Автор Тема: ВЧ навколо Франківська: Грабовець, Ценжів, Міжгіря Перегінське  (Прочитано 167619 разів)

1 гість дивиться цю тему.

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4684
 • Рейтинг 1463
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Існування командного пункту передбачає наявність ким командувати. І проти кого. Зникнення обох цих обставин утворило  по горах безліч цікавих обєктів як першого, так і другого плану. Йти в гори дивитися на закинуті військові бункери є водночас і цікаво і красиво. А заодно і приємно, адже це ж гори! :)Ідея оглянути два військові обєкти виникла з фотозвіту Франкіуських колєг і статті в газеті. В них йшлося про два зовсім різних місця розташованих територіально дуже близько один від одного. Процес підготовки до поїздки показав наскільки незручно користуватися всякими описами типу "біля такого села" чи координати гугла і шо найнадійнішими є хрестики на кілометрівці :) Але це і на краще. Бо замість 2 запланованих ми знайшли цілих 4 обєкти.Першим ми оглянули обєкт в Ценжеві. Про нього писали в газеті шо це склади ракетного палива (відповідно близько мають бути і самі ракети), шо він вже нікому не потрібний і шо з нього зроблять санаторій. Доїхати досить просто. Перед Ямельницею повертаємо направо на Павлівку, далі по Трасі на КАЛ-уш. І от ЖПС показує шо ми на місці, хоча насправді - посеред траси. Нічо, лишаємо машину і йдемо його шукати вножну. Після бродіння по ліску і кропиві, збирання води своїми штанами і капцями ми нарешті впираємся в паркан частини. За колючим дротом - купа баків наполовину закопаних в землю, якась техніка. Все чисто і прибрано. Як ми і сподівалися - частина охороняється і ніц навіть проситися всередину.
Але зате в процесі спілкування ми вивідали де є ше одна частина - тож їдемо туда. Дорога прямо від першої частини. Стандартна воєнна бетонка, ліс, грибники. Посеред лісу КПП і знак стоп. Ця частина значно цікавіша, була. За розповідями вартового, ше пів року тому назад тут було все закинуто. Але в зявзку з повенями МНС взяло її до себе, відновило і тепер то режимний обєкт. На його території і тепер знаходяться  пускові шахти, але ясно шо оглянути не можна. Вони бояться за свою сраку. Думаю якшо б приїхати сюда десь вечерком, коли ймовірінсть появи генерала мала, все добре нас би пустили. Бо вояка попався нормальний, розказував як в Первомайську служив і все таке.

Далі прямуємо до Грабівки. Шо там шось є ми почитали з опису Прохаська, але чітких координат крім вказування села не було. Шоб проїхати туда слід минути Франкіуськ по обїздній і на Початку Богородчан завернути направо. Далі Старі Богородчани, Новочин, Гринівка. Тут на початку села Лесівки йде відгалуження дороги вверх направо. Це дорога до ВЧ. Джипом можна проїхати, Таврією - ні :( Звісно, можна добиратися і в саму Грабівку якшо ця ВЧ - ваш кінцевий пункт. Звідти в саму частину йде нормальна дорога позначена на карті. Але нам нині ше в Майдан. І робити довжелезні круги ой як не охота.
Йти до частини треба близько 4-5 км по нормальній широкій лісовій дорозі, по якій колись їздили навіть вантажівки, строго на Північний Захід ніде не звертаючи. Минувши вершину горба попадаємо прямісінько на КПП. Прямо через ворота - дорога в Грабівку. Вліво через КПП - до командного бункера. Вправо - військового містечка і ракетних шахт. В кожну сторону близько кілометра. Першим оглядаємо бункер. Масивний, одноповерховий, з двома затопленими боксами напевно шо для ракет. Всередині досить сильно все понищено, хоча не вся проводка зі стін видерта. Цікаво читати написи типу "Скинь протигаз, білизну і портянки. Пройти в наступну кімнату" на стінах вхідних відсіків з душами. Чи фотографувати сонячні промені шо пробиваютсья крізь метрової товщини отвори вентиляції в стелі.військове містечко справило надзвичайно сильне враження. Здається шо люди звідси щойно поїхали. Коли Прохасько був тут - в будинку стояли ше навіть вікна. Зараз на жаль ні. Але все рівно, достатньо вставити вікна - двері і можна приймати відпочиваючих. Є аж два озера, ліс навколо. Величезна кількість дрібніших будиночків. Ми все оглядати не мали ні сил ні часу, вирішили вернутися іншим разом на два дні з ночівлею і тоді вже все дослідити. Тим більше шо далі є ше 4 пускові установки. Тому спускаємся назад до Машини, їмо і їдемо на Міжгіря перегінське, основний обєкт нашої мандрівки.
Попасти сюда досить просто, в кінці Розсільної поворот наліво і скочуєшся в Міжгіря. Справа на Горі видно 4 старі вежі і одну сучасну, вона нас не цікавить. На сам верх можна заїхати машиною. Але ми цього не знали, поки не опинилися на базі і не побачили дорогу. Пішохідна дорога починається, якшо біля могили з хрестом ОУН-УПА повернути направо в сторону гори. І далі прямо-прямо. Основна дорога звертає наліво до хат, а ми ломимся далі в ліс. За 10 метрів лісу побачите балони газорозподільної апаратури, в цьому місці повертаєте наліво на стежку. Далі все просто, досить стрімко вверх і вверх. Виходимо на траверс. На ньому направо і от ми біля Воріт частини. Весь підйом зайняв якихось 20 хв.

Розказувати яка частина класна - нема сенсу. Це ітак очевидно з фоток. Чотири величезні вежі стоять на 2 поверховому бункері шо колись був напічканий складною апаратурою. Всі в дуже хорошому стані, місцями на землі лежать кількохметрові куски кабелю. Зсередини повиносили тільки апаратуру, все решта лишили. Тобто ніхто нічого не курочив, не ламав, не писав на стінах нецензурні слова. Обійти лише один рівень - заняття на кілька годин. Два рівні - на два дні :) В бункері добре збереглася вентиляція, електрика, на стелях давачі диму. Є кілька гермодверей, баків з водою, залишки плат і цілі стоси документації зі схемами, розміщенням елементів, фотографіями блоків. Є навіть блок-схема самого бункера, тобто його карта.

Написи років від 1983 до 1985. Тоді він напевно був збудований. Є й його номер поштової скриньки. А за словами місцевих які тут розкопували кабель - в 1991 його законсервували. Тобто практично не працював. Кабель йшов за межі частини в сторону Долини-Перегінська. Вилізли на башні - краєвид неймовірний. Вдалині видніються ґорґани з цекотами на вершинах. Рівень хмар явно нижчий за них. Ліс, де ми є зараз, простягається далеко навкруги. Не дивно шо в ньому ми бачили живу Косулю, яка була вискочила на дорогу, перепелів і Вовків. На кожній з веж є залишки двох антен, кожна з них дивилася в свою сторону. Призанчення - невідоме. Але судячи про розмірам і потужності кабелів і боксів з апаратурою - вони були явно не на прийом. Може була якась ППО з ракетами які вимагали підсвітки цілі. Ракети цілком могли стояти в ангарах збоку і бути виїзндими. Не думаю шо в такого великого обєкту було якесь одне призначення - найшвидше їх було кілька нараз. Недаремно ми бачили стільки залів з обчислювальною технікою, компютерами. А також повністю екрановані кімнати. Сам гарнізон напевно був в селі, там де на карті Піонертабір. Бо ознак жилих приміщень ми не виявили. Та й туалетів в бункері є тільки по одному на поверх, тобто система не вимагала великого обслуговуючого штату.


Раз в тих краях - гріх не побувати на Манявському водопаді. Заодно і повчитися джипінгу на Таврії. 15км бездоріжжям, але воно того реально вартує. І сам водоспад і природа навколо справляють сильне враження. Всі ті розломи, пласти, мішаний ліс шо росте горизонтально. Особливо після краси воєнної. На закінчення можу всім порекоменудвати якнайшвидше оглянути це місце поки воно не втратило своєї привабливості і його також не розтягнули на куски. Адже кожен може зараз бачити шо сталося навіть з Славнозвісною обсерваторією ан Попі-Івані, лишилися одні стіни. Для селян питання короткочасної наживи і не вкрадеш ти - вкраде сусід набагато важливіше за збереження такої памятки радянської епохи. Шоб зробити там музей і заробляти гроші достатньо тільки поставити двері і витерти пилюку. А бажаючих буде багато - навколо туристичний район з купою курортів і санаторіїв. Також гарна ідея - зняти серію телепередач про такі обєкти як цей, МРВСП, Сірку і багато інших. Думаю людям було б цікаво подивитися на місця, подібні до яких кожен облазив будучу ше хлопчаком і мріяв попасти за паркан.

Всі 67 фото тут

ПС. Те шо ми були на машині - дало нам змогу оглянути більше за менший час. Тим не менше - кожен з обєктів є доступний для добирання маршрутками чи на велосипеді з Франкіуська. Не пропустіть. Дивлюся фото Франківських колєг - на них ше є цілий акумуляторний відсік. Ми вже го бачили порізаним.

ППС:
На моїй карті є неточності по позначенню офіцерських будиночків. Тому додаю уточнену карту від користувача zabaldijю

Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4684
 • Рейтинг 1463
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Гарні фото. ше би троха з Грабівського бункера. Бо я вам світив своїм фотіком. тому сам ніц не на клямцав.
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

YserL

 • Супер Модератор
 • Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 2612
 • Рейтинг 531
  • Перегляд профілю
Ось фото із ВЧ 16791 (Міжгіря) на горі Космечара клубу «Velo-Stalker» від 16 травня 2009 року і відеорепораж ТСН від  23 квітня 2008. За словами ТСН обєкт було покинуто наприкинці 2003 року. Він забезпечував зв'язок із країнами Варшавського договору. Добре було б знайти Петра Зіняка, про якого згадувалося у репортажі. Слова журналістів підпадають під сумнів, оскільки на кожній вишці розміщувалися по 4 хвилевіди які були направлені в 4 сторони світу строго під прямими кутами. Із них йшли кабелі до шави на вишці, потім вниз і кімнати під вишками, а потім у зали апаратури. На обє'кті частина РИД-6М розбомблена. Викладіть план схему обєкту :)
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4684
 • Рейтинг 1463
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
1 - перший лінк вже кілька разів згадувався
2 - Репортаж дякую.
3 - схема є на Пікассі
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

Romchick

 • Свої
 • Гуру
 • *
 • Повідомлень: 591
 • Рейтинг 220
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Мовчу. Бо слів не вистарчає! Просто мега супер вилазка.
Обов"язково туда з"їжджу.
Пі.Ес. Дякую за карти розташування об"єктів.
Розшарити F VK G+

inkognito

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3757
 • Рейтинг 501
 • Стать: Чоловіча
 • <--Невсеремось!-->
  • Перегляд профілю
  • /dev/null
    Супер дійсно! Завтра залию свої фото, нажаль не такі гарні як у Зелі будуть - цього разу фотографував цифромильничкою, тай ще глюкавою замість зеркалки   :( Добре, що Зелі фотика пофіксили  :) Ну і + усім учасникам  :)
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

Bigdan

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 63
 • Рейтинг 10
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Отак шоб мене жаба подавила і вас тож, на горі Космичара крім антен на самій горі є ще закинута частина в якій сиділо начальство і "очки гребло"(л.п.). Добратись до тої частини можна так: перед селом Міжгір"я поворот направо через міст, дальше дорога має тай нічо підйомчик з ровами вимитими водою, потім відносно рівно. По дорозі зустрічаються калюжі глибиною до 40-50 см. Я кілька таких калюж проїхав на сому Дніпрі і забив болт. Дальше пішли пішки. На першому роздоріжжі повернути на ліво, орієнтир закикинута деревяна хатка. З догадок то було кп. З даху 3 поверхового адмін бкдинку видно самі антени на горі. При нагоді закину фото.
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4684
 • Рейтинг 1463
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Зачотно! Не все ми оглянули :) А шо цікавого є в тих хатках? До самих антен дійшов?

То та дорога шо на кілометрівці білим позначена?
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

Bigdan

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 63
 • Рейтинг 10
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
До самих антен не дійшов, час піджимав, в нас не було продуктів щоб ночувати на десь на горі.

Там розміщувались: казарми, кінозал, спортзал, різні кабінети, котельня, гаражі, склади і всьо таке.
По дорозі ще зустріли чоловіка, який казав, що колись там працював, правда я не дуже розпитував шо там і як було.
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4684
 • Рейтинг 1463
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Можеш на карті шо я виклав допозначити цей обєкт? Тоді всі чітко знатимуть де він є.
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

zelja

 • Свої
 • Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 1613
 • Рейтинг 294
  • Перегляд профілю
Розшарити F VK G+

cdromchyk

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 137
 • Рейтинг -64
 • Стать: Чоловіча
 • cdromchyk
  • Перегляд профілю
Фото бункера з Вспишкою
Фото бункера без вспишки на штативі
ВСІ 434 Фото
А на тому сервері photo.qip.ru можна якось всі фотки скопом взяти і завантажити, щоб потім на компі подивитись??? Бо через браузер дуже не зручно...
Розшарити F VK G+
діггер "любитель" - cdromchyk

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4684
 • Рейтинг 1463
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Я там ставлю великий розмір картинки і гортаю вниз, так всьо дивлюся.

Зачотний в Зелі фотік, шумів матриці при такій витримці не видно взагалі.

Також оновив карту з вказівником від Богдана. Хоча не виключено шо справжнє місце - там де пише Бараки. Бо він йшов без карти і хрестик ставив по памяті. Але хто буде - найде.
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

inkognito

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3757
 • Рейтинг 501
 • Стать: Чоловіча
 • <--Невсеремось!-->
  • Перегляд профілю
  • /dev/null
Цитувати
Я там ставлю великий розмір картинки і гортаю вниз, так всьо дивлюся.

Зачотний в Зелі фотік, шумів матриці при такій витримці не видно взагалі.

Фотик дійсно супер! Судячи із EXIF'у чутливість була всього ISO 50, що при витримці в 15 сек...відки би той шум взявся??? Також знизу було доволі холоднувато, що без сумніву внесло свою лепту у відсутність шуму.
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4684
 • Рейтинг 1463
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Виявляється таки було ким командувати! Таке враження, шо вся земля усіяна тими ракетними шахтами. Ось ше одні І це не враховуючи тих двох біля Надвірної, шо є на карті Експлорера
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

inkognito

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3757
 • Рейтинг 501
 • Стать: Чоловіча
 • <--Невсеремось!-->
  • Перегляд профілю
  • /dev/null
    То й не дивно - третій у світі ядерний боєзапас у нас був (після Росії та США) допоки одна Кравчуцька морда не пустила то все на вітер разом із стратегічною авіацією за копійки (котрих держава таки не побачила)...
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

Bipka

 • Зацікавлений
 • *
 • Повідомлень: 1
 • Рейтинг 0
  • Перегляд профілю
Кілька наших фоток з військової частини у Міжгір'ї:

Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4684
 • Рейтинг 1463
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
То ти аж туда долізла? До верху лишалося зовсім трошки. Фото гарні, особливо з мокрими шкарпетками :)
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

inkognito

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3757
 • Рейтинг 501
 • Стать: Чоловіча
 • <--Невсеремось!-->
  • Перегляд профілю
  • /dev/null
 Накінець-то залив свої фото на пікасу. В тему вирішив фото не викладати - вона і так перенасичена зображеннями. Вітаю Віру із першим постом! Гарні фото, а шкарпетки особливо рулять  :)
Розшарити F VK G+
Resistance is futile

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4684
 • Рейтинг 1463
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Зачотно, багато є фоток бункера в Грабовці. А то деякий нарід вже починиу казати, шо ми все поверхнево тіко оглядали :) ну і сподобалося як ми з Зелею на Вежі
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!