і одним з перших викладачів геодезії.


Фото 1. Деякі сторінки рукопису Б. Бойсе

В Німеччині в останні роки стараються зберегти і зареєструвати  межові камені в Управлінні ґрунтами (Amt für Bodenmanagement Heppenheim). Якщо в силу якихось причин камені не могли залишитись на місці, створюються історично-краєзнавчі об'єкти, як от "Siebnerplatz" (фото внизу зліва) поблизу м. Лангензен (Langenzenn). На жаль, дуже часто камені потрапляють у приватні колекції. Наразі в Німеччині планують ввести покарання за викрадення межових каменів.


Фото 2 - https://www.yumpu.com/de/document/read/5777670/alte-steine-erzahlen-langenzenn
Фото 3 - http://www.viasaga.de/maenner-mit-gluehenden-stangen.html


Цікаву колекцію межових каменів можна побачити на терені костелу у швейцарському місті Муттенц (фото 4) або в Німецькому музей вина в Оппенгаймі на Рейні (фото 5)

     
Фото 4 з https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alte_Grenzsteine.jpg
Фото 5 з http://alte-grenzsteine.de/2018/10/09/dienheimer-grenzsteine-in-oppenheim/


В Україні мало хто звертає увагу на ці камені, хіба тільки туристи і краєзнавці, але немає жодної інформації, щоби розшифрувати абревіатури.

У Львові наразі знайдено два межових каменя - над Охмадитом з написом "КF 3", а також на Високому Замку - з написом "SL". Значення букв невідоме.


Фото 6. Автор фото Юрко Гудима                             


Фото 7. Автор фото Zommersteinhof


Знайшовся дуже гарний стовпчик 1842 року у Винниках Львівської області. Два перші фото давніші, на третьому - сучасний стан (напис майже не читається). Єдина логічна розшифровка напису: W:T: Fabrik - Winnik Tabak Fabrik - Винниківська Тютюнова фабрика

   
Фото 8. Автор: Микола Тинкалюк

Іще один цікавий стовпчик з буквами "WH" знаходиться біля Жовкви у підніжжя гори Гарай (фото 9).
Цей стовпчик напевно означає "Водопровід Гарай" (схема водопровода є тут). При чому ці букви будуть однаково писатись і по-австрійськи і по-польськи:
           - Wasserwerk Haraj
           - Wodociąg Haraj
Ось цитата про цей водопровід з книжки Inż. Franciszek Chudoba. "Zaopatrzenie w wodę i odwodnienie (kanalizacja) gmin wiejskich i małomiejskich, tudzież zakładów krajowych". Lwów 1932 rok. str. 473
"Żółkiew posiada wodociąg zasilany wodą ze źródeł wypływających u stóp wzgórza Haraj. Przed wojną miasto zaczęło czynić starania o budowę wodociągu, zasilanego wodą ze źródeł wypływających w Macoszynie. Ponieważ źródła te leżą nisko, przeto woda miała być pompowana, aby miasto mogło uzyskać odpowiednie ciśnienie. Projekt nowego wodociągu został opracowany przed wojną."
Однак у німецькій статті "Історичні свідки водопостачання" є дуже подібні стовпчики, але на їх верхній площині рівчики вказують напрямок водопроводу, а у жовківського стовпчика - геодезичний хрестик. Одне другому не суперечить, але все ж можливо, що букви "WH" можуть означати щось інше, наприклад Wald Horey - Ліс Гарай.


Фото 11. Автор: Zommersteinhof

Багато різних межових каменів зустрічаються в Карпатах.
Недавно польський колега Вітек Ґродзький підсказав, що означають букви "F.V.", вирізьблені на каменях, які зустрічаються на ґорґанських хребтах і які є пам'ятками австрійських геодезичних робіт в карпатських лісах:
F.V. - Forstwirtschaft Vermessung - Лісові геодезичні роботи


Фото 12. Автор фото Zommersteinhof

Іще деякі камені з Карпат:
- фото 13 - десь під г. Сивуля (автор Zommersteihof);
- фото 14 - с. Довге-Гірське Дрогобицького р-ну (автор Zommersteihof);
- фото 15 - Сопітські полонини (автор Максим Мисак);
- фото 16 - камінь з написом "МТ 1902" з г. Синяк (автор Zommersteihof);
- фото 17 - камінь з г Лисина Космацька (автор Юрко Гудима)

Розшифровка написів:
  - MT - нім. Militärische Triangulation - укр. Військова тріангуляція)
  - KV - нім. Kataster Vermessung - укр. Кадастрове обстеження або зйомка)

 
Фото 13-17


- фото 18 - три каменя з хребта під г. Лопата з написами "2./К", "1931 р. 1./К" та "1931 Петро Кузів". Цілком можливо, що буква "К" означає прізвище Петра Кузіва, який міг працювати у лісництві.


Фото 18. Автор Zommersteinhof

Перелік пошукових слів:
   - Forstwirtschaft - Лісове господарство
   - Vermessung – Геодезія
   - Аlter Grenzstein - старий межовий камінь
   - Grenzzeichen - межовий знак
   - KK - на австрійських сайтах Geschichtewiki і Marterl.at стверджується, що це камінь, який вказує межі державної власності: KK - Kaiserlich Königlicher (цісарсько-королівський).

В оригінальній публікації відбулись деякі зміни. Також там можна побачити активні посилання на використані статті і світлини: https://zommersteinhof.dreamwidth.org/256049.html

Нелегал

У центрі Львова зберігся один такий, про якого чимало відомо і зараз триває його реставрація. Цей сеердьновічний межовий камінь - колона Сикстів, що на перетині Бандери і Дорошенка (між двориком біб-ки Політехніки і Органним залом).
Більше про його давню історію тут, a тут - про сучасніші пригоди і відновлення пам'ятки.
Моя фотка з осені 2019. Зараз наче вже відкрили її повністю й можна розглянути відреставрованою.


zommersteinhof

В оригінальній публікації відбулись деякі зміни. Також там можна побачити активні посилання на використані статті і світлини: https://zommersteinhof.dreamwidth.org/256049.html

zommersteinhof

Цитата: Нелегал від 25.05.2020 14:09:43
У центрі Львова зберігся один такий, про якого чимало відомо і зараз триває його реставрація. Цей сеердьновічний межовий камінь - колона Сикстів, що на перетині Бандери і Дорошенка (між двориком біб-ки Політехніки і Органним залом).
Більше про його давню історію тут, a тут - про сучасніші пригоди і відновлення пам'ятки.
Моя фотка з осені 2019. Зараз наче вже відкрили її повністю й можна розглянути відреставрованою.


Тут треба сказати, що в першу чергу Колона Сикстів - це т.зв. вотивна колона з фігурою святого патрона. А її роль межового стовпа - другорядна.
У "Галицькій брамі" була стаття про перейменування гори Стефана, в якій йшлося про те, що радні міста вирішили перейменувати гору, щоби збільшити територію міста. Суть полягала в тому, що в середньовіччі території власників (а навіть держав) визначали описово, наприклад - земля королівська простягається від старого дуба до озера, звідти до фігури Богородиці, потім до монастирської огорожі.
Таким чином, в середні віки кожна колона, дерево і т.д. ставали "межовими", якщо були вписані в кадастрову грамоту (привілей, книгу etc.).
І все ж добре, що ви згадали цю колону, бо вона таки могла слугувати за межовий камінь, а таких колон у Львові залишилось небагато!

zommersteinhof

В оригінальній публікації знову відбулись зміни. Хостінг IO.UA, на якому залиті мої фотки, припиняє своє існування. А тому майже усі картинки зникнуть з цієї публікації. З часом я їх відновлю, але наразі треба рятувати більш нагальні пости. Прошу терпіння, друзі, і ми переможемо!  ;)

49 Гості, 0 Користувачів