eXplorer.lviv.ua

Форум => Всяке-Різне => Тема розпочата: Roy від 22.12.2010 21:05:58

Назва: Суперечки щодо Українського Правопису
Відправлено: Roy від 22.12.2010 21:05:58
Цитата: Bottlehunter від 22.12.2010 20:39:03
На правах офтопу: Слово "митець" пишеться без букви "с" . Шануймо рідну мову!
Зворотнє. Пан Ботлхантер, шануймо українську мову! Власне мистець, а не митець. Поцікався працями Бориса Грінченка (http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D1%96%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87). Зокрема, його словник української мови, котрий є наразі фундаментальним для мови.
Назва: Re: Вітання із ДН, Днем Ангела тощо - 2
Відправлено: Bottlehunter_ від 22.12.2010 22:01:09
Короч, діло було так:
- 1909р Грінченко видає свій словник. Цей словник був прийнятий всіма українськими редакціями та виданнями.
- У 1919 році Академія наук схвалює «Головніші правила українського правопису», розроблені очолюваною Іваном Огієнком. Вони стали головним чинником для об'днаня західно- і східноукраїнських правописів, адже щоденна преса в Галичині відразу перейшла власне на правопис Великої України.
- Потім той правопис був доповнений і названий «Український правопис», затверджений наркомом освіти Миколою Скрипником 6 вересня 1928 року. За цим правописом говорять новини каналу СТБ. У ньому обстоювалось використання питомо української лексики та кодифіковано вживання літери «ґ» і м'якого «л» у словах іншомовного походження. Це надавало харківському правопису (ще одна назва правопису 1928-1929 років) галицьких штрихів.  Отам і було слово "мистець" як єдино вірне. Потім той правопис був моцно поправлений совєтами.
На початку 1990-х років філологи та політичні діячі неодноразово виступали з вимогами відновити принаймні деякі норми харківського правопису. Вперше були видані в Україні багато книг емігрантів, причому саме в харківському правописі. Самовільно було видано декілька словників, що користувалися даним правописом. Проте, зі всіх пропозицій, що пропонувалися, було прийнято лише повернення літери «ґ».
Сучасний орфографічний словник каже, що вживання і "митець" і "мистець" є правильним. Так що істина, як завжди, виявилася посередині :P

Пес. Ці дописи фтопку як офтоп. Але, напевно, доцільним буде створення відповідної теми на форумі? Що скажете?
Назва: Re: Вітання із ДН, Днем Ангела тощо - 2
Відправлено: inkognito від 22.12.2010 22:05:09
не вважаю же оффтом, а навпаки дуже цікаво та пізнавально. Проте, для ноової теми ІМХО інформації троха мало, хоча звісно як панство захоче = відкликнусі на усі конструктивні пропозиції. Видаляти відси поки не бачу потреби, але шось придумати треба, щоб перли не пропали! Як на диво сам оффтоплю, мож яка тема "Правила Солов'їної" у Всяке-Різне?
Назва: Re: Вітання із ДН, Днем Ангела тощо - 2
Відправлено: Bottlehunter_ від 22.12.2010 22:31:04
Так, власне і пропоную створення такої теми,думаю вона швидко розростеться, деколи бувають на форумі такі дописи, що в трьох словах сім помилок. Думаю, якщо будемо розглядати такі прикрі прецеденти в окремій темі, всім від того буде тільки краще. Explorer ратує за чистоту української мови.  :)
Назва: Re: Суперечки на рахунок Українського Правопису
Відправлено: Golem від 22.12.2010 22:53:10
Моє ІМХО, не для суперечки а так. до теми. Не визнаю сучасний український правопис бо він є штучний. Тому що більшість громадян, включаючи мене, нездатні написати диктант\твір щоб не зробити в ньому помилок, згідно цього документу звісно. Для кого він? Для Групки науковців-мовознавців і технічних редакторів, які цим заробляють на життя???

То ж принципово користуюся гуцулізмами, албанським, власними словами і всіма решта можливими неофіційними "правописами", жеби ніхто мене не звинуватив у неграмотності згідно "правильного" правопису.
Назва: Re: Суперечки на рахунок Українського Правопису
Відправлено: Roy від 22.12.2010 23:06:43
Та..., і тут можна буде гарно подискутувати, подосліджувати різноманітні цікаві слова та вислови, покоперсатись на нашій лексиці. :)
А скільки в нашій лексиці є цікавих, та на перший погляд незрозумілих слів...
Назва: Re: Суперечки на рахунок Українського Правопису
Відправлено: dead cat від 22.12.2010 23:35:53
Правопис непрямих відмінків слова мистець, а саме мистця, мистці, мистцем тощо, суперечить українській традиції не вимовляти три приголосних зряду. Українська мова знає три варіянти цього слова: митець, метець і мистець. В УССР за єдино можливу форму вибрано слово митець. Діаспора ж обрала варіант мистець, бо він має спільний корінь із словом мистецтво, й від нього можна створити іменник жіночого роду мисткиня, якого митець не утворює. Але непрямі відмінки слова мистець вимагають скорочення одного звуку, як у слові чернець:

чернець, але ченця, ченці (а не чернця, чернці)


Звук Р у непрямих відмінках слова чернець випав. Те саме має місце і у слові мистець:
мистець, але митця, митці (а не мистця, мистці)

Звук С у непрямих відмінках слова мистець випадає.
Назва: Re: Суперечки на рахунок Українського Правопису
Відправлено: Bottlehunter_ від 22.12.2010 23:56:21
ЦитуватиНе визнаю сучасний український правопис бо він є штучний. Тому що більшість громадян, включаючи мене, нездатні написати диктант\твір щоб не зробити в ньому помилок, згідно цього документу звісно. Для кого він? Для Групки науковців-мовознавців і технічних редакторів, які цим заробляють на життя???
Я так само не люблю ультраправильної української мови. Тут на форумі фігурує Іларіона Давидівна Драмбах, персонаж котрого я власне і придумав, щоб звернути на то увагу, але якось не получилося розвинути тему. :P
Але писати "розбиреж", "найбільша кабильна шахта", "оглянути теретирію" якось аж не пасує з поваги до себе і тих, хто то має читати.
Назва: Re: Суперечки на рахунок Українського Правопису
Відправлено: AHD від 23.12.2010 15:01:02
Цитата: Bottlehunter від 22.12.2010 23:56:21
Я так само не люблю ультраправильної української мови.
Але писати "розбиреж", "найбільша кабильна шахта", "оглянути теретирію" якось аж не пасує з поваги до себе і тих, хто то має читати.

Цілком і повністю підтримую цю думку!

p.s. з огляду на те, що тема стосується правопису, прошу перейменувати тему, так як "на рахунок" у даному випадку вжито неправильно  ;)