Автор Тема: Форт Тараканів  (Прочитано 62910 разів)

1 гість дивиться цю тему.

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4681
 • Рейтинг 1457
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Форт Тараканів
« : 19.03.2009 18:05:45 »
Чий - чий це форт??? Запитає людина, що чує про нього перший раз. Назагал обєкт є достатньо відомий всім, хто цікавиться цією темою і нема шо про нього писати. Але чомусь за останній місяць мені тричі прийшлося розповідати про нього різним людям з нашого сайту. Тому, шоб не повторюватися по багато разів, я вирішив створити такий собі коллаж з різних оповідей плюс додати троха від себе. Хто там був - доповнюйте, діліться фотками та враженнями.

Звідси

Він майже одноліток форту “Пшемишль”, також був збудований наприкінці XIX ст. На той час це були західні кордони Російської імперії і саме для їх захисту і потрібен був Тараканівський форт. Його почали будувати в 1860-х роках, а завершили будівництво в 1885-1890 р.р. Протягом цього часу жителям 10 сусідніх сіл було заборонено будувати будь-які споруди з каменю, на будівництво форту були виділені десятки мільйонів карбованців і кинуті величезні людські ресурси. Окрім каменю для будівництва форту використовували і новий на той час матеріал – бетон. Форт будували як самостійну бойову одиницю і він був майже на автономному забезпеченні. Окрім військових приміщень він мав хлібопекарню, пральню, церкву, морг, телефонний зв'язок і 3 колодязі з водою. Один відкритий для користування у мирний час, один закритий для охолодження керосинових двигунів електростанцій і ще один також в безпечних приміщеннях для забезпечення водою гарнізону з насосом для накачки води в баки на 3000 відер. Форт являє собою ромб розміром 240х240м зі скошеним західним кутом, товщина стін досягає 2м. По периметру він оточений сухим ровом шириною до 13м і висотою до 6м. Стіни рову укріплені цегляною кладкою. З тилу форту був висувний металевий міст через рів, а також був зведений дерев’яний міст через Ікву. Від земляних валів до центру форту ведуть широкі коридори, в яких була безліч пасток та маса відгалужень. Сам форт частково знаходиться всередині валів, частково під землею, а артилерія знаходилась зверху на валах. В середині валів знаходилися так звані безпечні каземати, які допомагали підтримувати головний фортечний вал. Вважається, що в форту було 2 наземних поверхи та 3 підземних. Ядро форту складалося з величезного двоповерхового приміщення, в якому розміщувалися житлові, складські та господарські приміщення.На кінець XIX ст. Тараканівський форт являв собою чудо інженерної думки та зразок конспірації і був справжньою перлиною фортифікаційного мистецтва. Але його будували росіяни… :) Коли форт вже був повністю збудований виявилось, що його може обстрілювати артилерія з-за сусіднього пагорба і навіть не буде видно звідки стріляють. Одним словом: “Збудуємо – подивимось, не вийде – поміркуємо”. :) Через це форт вже на початку XIX ст. був залишений росіянами і… звісно, що зайнятий австрійцями. :) Росіянам вже необхідно було відвойовувати збудований власними силами форт. :) Все-таки не ту країну Гондурасом назвали. :) Відвоювали його росіяни під час Брусиловського прориву 1961 р., хоча серйозних боїв у форті не було і він майже не зруйнований. Тараканівський форт набагато більше постраждав від часу, ніж від бойових дій. Справа в тому, що в його стінах були водостоки і звісно, що коли форт покинули вони позабивалися і вода почала руйнувати його. Радянська влада спробувала була використовувати форт під склад, але вологість приміщень не дозволила це зробити.

Незважаючи на те, що Тараканівський форт закинутий і недоглянутий, він просто вражає уяву. Якщо форт “Пшемишль” – це комплекс укріплень і неможливо побачити його структуру, хіба що тільки на папері або уявити, то Тараканівський форт це абсолютно цілісна бойова одиниця разом з усіма його ровами, валами, мостами, будівлями та підземеллями. Довгі склепінні коридори ведуть за собою, стіни дивляться темними очницями вузьких бійниць, запрошують тамбури на входах та виходах, нескінченні коридори постійно переходять з рівня на рівень, де не де завершуються тупиками, трапляються шахти від ліфтів для подачі набоїв для артилерії, кругові кімнати і ще багато різних речей про призначення яких ми можемо лише здогадуватись. По форту можна блукати годинами, хоча заблукати там важко. Його структура читається досить легко, але занадто розгалужена мережа коридорів та тунелів не дає можливості швидко зорієнтуватися де саме ти знаходишся. В цьому може допомогти нумерація приміщень, але видно, що її декілька раз перероблювали і одне приміщення може мати кілька номерів. В принципі ходити по форту треба обережно, так як він знаходиться в аварійному стані (про це попереджує багато позначок фарбою на стінах), але періодично за ним наглядають пожежники і занадто небезпечні речі вони руйнують самі. В більшості приміщень форту сухо і чисто, але є досить вологі, в яких можна навіть пар фотографувати. Форт майже повністю заріс рослинністю і знайти його влітку досить складно, тому потрібно просто йти по дорозі, яка до нього веде і нікуди не звертати. Саме з цієї причини я хотів потрапити до Тараканова взимку, мені хотілося подивитися безпосередньо на його архітектуру і оцінити його міць.

Важко сказати, що міг відчувати супротивник перед фортом, але скоріш за все військова міць і потужність Тараканівського форту його лякали. Адже навіть в такому занедбаному стані форт справляє враження, яке не швидко проходить. В форті відчуваєш якою безпомічною і безпорадною може бути людина перед своїм же творінням. З усіх побачених мною фортифікаційних споруд я б поставив його на друге місце після “Об'єкту 221”. Але тут потрібно враховувати, що “Об’єкт 221” був споруджений в кінці XX ст., а Тараканівський форт в кінці XIX ст. І ще не відомо, якби я раніше побачив Тараканівський форт аніж “Об’єкт 221”, то чи вважав би я саме так чи навпаки. Як не прикро про це казати, але Тараканівський форт нікому не потрібен і продовжує руйнуватись. В Україні досить багато середньовічних фортець, які вражають своєю неприступністю і багато з них виглядають просто чудово, але щодо періоду XVIII-XIX ст., то тут нам нема чим похвалитись. Не думаю, що для відновлення Тараканівського форту потрібні великі кошти і сподіваюсь, що бажаючі його відновити з’являться раніше, ніж він остаточно зруйнується. Якщо хочете, це не менш ніж український форт “Буаяр”. Хочеться вірити, що наші діти зможуть не лише вивчати історію за підручниками, але й побачити на власні очі що таке фортеця XIX ст.Звідси

Зовсім поруч оспіване М.Гоголем Дубно, а тут - феєрія військової інженерної думки середини ХІХ століття. Брестська фортеця відпочиває! Де відпочиває, питаєте? Не знаю. А де Тараканівський форт - дуже навіть і знаю.
Отже. Недалеко від села Тараканів Дубненського району, в мальовничій місцевості над Іквою, серед лісу, на пагорбі, збереглися розвалини форту, який ще іноді називають Нова Дубенська фортеця. Зовсім поруч шумить автомобілями траса Львів-Київ, а тут - сонне царство воєн ХХ століття.
Починалось все в середині ХІХ ст. Тоді цей край належав до горезвісної Російської імперії. А що її, імперії, ворог був недалеко, то кордон належало укріпити. Головне інженерне управління при міністерстві оборони під керівництвом Е.Тотлебена має план, як це зробити! І закипіла робота. В 1860-х роках починають нарощувати пагорб для форту. 1873 р. приносить 66 млн. карбованців на зведення потужної воєнної махіни. 1884 рік - інспектування фортець регіону, яке підтвердило необхідність укріплення на західному театрі Дубно. Нарешті 1885-1890рр. стали роками народження Тараканівського форту.
Щоб не казати довго про масштаби та важливість будівництва, наведу один-єдиний факт: з того часу жителям 10 сіл, які розташовані неподалік форту, суворо заборонили зводити будь-які кам'яні споруди. Живіть собі в мазанках або ізбах. Все для форту, все для перемоги!
Окрім каменю та цегли, пішло на будівництво немало й нового як на той час матеріалу - бетону. А чавунні герметичні двері! Чудо цивілізації! А маса лазів, таємних входів та виходів? Диво конспірології! Мав форт власну баню, прачечну, хлібопекарню, прийомний покій на 28 ліжок. У 1901р. зводиться гарнізонна церква в візантійському стилі, яка розмістилася в казематах центральної казарми.
Величезний чотирикутник форту містить в собі родзинку, як коктейль - вишеньку. В його середині знаходилось величезне двоповерхове приміщення, куди до цих пір веде кам'яний тунель. Там розташовувались житлові, складські та господарські приміщення для артилерийської роти та штабу коменданта форта. Периметр форту складений з так званих безпечних казематів, які слугували ще й для підтримки головного фортечного валу. Саме на валу знаходилась вогнева позиція (бруствери для гармат, танкетки для стрільців, тильні траверзи). Між ними був - і є дотепер - вал ганг, по якому переміщали гармати. З тилу форту був захищений шлях через головний рів, куди в разі необхідності висувався з спеціальних казематів металевий міст. Головний сухий рів посилювали ескарпова та контрескарпова стіни. На останній розмістились бойові бетонні каземати-кофри (з заходу, півночі і півдня).

Формуляр Дубенських укріплень, складений військовим інженером Баумгартеном та іненерним чиновником Комаровим:
Гарнизон военного времени: - крепосная артилерия – 1 рота; - пехота - 2 роты.
Вооружение: - 6–и дюймовых орудий /190 пуд/ - 10 шт.; - легких полевых пушек на клиньевых мортирах – 8 шт.; - 57 мм капонирных пушек Корденфельда – 8 шт.; - 3–х линейных пулеметов – 10 шт.; - 8–и дюймовых стальных образца 1877г. мортир весом 200 пудов – 4 шт.; - мортир – 10 шт.
Форт имеет форму четырехугольника со срезанным западным углом, длина линий огня бруствера 230 саженей.
Всех безопасных казематов – 105, из них: - для жилья гарнизона – 32, - под лазарет – 5, - для хоз.надобностей – 4, - под склады – 10, - комплект крепостной артиллерии – 5, - под электрическую и телеграфную станции- 4, - под колодец и бак для воды - 2, - покойницкая - 1, - под лестницами, проходами и коридорами – 27, расходных пороховых погребов – 6.
Помещения для складов провианта и всяких запасов могут уместить 2 –месячный запас, необходимый для гарнизона форта. Внутри – 3 колодца: один открытый, для снабжения артиллерийской роты водой в мирное время, один в безопасных помещениях для обеспечения холодильников при керосиновых двигателях 2-х электростанций и один в безопасных помещениях для снабжения водой гарнизона во время осады, с водопроводом для закачки запаса воды в баки емкостью в 3000 ведер.
Мостов имеется два: железный выдвижной через главный ров форта для въезда в форт длиной 10 саженей, шириной в 9 футов: год строительства 1893 г., а также деревяный на сводах через Икву по казенном шоссе, что ведет из форта к станции Дубно юго-западной ж.д., длиной 15,8 саженей, шириной 2,8 саж., построенный в 1885 г.
Форт телефонизирован в 1899 г.


Як не дивно, у 1900р. новенький форт використовують лише як... склад, а пізніше й взагалі як тюрму. Це і слугувало грунтом для небаченого історичного анекдоту: у 1915р. москалі покидають ці стіни, і форт хутенько займає австрійське військо. Не пропадати ж такому диву. Хіба ж росіяни могли пробачити таке неподобство? Під час Брусиловського прориву 1916р. форт було зруйновано. А потім і Перша кінна Будьонова ганяла околицями польські загони...
Радянська влада теж хотіла як-небудь використати кам'яно-бетонного монстра, хоча б як склад. та через підвищену вологість та різноманітні випарування Тараканів з вояка на кладовщика не перетворили. Ось який словесний портрет дали форту у 1983р. спеціалісти "Укрзахідпроектреставрації:

Форт имеет в плане форму ромба со сторонами до 240 м. Извне он окружен рвом глубиной до 6 м и шириной до 13 м. Ров окружен земляными валами, которые укреплены каменными стенами. Извне стены имеют ширину до 3 м. Внешние и внутренние стены... Потери составляют 25-30 %...Общее техническое состояние сохранения стен можно считать удовлетворительным. Необходимы только незначительные консервационные работы.
Подземные коридоры ... К центральному ядру форта от земляных валов с севера, юга, востока и запада ведут широкие пендусные коридоры. Вход в западный коридор разрушен, перекрытия самого коридора и примыкающих к нему помещений в аварийном состоянии /глубокие трещины и высыпы в сводах, повреждена гидроизоляция/. Учитывая то, что форт посещается многочисленными, неорганизованными группами туристов, с целью избежания несчастных случаев необходимо срочно закрыть эту часть сооружения и, по возможности, ликвидировать аварийное состояние перекрытия... Стены и боковые перекрытия коридоров выложены из кирпича на цементном растворе. Полы бетонные, частично разрушены... Входы и выходы в коридоры имеют сохраненные металлические коробки и крючья крепления ворот.
Центральный корпус ...Каменное 2-этажное сооружение имеет в плане форму трапеции ... План сооружения решен в двух уровнях: западная часть корпуса на 2 м выше восточной... Мощные каменные стены /толщиной до 2 м снаружи выложены высококачественным кирпичом и декорированные карнизами, пилястрами, арками. Лицо кладки вследствие замокания в значительной мере разрушено. Оконные и дверные заполнения потеряны полностью. Под корпусом находятся три глубоких колодца /диаметром до 2 м/, два из которых засыпаны битым кирпичом. Единый сохраненный колодец, глубиной до 20м, соединен подземной галереей с западными казематами. Отмостка /из камня и бетона/ потеряна на 90 –100%... Цоколь...строящийся из камня прямоугольной формы. Высота цоколя до 50 см. Потери составляют 40%.
Стены...Есть трещины шириной до 5 см. Общее техническое состояние стен неудовлетворительный. Карнизы – каменные, нештукатуренные, строящиеся из формированного кирпича, сложного профиля. Карнизы поросли кустами и деревьями. Потери составляют 50%. Крыша – сложного профиля, покрыта руберойдом. В некоторых местах крыша повреждена.
Водоотвод осуществляется через лотки...в толще стены. Лотки не обеспечивают полного водоотвода, что приводит к дальнейшему разрушению сооружения. Сохранилось одно дверное заполнение в удовлетворительном состоянии. Любые элементы интерьера не сохранились. Помещения замокают и постепенно разрушаются. Общее техническое состояние интерьера неудовлетворительный...
Для того, чтобы попасть в казематы, надо пройти через двойную линию оборонительных рубежей, стены и перекрытия которых выполненные из бетона до 2,5 м... В связи с тем, что в западной части казематов делались попытки организовать склады, помещения здесь находятся в удовлетворительном состоянии /строительный мусор отсутствует, стены побеленные/. Интерьер остальных помещений казематов – неудовлетворительный.


І справді, зараз споруда в аварійному стані, все позаростало кущами і деревами. Та мури всередині ще міцні. Чи надовго тієї міці ще вистачить - важко сказати.

19 липня 2003 року я нарешті потрапила в форт вперше. У вересні того ж року - вдруге. Передати словами враження від побаченого неможливо. А куплена товста книжка Петра Савчука "Дубенський форт" все ще не прочитана...
Тепер - як добиратися. Якщо спробувати бути лаконічною, то скажу, що важко:). Від центру Дубна (пояснюю: центр - це там, де замок) їдете головною вулицею повз Михайлівську церкву та бернардинський костел (судячи по бляшаній бані-цибулині, яка чекає на свій час на травичці біля храму, костелу костелом залишилося бути недовго:(), потім непомітно Дубно перетворюється на приміське село Тараканів (там ще на п'єдестелі танк та відлиті в бронзі солдати застигли в атаці). Після останнього тараканського будинку (хоча судячи по його вигляду, тараканів там господарі виведуть в секунду, причому розстрілявши їх з АКМ) з рідної правої сторони траси з'їжджаєте ліворуч, на биту немощену дорогу (і биту, і немощну, ага). Старайтесь весь час триматися лівої сторони, заблукати в лісі неважко.
Наскільки я зрозуміла, під'їздів до форту є два. Ми зупинилися біля залізної не то брами, не то просто бляхи, за якою виднілися стіни цегляних казематів. Обійшовши дві сторони цього величезного чотирикутника і подивувавшись наабсолютно тропічну з вигляду рослинність (стовбури дерев геть вкриті ліаноподібним диким виноградом), потрапляємо до бетонованого бункеру-проїзду власне в саму серцевину форту. Далі - їдьте і дивіться самі. Форт - вражає.

Фільм про Форт
Ше один Опис
Звіт на Бескиді
Мій фотоальбомВід себе додам. Якшо порівнювати, то форт найбільше схожий на Лощину. Тільки поверхів там 4, та й кімнат куда більше. У форті ми все облазили, побували у всіх кімнатах. Знайшли тільки два засинаних тунелі, один вів у сторону валів назовні, інший у сторону міста. Цікавим є колодязь в одній з кімнаток форту, правда йти туда треба буде троха по воді. В глибину майже 30 метрів, діаметром 2  метри. Під час зйомок фільму там знайшли кілька снарядів. А ми туда каміння кидали. Ото б бахнуло :) Друга особливість - приміщення посередині. Найбільш розвалене але і найбільш мальовниче. Рекомендую вибратися на дах, неповторний краєвид та атмосфера. Грунтовне дослідження форту займе день. Якшо ж ше лишиться час - рекомендую відвідати Замок у Дубно, теж досить цікавий та особливий обєкт. Добратися до Дубно досить легко - дві години п(р)отягом зі Львова. На місці коло 11 години. Від вокзалу наліво до залізничного переходу, далі направо і весь час прямо. В разі чого - кожен місцевий мешканець підскаже вам дорогу.Фотоальбом Дубно

Обговорення теми тут
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

Fl@nker

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 17
 • Рейтинг 0
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #1 : 19.03.2009 23:24:50 »
Нема слів... Я вражений прочитам і побаченим. Справді соромно що живу за якихось там 200км і ще ніразу там не побував. Найближчим часом оюовязково туди, чекайте фотографій). Дуже здивувало - 1899рік - телефонізація фортеці. Спасибі  Golem`у за чудову статтю.
Розшарити F VK G+
That's the Way I Wanna Rock 'n' Roll.

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4681
 • Рейтинг 1457
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #2 : 20.03.2009 10:15:53 »
Найближчим часом оюовязково туди, чекайте фотографій).

Зберешся їхати - пиши на форум. Може поїдемо разом.
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

PyM6aM6aP

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 18
 • Рейтинг 0
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #3 : 19.11.2009 09:37:48 »
тільки звідтам вернулись, взагалі круто, чистенько, навіть в середині ночували в кімнатці, от кажанів багато і дівки лякались, але то таке))) є кілька світлин для звітності, але дивлячись скільки їх тут, то викидати не є доцільним..)
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4681
 • Рейтинг 1457
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #4 : 19.11.2009 10:06:37 »
Чи нічо там не почали реставровувати і обгороджувати? А то такі чутки ходили.

Якшо не ліньки - намалюй мо карту і ЖПС коордианти дай. Бо недавно yar-79 ми питаусі, то я му на пальцєх пояснював куда їдеш і де повертаєш.
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

yar-79

 • Свої
 • Гуру
 • *
 • Повідомлень: 633
 • Рейтинг 177
 • Стать: Чоловіча
 • Перший крок-визначає наступні!
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #5 : 19.11.2009 18:26:20 »
Нічого не починали реставрувати, дістатись туди дуже просто! їдеш по київській трасі до таблички "Тараканів"- зразу за нею, перед кладовищем, перший поворот направо по грунтовці, і ти вже на тій горі. Обїзджаїш її по колу(береш правіше), а потім буде головний поворот наліво і під"їзд під саму хвіртку. Всьо просто!
Розшарити F VK G+

Lacerta

 • Свої
 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 168
 • Рейтинг 33
 • Стать: Жіноча
 • Смакуймо життя;-) Воно кльове!
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #6 : 19.11.2009 18:49:27 »
Це просто круто :D
Аааааааааа як я туди хочу. Там влітку просто супер напевно
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4681
 • Рейтинг 1457
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #7 : 19.11.2009 20:23:33 »
До Ярослава: і як, успішною була вилазка? Бо я був в Дубно в Неділю, то тільки в люк вїхав. Добре шо хоч на джипі був, то нічо не пострадало.
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

yar-79

 • Свої
 • Гуру
 • *
 • Повідомлень: 633
 • Рейтинг 177
 • Стать: Чоловіча
 • Перший крок-визначає наступні!
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #8 : 19.11.2009 22:04:25 »
Ту поїздку можна назвати розвідкою, бо копати там вийшло недовго... по знахідкам можна сміло казати що у другу світову він використовувався німцями як склад боєприпасів. Всі німецькі маузерівські патрони, що знайшов, були не відстріляні, але взірвані від вогню, отож склад горів, або був підірваний. Російська армія його штурмувала, знайшов 5 копійок 1939 року, та настріл від трьохі та ппш. По Першій світовій-настріл манліхера, лебеля, та один снаряд з картеччю, з чого зробив висновок що і по Першій світовій обстрілювався російською армією. Сміття багато, особливо всередені, навколо форду багато земляних укріплень та окопів, скоріш за все-робота німців по Другій світовій.
Розшарити F VK G+

PyM6aM6aP

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 18
 • Рейтинг 0
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #9 : 23.11.2009 23:15:35 »
як вже сказав Яр там нічо не реставрують і взагалі там повно мєсних з запальничками, ходять, волають пісні і всяке таке, куроче дивно як живі повертаються, порушують певно всі правила дігера...
шукали ми довгенько бо звернули праворуч, і дійшли до сусіднього села, обходили всі поля і нарешті воно як бик прямо було, куроче лоханулись, лазили більше години навколо нього з двома плєціками (під 40 кг кожен) в яких купа линв, карабінів і тд на всю групу, але найшли, всьо гуд ще по стінці позазили. Там повно знаків що прохід заборонено, типу аварійний стан, але насправді внутрійшній корпус в аварійному стані, через прогнившу систему ринв (мої здогадки) а зовнішні частинизбереглись супер, зробив навіть декілька фоток де навіть збереглась проводка..)
Розшарити F VK G+

Roy

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3699
 • Рейтинг 1590
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
  • Мої фото
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #10 : 20.04.2010 18:59:32 »
Що ж, як і планували, вибрались на Таврольоті Golema, Stinger, Romchick, SANECKA, та я. В Тараканів залетіли швиденько, повернули на грунтову дорогу та потрапили на територію форту. Постала перед очима потужна споруда, з оборонними мурами, валами.
Вражає! Все пронизане підземними галереями, кімнатами. Зайшли всередину, та прийнялись поступово все оглядати та фотографувати. Погода сприяла, було тепло та сонячно. І тому до форту по обіді почали масово стягуватися місцеві, з своїми пляшками, запальничками, кульками та п'яними дівками)))
Колорит вже став не той. В темних коридорах тишина порушувалась матами та криками. Навіть мали щастя побачити весільну пару, вірніше молодого з випившим фотографом, який нам повідомив що "нєвєста десь тут патірялась", і тут же побачив її та промовив - " о, ну де ти лазиш, пашлі бистрєй уже!", а чому і де з дружками вона там ходила невідомо.Треба було зафіксувати на фото ту картину, як вона на каблуках по битій цеглі пересувалась :)
Усміхнули ми собі з того та пішли собі далі...
Довго там вже не залишались, форт почав кишіти як вулик гуляющими, а замість меду лилась там вже горілка...


перед "зануренням"


Оборонний мур


Один з засипаних-завалених входів


Голем на свому старому місці)


На даху центральної будівлі


Непогано збережена арка
на даху


щось задумали...


а рельєф даху схожий на дошку до прання


галерея центральної будівлі
а тут експлорери в задумах))


результат задуманого)


Стінгер споглядає


Голем на фоні Таврольота і Стінгера
Потім був привал та знайдений вуж


Продовжуємо, йдемо всередину


по такому коридору


коридор на -2 поверсі


На одному з входів


фрагмент стіни


Внутрішній тунель


містика в тунелі...


Злий адмін


сюрприз над головою


а потім були смажені ковбаски на природі


Решта фоток ТУТ


Розшарити F VK G+
Meine Ehre heißt Treue

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4681
 • Рейтинг 1457
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #11 : 20.04.2010 21:25:17 »
Таааа, троха був прикро вражений тим шо стільки мєєєсних панаєхала. Якось аж всьо опустилосі і було бажання їхати геть. Короче бухають, шумлять, регочуть: рагулі вищої проби. Але дообіду було файно :)

Три роки тому чомусь було менше, хоча теж вихідні. І ше місцеві казали: "Ви туда не ходіть, там провалитися можна". Ну і тепер обєкт здався значно менший, ніж колись. Досвід, все таки. Але сміття стільки ж. :(

Дякую Ярославу за опис, втрапили з 1 разу, тільки там дві дороги є. По кругу йдуть в ту ж точку, краще їхати наліво. А ше фото Роя сподобалися, красиві і з душею :) Подібного з Тараканова ше не бачив.

Чекаємо ше світлин від Ромчика, там кілька має бути доволі оригінальних ;)
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

SANECKA

 • Свої
 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 363
 • Рейтинг 226
 • Стать: Чоловіча
 • Куплю машини в маштабі 1/43
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #12 : 20.04.2010 22:23:10 »
Та на Таврольоті дійсно було супер мандрувати.Тим більше приємна компанія і цікаві розповіді.А сам форт мене дійсно вразив своїми маштабами.Жаль тільки,що нашій владі пофіг на памятки архітектури і цей форт не є виключенням.В загальному все сподобалось і отримав море позитиву від мандрівки.Дякую всім за приємну компанію ;).
Розшарити F VK G+

SANECKA

 • Свої
 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 363
 • Рейтинг 226
 • Стать: Чоловіча
 • Куплю машини в маштабі 1/43
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #13 : 20.04.2010 22:25:08 »
Ще декілька
Розшарити F VK G+

yar-79

 • Свої
 • Гуру
 • *
 • Повідомлень: 633
 • Рейтинг 177
 • Стать: Чоловіча
 • Перший крок-визначає наступні!
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #14 : 20.04.2010 22:34:32 »
Перечитав перший пост Golema: Відвоювали його росіяни під час Брусиловського прориву 1961 р.- ржу-німагу! Ясно що випадково описався, але все одно, ржачно!
Розшарити F VK G+

:-)

 • Свої
 • Гуру
 • *
 • Повідомлень: 805
 • Рейтинг 159
 • Жертва алкоголю, білка-істеричка
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #15 : 20.04.2010 23:07:19 »
Село початково називалося Татарханів, чи Татар-Ханів. ХЗ вже як саме писалося. ???
Тобто Татарханівський (Татар-Ханівський) форт це. Але для "їхніх світлостей" назва була неприємною, а от таргани - це ж так мило. ГГ. Про це читав в російській літературі про фортифікації, було це тоді коли там побував - років 8-9 тому. Наразі гуглив і нічого не знайшов. :(
Там ще сліди від таємної залізничної гілким мають бути - поїзд теж в'їжджав через величезну герму. Кажуть що саме місце в'їзду прикривалося щитом з дерном - всьо кагбе непальоно - залізниця в пагорб втикається і все. ;D
Щодо тунелів - один і справді виводив до Дубна, освітлювався електрикою, кажуть вершник з конем міг їхати, інший теоретично десь під Іквою проходив (там же ж болота - як?? :-\)

Цікавими були перешкоди для противника - крім кулеметів там було купа пасток-колодязів, де часто місцеві і туристи розбиваються й досі. Внизу в колодязях були металеві шкворні, які чудово нахромлювали на себе падаючих зверху. Також земля перед кулеметами була вистелена в часі війні металевими гаками, так, що підповзти чи проїхати не було можливим.
Це все зі слів місцевого дослідника-історика-екскурсовода-(тут ще кілька його професій мало б написано бути) Миколи Пшеничного. ХЗ чи дядько досі живий і здоровий, але свого часу розповідав багато і цікаво. 8)
Розшарити F VK G+
Декольтем своїм мене манила.

RedShift

 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 345
 • Рейтинг 97
 • Стать: Чоловіча
 • www.krystynopol.info
  • Перегляд профілю
  • Игра Дипломатия - Стратегия против Силы
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #16 : 23.05.2010 14:08:08 »
Побував 21.05.2010.
Просто офигеть! Бомба!
Порівняно с цим фортом - "Лощина" - "Детский лЄпЄт"  :-X

Треба уточнити, що коли їдеш грунтовкою попри кладовище, біля хреста, що на старих могилах австрійских солдат потрібно повернути наліво. Щодо побаченого, то сказати що є у захваті - то не сказати нічого. Я просто прибалдів.
Нам повезло і у форті були люди з організації "Українське вільне козацтво" - стали нашими гідами по підземеллям. Без гіда відвідини форту просто пройдуть зря. Все нам показали і розказали всю історію форта, а також інформацію про кожне приміщення і його призначення. Потрібно знати куди йти мона, а куді зась! Обов'язково запасіться інформацією про форт, планом та хорошим ліхтарем. Також в Інеті є відео-гід по данному об'єкту!
Розшарити F VK G+
Церковь говорит, что Земля плоская, но я же знаю, что она круглая, я видел тени на Луне, поэтому я больше верю в эти тени, нежели в церковь. - Ф.Магеллан

yar-79

 • Свої
 • Гуру
 • *
 • Повідомлень: 633
 • Рейтинг 177
 • Стать: Чоловіча
 • Перший крок-визначає наступні!
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #17 : 24.05.2010 04:15:06 »
Так кинь поилання!
Розшарити F VK G+

RedShift

 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 345
 • Рейтинг 97
 • Стать: Чоловіча
 • www.krystynopol.info
  • Перегляд профілю
  • Игра Дипломатия - Стратегия против Силы
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #18 : 25.05.2010 13:52:14 »
Розшарити F VK G+
Церковь говорит, что Земля плоская, но я же знаю, что она круглая, я видел тени на Луне, поэтому я больше верю в эти тени, нежели в церковь. - Ф.Магеллан

PyM6aM6aP

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 18
 • Рейтинг 0
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #19 : 26.08.2010 15:31:24 »
в мене ще з минулих відвідин форту сидить думка в голові що потрібно зробити мапу казематів і самого форту, думаю за два дні мали б справитись, там спокійно можна пожити плюс до всьо осінь, кажани лягають спати, буде легше працювати, та і місцеві підуть в школу (універи, роботи)
чи є бажаючі зайнятись такою благородною справою? можливо хтось має безпосереднє відношення до топографії, бо я особисто таким ще не займався, але думаю попробую і все вийде...зголошуйтесь, буду радий адекватній компанії))))
мій профіль в бд ФСБ якшо шось: http://vkontakte.ru/id9458006
Розшарити F VK G+