Нещодавно доля дала мені чудовий шанс побувати в місці, яке вже обговорювалося на
форумі Вже багато років вчені-кажанологи проводять щорічний моніторинг зимівель кажанів. Не оминули вони увагою і Гуменецьку штольню. Вона являє собою багатокілометрові лабіринтові галереї ходів, які утворилися внаслідок машинного видобування вапнякового будівельного каменю у ХХ ст. і тепер майже не експлуатуються. У деяких ділянках підземель ходи розташовані у 2-3 яруси. Ходи в перетині прямокутної форми. Температура повітря у підземеллях 9-12?С. Гуменецька штольня розроблена у товтрі "Гадецька (Збручавиця)" поблизу с. Привороття Друге Кам'янець-Подільського р-ну. Дещо можна прочитати
ТУТ Говорять, що у штольні працювали в'язні. Це була дешева робоча сила, бо через страшну пилюку бажаючих добровільно працювати там не було. Штольня справляє сильне враження своїми розмірами. Всі стіни і стеля - в щілинах від пил машин, що вирізали вапняк. Ходи перетинаються, утворюючи заплутану систему ходів у котрій легко заблукати. В цьому ми самі переконалися. Зараз у штольні вирощують гриби. Потрапити до середини - справа не з легких. На вході - металеві ворота, всередині - сторожі з собаками (одна дуже зла і любить кусати людей за відсутності господаря). Вчених власник пускає, а от посторонніх - зась. Хоча тут можна посперечатися. Всередині ми натрапили на спорудження, котрі використовують для гри в пейнтбол. Проведене світло, позначки на стінах, обгороджувальні стрічки говорять про двояке використання штольні (для вирощування грибів і для гри в пейнтбол). Гравці залишають після себе купи сміття і різні написи на стінах. Іноді трапляються дірки в стелі чи в стінах, які ведуть на інші яруси. Також натрапили на відгалуження тунелю в котрому стояв хрест.
Цьогорічний облік кажанів показав, що їх стало менше у порівнянні з попередніми роками. Можливо, зменшення їх кількості пов'язане з вирощуванням грибів і пейнтболом.
Обговорення
тут!