Колодець знаходиться в Криму біля древнього печерного міста Чуфут-Кале
![]()
Чуфут-Кале було містом-фортецею, на нього часто нападали вороги. Місто взяти бело дуже важко, тому що воно розташовано високо в скалі, але довгі облоги дуже вимучували місто, була постіна потреба в воді. Для цього і був збудований колдець глибиною 45 метрів. Будівництво датується V-VI ст. н.е. Але знайшли його тільки в 2000-му році з 2005-го його відкрили для відвідувачів
Так, як в Криму вхід до кожної гори, печери і т.д. вже давно перейшов на комерційну форму, то і за спуск в колодязь прийшлось платити.
Екскурсоводом був пан Аскольд, місцевий діггер і спелестолог. Мінімальна група для спуску 5 чоловік, а я прийшов в кінці дня, коли вже людей небуло. Чекав майже годину і ніхто не прийшов, за той час встиг мило поспілкуватися з Аскольдом, який в кінці-кінців повів мене одного вниз.
Сам колодязь складається з вертикальної частини (самого колодязя) і похилої частини (тунелю) зі сходками - спуску до нього.
Коли спускаєшся зверху вниз, сходинок майже невидно
![]()
![]()
![]()
Написи на стелі зроблені хуліганами-графітчиками в XV-XVI ст. Якщо перекласти з татарської, то написано "<Імена>, об'єкт знайдено і взято", і ще декілька імен латинськими буквами
![]()
![]()
На стелі дуже швидко почали наростати новоутворення - сталактити
![]()
А ця тріщина в стіні мені нагадує велику.
![]()
Кінець похилого тунелю, глибина 30 метрів. Направо кімнатка з водою, наліво продовження спуску і вертикальна шахта
![]()
Ось такі гладкі стіни колодязя
![]()
Далі спуск по гвинтових сходах на саме дно
![]()
Дно. Залишилось трошки води і кабелі освітлення.
![]()
45 метрів то вам не шуточки (в горі небо)
![]()
Аскольд повів догори..
![]()
Схема колодця
![]()