Автор Тема: Ракетні шахти під Моршином  (Прочитано 18911 разів)

1 гість дивиться цю тему.

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4682
 • Рейтинг 1457
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Про Шахту в Моршині:В каналізаціях - були, в військовому пункті звязку - були, на екскаватори - забиралися, в пастки - провалювадися. Де ше не були? Правильно, в ракетних шахтах стратегічних військ. Таких, як я чув, є багато навколо. Дається взнаки близькість кордону. А чим ближче кордон - тим менше ракеті треба палива і тим більше вона може взяти "на борт" вибухівки. Пускові установки є під Моршином, зразу під Стриєм, біля Самбора. Вирішено було відвідати ті шо під Моршином як такі, що вже є описані і чітко відомо як до них добиратися. Та й вихідний день треба кудась діти.

Траса Київ-Чоп, ділянка Львів-Стрий. Ніби нічого цікавого. Але якшо придивитися - то біля села Красів можна надибати обєкт хісторі-індастріалу у вигляді печі, де колись випалювали вапно. Сама піч знаходиться значно нижче рівня дороги і тому її мало шо помітно. Підїжджаємо ближче. Непомітна, на перший погляд, споруда перетворюється у величну вежу, стягнуту багатьма металевими хомутами. Фундамент вежі викладений каменем як  у середньовічних замках, з чотирьох сторін отвори для відбору готового вапна. На самій горі - конвеєрна лінія кудою колись завантажувалася руда. По ній можна підійти до верхівки вежі і заглянути всередину. Стінки печі подвійні, проміжок заповнений піском. Палилося, очевидно, газом. Обзираємо все і їдемо далі.В Стрию повертаємо як їхати на Долину, далі Моршин - минаємо по обїзній. Зразу за ним - село Лисовичі, минувше яке попадаємо на межу Львівської та Івано-Франківської областей, про що сповіщають відповідні знаки. На самій межі облаштовано Стрілецький Цвинтар, ланцюгами обнесено столітній дуб, є столик з лавочками. Попри цвинтар строго на Захід в ліс йде грунтова дорога, перегороджена шляк-баумом. Прямуємо туди. За півтори кілометри помічаємо перші ознаки присутності обєкта - вентиляційну шахту зліва від дороги. Обслідуємо - більше там ніц цікавого нема. Проходимо Кілька сот метрів далі  - і перед нами відкривається галявина з чотирма величними пагорбами.

Це - колишні ракетні шахти. Чотири абсолютно одинакових шахти розташовані в формі квадрату, відстань між ними десь 100 метрів. Нагорі шахти закриті масивними бетонними кришками з круглим отвором посередині. Всередині все залито водою. В шахту є досить непоганий вхід. Спускаємся туда. Навколо шахти йде круглий коридор з кількома кімнатками. Одне з відгалужень йде глибоко вниз під землю, кінця коридору побачити не вдалося. Також є сходи, які ведуть вертикально вниз. На жаль все затоплене водою, туда тільки з аквалангом. Користуючись тим шо зима - пересуваємся кригою, все обдивляємся і фоткаємо. Вдітку прийшлося б брати хімзу. В стіні шахти є вікно, через яке можна побачити місце де колись зберігалася ракета і кришку зсередини. Ніяких відсувних механізмів чи їх слідів нема.

Всередині утвореного шахтами квадрата знаходиться вхід у бункер. Дуже нагадує Лощину. Коридори, кімнатки, переходи. На стіні вибито напис "1946". Всередині потікшою фарбою - "ДМБ81". Всі сходи вниз також затоплено, а все шо можна - демонтовано. Очевидно тут знаходився вхід у головний пункт звідки відбувався запуск ракет. Повертаємся нагору. Земля порита екскаваторами і всіяна вентиляційними будками. Досить таки масивна цегляна чи бетонна будка захищає всього лиш непримітну 10-20 сантиметрову трубу. І нашо воно?На кейвзі була фотка, де на цьому місці стояли екскаватори, 2006 рік. То певно вони то все і понакопували, типу видирали з землі кабелі. І вони полишали ті гори сміття, фляшок і бляшанок. Правда акуратно кимось позмітувані у входи шахт. Обходивши і обдивишись все йдемо ше троха в ліс, а раптом шось пропустили? Але там, на жаль, більше нічого нема. Та й обід вже, пора вертатися до машини і їсти канапки.

По дорозі назад пробуємо заїхати пофоткати антени біля Миколаїва. Спускаємся в село, проїжджаємо зруйноване КПП. Всередині - типове військове містечко з характерними будинками, написами  і плануванням. Пробуємо розпитати місцевих шо тут і до чого. Виявляється, шо ніхто нічого не знає! Мовчать, ніби ми арабські терористи з довгими бородами і в чалмах. Один вуйко тіко розказав, шо то приймальні антени а не глушилка, тому населений пункт так близько. Самі антени в лісочку, сфоткати ніц не вийде. Та й охороняється це, туда ходять на роботу, все воно ше діюче. І ніхто нам ніц не скаже, колишня закалка. "Раніше там КПП стояло, ви б сюда взагалі не заїхали".

Вертаємся в сірий і непривітний Львів. По дорозі назад заслухався Iron Maiden, заговорився на діггерські теми і проффтикав занк 60 якраз біля нашої вапновипалювальної станції, де ми ранком фоткалися. Менти зразу сказали: "Будемо писати протокол, чи Ви порядна людина". Я сказав шо поряднішої не буває і ми розійшлися за половину суми. На дорогу вони мене ше попередили, шо в Солонці стоятимуть, шоб я більше не піймався. Потім на Залізничній ше один стояв. Кого він там і за шо хтів злАпати - не знаю. Пряма дорога, швидкість не перевищиш фізично. Але спинив, курча. Я му зразу кажу - мене вже нині пиняли, типу з натяком "Грошей більше не маю і не надійся". Він перепитав мене чи я порядна людина, а чи складали протокол, далі він перевірив документи і на тому розійшлися.Підсумовуючи можу сказати - гарний маршрут куда поїхати на один день, є кілька цікавих обєктів по дорозі. 90км в одну сторону. Самі шахти вбиті наніц, не найкращий обєкт для дослідження. Проте є де полазити, навколо гарний лісок, по дорозі є хісторі обєкти. Підігріли апетит і тепер хочеться їхати в музей ракетних військ, шо біля Первомайська. Далеченько, але там то всьо саме і діюче. Друге нерозкрите питання - як, все ж таки, знімалася кришка. Всередині механізмів точно нема. Ззовні - хіба на поручнях біля шахти, але слідів рейок чи ще чогось ми не найшли. Може її підривали вибухівкою, адже якшо нема ракети всередині - то і кришка непотрібна. А за короткий час нову ракету туда не довезеш, відповідно і кришку можна встигнути зробити нову. Одним словом буду в музеї - все розвідаю.

Фото тут
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

Bottlehunter_

 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 320
 • Рейтинг 213
 • Стать: Чоловіча
 • Полюю тільки на повні пляшки!
  • Перегляд профілю
Re: Ракетні шахти під Моршином
« Відповідь #1 : 31.08.2010 15:09:21 »
 Моя остання вилазка туди припала на середину серпня. 4 ракетні шахти, накриті бетонними кришками і командний пункт між ними, що має 3 поверхи під землю, два з яких затоплені - все що лишилося від військової частини. Далі переказую слова одного міліціонера на пенсії, котрий побував на об'єкті відразу після розпаду Союзу, відповідно бачив більше, ніж ми зараз. Треба сказати, дядько тру-експлорер, відвідав свого часу багато закинутих військових і промислових споруд. Звичайно, первинною метою була особиста нажива, але ви би бачили як йому світилися очі, коли він описував роботу величезного генератора на Газопереробному заводі в Долині!

Військова частина була обгороджена двома рядами густої колючки з проведеною нехілою напругою - щоб усі боялись, щоб не насміхались. Всі будівлі були розміщені близько біля шахт, зараз в лісі то тут то там можна побачити залишки фундаментів і стін казарм, не до кінця розібраних на цеглу.
До речі, обгороджена бетонним парканом територія недалеко в лісі,котру видно з траси і котру дехто сприймає за військову частину - насправді підсобне господарство котрогось із моршинських санаторіїв. Там же розміщувалися і гаражі ракетної  ВЧ. Зараз там все на 90% розвалене, є охоронець, з яким в контакт я не вступав.
Капелюхи шахт були обшиті грубою бляхою і від'їжджали вбік по рейках, які тоді були на місці. Ще на території можна було побачити всілякі чудасії, типу велетенського дизель-генератора, котрий просто валявся в лісі після того як солдати залишили ВЧ.

На початку дев'яностих якісь вищі військові чини придумали відкачати воду з командного пункту, напевно, щоб добути метал. Підігнали техніку, відкачували довго без особливого результату, аж поки хтось не помітив, шо рівень води в шахтах також помалу опускаєтся. Відкачувати воду в такому випадку - сізіфів труд, тому все лишилося на своїх місцях.
Про цю військову частину є ще одна напівлегенда-напівправда про хлопця, якого на військкоматі в Долині (30 км від Моршина) забрали служити у ракетні війська. Довго везли кудись у закритому УАЗіку, потім поїздом, потім ще машиною - десь біля тижня катали, поки привезли у частину. За час служби він жодного разу не виходив за територію, частину розсекретили, вже почали розформовувати, аж тут і дембель. Вивели його за ворота в ліс - Йди додому! Він - та звідки я знаю куди йти? - А йди прямо, потім направо, на гору вилізеш - там вже Болехова видно.

Зараз вентиляційні шахти щедро засипані сміттям, на якому розплодилося багато вужів, ліс весь перекопаний,напевно, в пошуках кабелю. Доріжки, що ведуть до підсобного господарства, завалені деревами. Але місце однозначно класне і варте того, щоб його відвідати.  Ось власне територія гаражів/підсобного господарства. Ворота зі сторони лісу.


Розшарити F VK G+
Най жиє Гуцулія!

Roy

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3700
 • Рейтинг 1590
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
  • Мої фото
Re: Ракетні шахти під Моршином
« Відповідь #2 : 03.07.2011 00:46:38 »
Вирішили в четвер (я та Romchick) проїхатись до шахт. Доїхали електричкою  до Моршина а звідти вже поїхали на Лисовичі аж на межу Львівської області. Якраз на тій межі й знаходяться пускові установки, вірніше їх залишки.

Звернули вправо, рушили в сторону шахт. Після рясних дощів дорога втратила ознаки дороги :)
Почали в"їзджати в гразюку, перетворюючись на свиней відповідно:)


Шосейний роверик Ромчика себе файно почував в болоті  ;D.
Тут на фото ми в бахілах, бо нема дурних, то ми вже на зворотній дорозі.


На території красно буяє рослинність, дається взнаки висота підземних вод.
Колись тут господарювали військові, а тепер лАпухи :)

Такі здорові лопухи. Та й впринципі всілякої бридкої живності теж не бракувало.


Біля однієї з шахт, металхантери активно все розкопують. Добувають залізо з-під бетону, за допомогою газових - чи то кисневих різаків. Цікаво, коли ж дійде до того, коли залізобетон почнуть роздовбувати? :)


Ось тут вирізалася залізна оболонка.


Бетонна кадка тут вже довго. Мабуть хотіли зкинути в шахту, але засумнівалися щодо надійності купола установки.


Діти підземелля. Такий в них погляд коли дивляться на сонячне світло :)


Всередині як завжди, все гарно затоплено. Бахіли, що унас були - безпомічні, і впринципі, як і Л1.


Вилазити довалося по липкій багнюці
Далі поробили трохи фоток на 1 рівні, зокрема я продовжив свою підземно-містичну тематику. :)
Нижній безнадійно затоплений.


Ровер теж брав участь у зйомках :)


Всі фото тут
Розшарити F VK G+
Meine Ehre heißt Treue

Олесь

 • Свої
 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 428
 • Рейтинг 443
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Ракетні шахти під Моршином
« Відповідь #3 : 12.11.2014 21:10:51 »
Ракетні шахти під Моршином
4 шахти глибиною 35 метрів діаметром приблизно 8 м. по центрі бункер управління. Біля кожної шахти трьох поверхові підземні бункери для обслуговування даної шахти. В них розміщались дизель генератори, компресорна, повітрязабірники, апаратура... Циліндрична шахта веде на глибину 35 м. де навколо ракетної шахти розміщені 4 приміщення для обслуговування ракети.

Колектор водовідведення. Шахти розміщені на болотистій місцевості, їх постійно затоплює раніше воду відкачували.Руїни санвузла в казармах.


Руїни адмінбудівлі.


За нею казарми і гаражі.


Залишки гаражів бази (одна стіна )


Суцільнолитий бетонний міст серед лісу.


В цьому горбі прихований бункер, вхід через люк зверху.


Вхід в бункер.


Повітрязабірник підтоплений (стояли компресори внизу )


Ковпак першої шахти. Радіація всюди внормі. Весь метал зрізали і ковпак підперли деревяними колодами.


Вхід в тунелі біля шахти, йшли на глибину 35м.


Більша частина шахти затоплена, глибина затоплення приблизно 28м.


Прямокутне вікно їх 2 штуки для техогляду шахти, воно розміщене на соплі шахти (розширеній верхній частині )


На передньому плані полум'я відбійник шахти.


На це місце відїжджав ковпак шахти по рейковій системі. Ковпак видно зліва. Це займало приблизно 3хв.


Центральний вхід до тонелів обслуговування 2 шахти.  3 підземні поверхи + ще 4 кімнати на глибині 35м.


Фундаменти дизель генераторів.


Частина насосної.
Сходи на нижчі рівні, всі нижчі рівні крім 1 затоплені.
Ще одна генераторна. В стінах отвори для вихлопних труб.


А ось цей туман мене дуже турбує (дасться знати за кілька днів).


Вигоріле приміщення.


Знову ці випаровування (радіація в нормі)


Навіть на першому підземному рівні досить багато кімнат. І так біля кожної шахти було.


Підтоплені ніжні поверхи, видно косяк дверей.


Цей тунель вів в кільцеві коридори коло шахти, затоплено.


Можливо насосна


Знову ці випаровування (як в S.T.A.L.K.E.R. - грі )


Нарешті вихід. Якби десь провалитись, ніхто б ніколи не знайшов.


А ось і можливість провалитись. Піднімаються бульбашки в кришталево чистій воді (ну може токсичній або радіоактивній, зате прозора)


Кріплення щитової мабуть.


Дот


Шахта №2


Чудова можливість спуститись в тунелі 2 шахти, видно сходи.


Сопло 2 ядерної шахти 30м. води.


35м. затопленої шахти в стінах видно виходи труб палевопроводу.


Тунелі 3 шахти.


Шахта №4 сопло. Всі довколишні тунелі і приміщення викришила добуваюи метал, це ж чекає і інші шахти.


Шахта №4 залишки металевих направляючих ракети.
Цей тунель веде до командного бункера, в центрі квадрата. Тунель веде вниз, затоплений.


Шахта №4 розкопали і шахту і бункери під нею (невже це оплачується???)


Розшарити F VK G+
Добрим словом і пістолетом ви можете домогтися набагато більшого, ніж одним тільки добрим словом. - Аль Капоне

Олесь

 • Свої
 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 428
 • Рейтинг 443
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Ракетні шахти під Моршином
« Відповідь #4 : 28.04.2021 20:47:44 »
Проїжджав неподалік, заглянув, шахти зникнули.
Ця діра, це все, що залишилось від центрального бункера. Це вхід в комунікаційні тунелі, що вели до шахт.
IMG-1755-1" border="0

Пів дота, другу половину розколупали, сподіваючись знайти метал.
IMG-1760-1" border="0

Перекриття бункера.
IMG-1768-1" border="0

А так, 7 років тому виглядав купол шахти.
IMG-0984-1" border="0

Знайшов маленький шматок від нього.
2021-04-25-134143-1" border="0

IMG-1777-1" border="0

Засипана вент-шахта.
IMG-1753-1" border="0

А ця яма, місце де була шахта, одна з 4.
IMG-1758-1" border="0

А тут розміщувався весь комплекс Двіна разом з центральним бункером.
IMG-1750" border="0
Розшарити F VK G+
Добрим словом і пістолетом ви можете домогтися набагато більшого, ніж одним тільки добрим словом. - Аль Капоне