Автор Тема: РЛС "Дніпро" та трошки Мукачевого  (Прочитано 11644 рази)

1 гість дивиться цю тему.

Roy

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3695
 • Рейтинг 1583
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
  • Мої фото
Добре, що ми маємо можливість гарного трансферу від Прикарпаття до Закарпаття, завдяки електричці Львів - Мукачеве. Саме нею, зранку я, Drusja+Женя, Marichka, Rufus, Inkognito та ще двоє друзів Друсі Юра та Марічка відправились на оглядини маловідомої раніше нам радіолокаційної станції.Приїхавши в Мукачеве, вирішили зайти на місцевий ринок, щоб скуштувати місцевих смаколиків та вина. А мені ще була задача купити якийсь светр, бо з погодою не розрахував, Закарпаття зустріло холодом.

Запаковані вином, веселі, відправляємось в на "Шипку", так називається військове містечко поряд з станцією.


Вхід на територію РЛС, в принципі як можна було очікувати був з солідним КП, рядами колючого дроту, і псами, котрі вчувши ковбасу в наших наплічниках вмить подобріли.
Чи то в нас харизма така, чи досвід, нас впустили на територію для споглядання. Познайомились з майором, який там несе службу. Він нам все показував, правда виключно те що було ззовні, приміщення були опечатані і законсервовані, як до речі і весь об'єкт.


Станція до 2006 року була на бойовому чергуванні, в її функції входило "пеленгування" повітряного простору на чималих територіях, для країн СНД включно з Україною. Згодом, об'єкт був переданий в "Державне космічне агентство України". Ціни, на користування змінились відтоді і Росія відмовилась в наших послуг. Відповідно, скоротився штат працівників, робота призупинена, об'єкт законсервовано.
Дотепер, все тримається на певній межі, або повне виведення з ладу РЛС або ж, суттєва модернізація (яка можлива) і вихід на чергування.
Тому, комплекс охороняється та доглядається.

Отже, кілька світлин, по ту сторону огорожі.

Біля КП, красуються знаки часів совєцьких часів


Антена, ретранслятори сховані під банальним шифером, а от з іншої сторони вигляд зовсім інший - там спеціальні металічні жалюзі, які, якщо не помиляюсь керовані.
В приміщення ЕОМ зразка 50-60-тих років, які працювали дотепер. Ясна річ це вже архаїка, і потребує заміни. В цьому приміщенню пульти управління також. Все ще ціле.
Ясна річ, це все потребувала відповідного живлення. В останні роки роботи, місяць роботи такої антени вартувало 500 тис. гривень.


Звісно, це все потребувало охолодження. Тому на території комплексу є градирня. Поряд, доволі велика пожежна водойма.

Вирішили піднятися на ліве крило антени, щоб зацінити краєвиди


Ось і градирня


Всі в купі


Бачачи такі речі, свідчить те, що тут є господар


Вся територія прорита спеціальними каналами, для того щоб вода ніде не застоювалась.


Присутній автопарк

Гарно подякували за екскурс об'єктом та зібрались назад у Мукачеве, ще залишалось кілька годин до електрички на Львів.

Що можна зробити з 3 години вільного часу? Підкріпитись, випити місцевого трунку та податись містом, споглядаючи на незвичні особливості.


В спеціальному місці для підвішування


Експлорери покиряли  :)


Далі, перед нами відкрилося місто у всій красі.


З гарними меморіальним дошками


З сімейним АВС. Чому АВС називаються продуктові магазини, мені поки не зрозуміло


З електричними дротами вздовж стін


З замурованими ластівчиними гніздами


З ратушею, вхід до якої схожий до входу у м'яке місце, яке є в кожного
З незвичною зовнішньою рекламою


З найдешевшим секонд-хендом


З затишними, милими двориками


Де на кожному вільному клаптику землі обов'язково росте виноград


І чомусь постійно складалось враження, що ми в Ужгороді. Насправді, дуже схожі міста.

Цікаво, що в багатьох будинках є багато ролокасет та захисних жалюзів від сонця. Вбачається вплив країн, що близько.


Наостанок, коло вокзалу був досліджений вагон, стратегічного значення  ;D


Дякую учасникам за гарно проведений день. По плюсику в карму+

Всі фотки тут
Обговорення тут
Розшарити F VK G+
Meine Ehre heißt Treue

RottenDeath

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 113
 • Рейтинг 39
 • Стать: Чоловіча
 • ...Fidelis ad Mortem...
  • Перегляд профілю
Розшарити F VK G+
...fidelis ad mortem...

RottenDeath

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 113
 • Рейтинг 39
 • Стать: Чоловіча
 • ...Fidelis ad Mortem...
  • Перегляд профілю
Re: РЛС "Дніпро" та трошки Мукачевого
« Відповідь #2 : 28.12.2018 07:32:18 »
Вибачайте, скинув лінк коли був на роботі і не встиг написати, що до чого. Знайшов в неті, досить не поганий фото звіт про РЛС "Дніпро"
Розшарити F VK G+
...fidelis ad mortem...

YserL

 • Супер Модератор
 • Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 2608
 • Рейтинг 529
  • Перегляд профілю
Надгоризонтна РЛС 5Н86 “Дніпро” в Мукачеві
« Відповідь #3 : 04.08.2020 20:48:35 »
Сьогодні відвідаємо Західний центр радіотехнічного спостереження, філія Національний Центр Управління та Випробувань космічних Засобів, зокрема радіолокаційну станцію (РЛС) 5Н86 "Дніпро", яка розміщена біля Мукачева.Комплекс складається із двох направлених антен і машинного залу між ними.Це одне з перших поколінь надгоризонтних радіолокаційних станцій метрового діапазону з режимом межтактового когерентного накопичення сигналів (за класифікацією НАТО: Hen House - "Курник"), побудованих в 60-х роках уздовж кордонів союзу, для раннього виявлення атак балістичними ракетами з різних напрямків на дальності до 4000 km. Всього було побудовано шість Орту на основі таких РЛС. Названо по іменах річок Дністер і Дніпро. Кожне крило станції являє собою 2-х секторну рупорні антену довжиною 250 m і висотою 12 m, що має два ряди щілинних антен в двох хвилеводах з набором передавального і приймального обладнання. Кожен ряд виробляє сигнал, скануючий сектор 30° по азимуту (60° на антену) і 30° по куту місця (від 5° до 35° по висоті) з керуванням частотою.

На карті Мукачвська станція і станція біля Севастополя.Станція входила у переметер протиракетної оборони і передавали дані "на верх".Призначену для роботи в системі контролю космічного простору і раннього попередження про ракетний напад. Включають кілька разів на рік, а в 2020 році зробили туристичним об'єктом. До 2009 року несла бойове чергування і передавала дані на росію.

Отож, йдемо досліджувати.Система керування
Це головний пульт, на який виводиться всі інформація зібрана станцією у автоматичному режимі.На табло висвічується усі параметри блоків.А це відображення цілей.Годинник судного часу.Допоміжні стійки, є самописці.На пульті відображається кількість годин напрацювань. Може скручений)Кнопки різні.Панель тестування.Всередині все підписано. Є навіть лампочка внутрішньої підсвітки.Мнемосхеми цілей.Індикатор електролюмісцентний.За стійкою мнемосхеми.Всередині купа вимикачів і блочків.Люмініфор на вимикачах робочий.При віккритті стійки є захист від дурака, виключення анодного струму.На станції використовується електронна управляюча машина серія "4-М4", 5Е73. Назвемо просто ЕОМ.Тисячі блоків розміщених у стійках, також в системі є резервування, 3 ідентичні машини.Пульт керування ЕОМ.Можна вручну поклікати регістрами.Комп'ютер транзисторний. Елементна база 60-х років.Все робилося вручну, кожна радіодеталь мала 5 прийомку або вище.При дектування помилки оператор замінював цілий блок, но без проблем можна було зремонтувати паяльником.Блоки, які клали в шафку які виходи за характристики, ремонтуюють і знову піскають в роботу.Джгути, елементи, все було підписано.На фронтальну сторону виведені тестові розєми.Ввід програми на перфострічці.Через фотоввід інформація вносилася у ЕОМ.Оброблену інформацію можна було вивести на пристрій виводу.В системі також є "чорний ящик", який пише на магнітну стрічку параметри станції. Щоб найти і покарати, а не проаналізувати і не допустити у майбутньому.Магнітна головка не така як у відеомагнітофоні, тому ємність такого накопичувача думаю маленька.Генерування імпульсу
За цими дверима розміщені модулятори, які генерують потрібний сигнал.Далі він приходить на ламповий 3 каскадний підсилювач.Щоб відкрити так шафу, потрібно обезструмити передавач, і тільки тоді можна вийняти ключ від стійки.На фото шафа з підсилювачем.Система вимірювання потужності.Для тестування перередавач вихід енергії можна пустити у емулятор навантаження: заповнену водою трубу. По нагріві води можна судити про потужність сигналу.А це пульт керування підсилювачами.Усі кабелі екрановані, купа мідних шин.Голоане не переплутити розетку.Прийомно-передавальний тракт
Енергія з підсилювача потрапляє у систему хвилеводів.Станцію запустили в роботу 22.04.1977. Виготовлення підприємством П/Я А-1875.Приймач
Із прийомо-передавально тракту власне по цьому кабельку передається прийнятий сигнал потужністю 1-16 Вт на предпідсилювач.Для виділення наднизького сигналу використовується кореляційний прийом: ми ж знаємо, який модульований сигнал ми випустили. Прораховуємо усі його можливі варіанти приходу, і математичними методами виділяємо його із шуму. Не знаючи що ми маємо прийняти це не можливо зробити. Як виділити сигнал нижче шуму описано у статті [https://habr.com/ru/post/194058/], саме таким способом працює GPS, CDMA.

Стійки приймачів.Можна загубитися, якшо ЕОМ займала величезний зал, то прймальна частина займає в два рази більше місця.Для захисту використовуються розрядники.Я думав будуть радіоактивними: часто в таких системах використовуються електроди активовані наприклад торієм.Також ця станція модернізовується, з сучасною елементарною базою, модулятор, приймач, система обробки спокійно може поміститися у одній стійці.Антена
Саму антену не дозволи знімати. Но є детальні фото із Севастополя від 1greywind [https://1greywind.livejournal.com/496310.html]. На станції 2 павільйони довжиною по 250 метрів і висотою 25 метрів. Випромінююча сторона по проекту закрита радіопрозорим матеріалом: сенгвіч із дсп-пінопласт-дсп.Під прокриттям розміщується горизонтальний полязизаційний фільтр.Сама антена складається із 2 секцій. Верх низ 14 метрів, перегородка 12 метрів.Через прорізи виходить електромагнітна хвиля. Всередині хвилевода спеціальна гребінка, завдяки якій можна направляти хвилю по азимуту.Зліва видно хвилеводи, які йдуть у апаратний зал.Перед початком будівництва, на місці антени розмістили геодезичний пункт 13271:Станція робоча, інфтрумент провірений.Дякуємо за 4 годинну "півторагодинну" дійсно технічну екскурсію і прямуємо на вихід.Нас трохи було.Всі готові отримати нові знання.Дякуємо Чернов Ігор, співзасновнику ТО МКП "Екскурсія" за детальну екскурсію обєктом. Переглянути відео візитівку про станцію:

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=edG1WgDNCN8[/embedyt]

<strong>Постскриптум</strong>: При відвідуванні таких об'єктів вражає витрачена кількість рублів, людино-годин на розробку і запуск таких комплексів, а працівники і надалі користуються диркою в підлозі...

Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4663
 • Рейтинг 1437
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Шипко-Мукачівська РЛС
« Відповідь #4 : 05.08.2020 17:23:22 »
В Мукачево на Закарпатті відкрився новий туристичний об’єкт. Він настільки крутий що заслуговує всіх трьох зірок Michelin каталогу. Тобто сюди вартує їхати спеціально щоб відвідати «Шипку», або діючу надгоризонтну радіолокаційну станцію (РЛС). Можна побачили секретну військову частину, посидіти в командному пункті, потрогати мегаватні лампи а також поблукати нутрощами справжнього комп’ютера 70-х років. Це абсолютно нова туристична локація. Ми були в першій десятці груп які сюди потрапили. І не пожалкували!


Наша група на вході


Центральний пункт управління РЛС


Мегаватні лампи


Лесик зчитує коди доступу


Хвилевід що йде до самої антени


Захисний костюм від негативного радіовипромінювання

РЛС бачить всі супутники та балістичні ракети що пролітають над територією Атлантики та Європи. Вона одна з небагатьох станцій такого типу що залишилися на континенті і єдина на неокупованій території України. Та ще й відкрита для відвідувачів! Чому ж відкрита? – слушно запитаєте Ви. Тому що Україні ітак немає чим дати у відповідь на ядерний удар. Тож інформація про запуск чужих ядерних ракет нам не дуже то і потрібна. А Росії ми її навіть і за великі гроші не продамо. Хай вже краще летять собі непоміченими 😉


Емблема центру


Звіряють паспортні дані


От ми і на території


Директор РЛС


Доріжка до її серця, антен


А от власне і самі антени


І наша група коло них


Далі все було всередині

В чому туристична принада РЛС в Мукачево? Перша за все, це унікальний об’єкт світового рівня. Подібних РЛС відкритих для публіки практично немає. Зараз тут можна побачити такі технології, які навіть в книжках не описувалися бо були засекреченими. Ще досі вхід сюди лише по паспортам, а росіян не пускають в принципі. Нам показали секретні пульти керування, урядові телефони, півметрові лампи з водяним охолодженням а також, комп’ютери на магнітних кільцях та перфострічках. До всього можна торкатися, натискати, перемикати, робити селфі. Та що я спойлю, приїдьте та подивіться самі. Ви зануритися в атмосферу 70-х років минулого століття. Згадаєте молодість чи просто перенесетеся у вік ваших батьків.


Тут шикувалася зміна перед виходом на чергування


тут вони і сиділи 12 годин


Якщо летіла ракета то повідомляли цим телефоном


Сучасний монітор для підстраховки


ну а далі понеслись історії з життя РЛС


Кнопки як в Трактора


Чи є щось для Патрола?


Алло, Москва? Перекажіть путіну що він х..о!


Зона дії РЛС


Напрацювання блоку з моніторами


Ну а далі всякі няшні кнопочки і ручечкиПрипустимо Американці запливли на підводному човні у Середземне море і випустили ядерну ракету по СРСР. З човна надійніше, ракета долетить лише за 14 хвилин. Факт запуску фіксувався супутником за потужним спалахом вогню. Але ж в якому напрямку полетить ця ракета супутнику невідомо! Раптом її навмисне випустили десь на Північний полюс щоб перевірити противника?


Коли немає часу з тим возитися, можна форсувати запуск станції!


Але по цьому телефону про це звітуватися не можна


По цьому теж


Контроль прогріву


Кінескоп як в чорно-білому телевізорі Горизонт


Тому що прогорить люмінофор на ЕПТ


А ці "телевізори" і справді лампові!


Востаннє я такий дивився в 2004 році в гуртязі. Включимо вечірню казку?


Тут відображалися ракети які вела станція


Секретне табло!
про це нас попереджали щоб пальці не пхали! Бо йобом токне :)


Дзвонити чи не дзвонити тривогу?


За інформаційним таблом


Всередині пульта управління


А ти знаєш як працює РЛС?

Тому існувала друга лінія спостереження в яку і входила наша РЛС «Дніпро», «Шипка» це народна назва. РЛС моніторила всі об’єкти в ближньому космосі і одразу ж доповідала в Москву в разі неочікуваних змін. А ставка вже вирішувала що з цією інформацією робити.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=1ZWTW8OIdGg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=1ZWTW8OIdGg</a>

Зазвичай раз на місць траплялася фальшива тривога. Її викликали збої в роботі техніки та шуми ефіру. Проте таких РЛС на бойовому чергуванні було декілька і вони перекривалися. Аналогічна станція стояла в Криму, була і в Казахстані. А всім відома «Дуга» в Чорнобилі також займалася спостереженням за балістичними ракетами. То ж в Москві мали достатньо незалежних даних аби визначитися: стріляти чи далі бухати.

Майже до початку агресії РЛС в Мукачево несла бойове чергування та отримувала фінансування з Росії. Уявіть собі, в епоху Айфонів, інтернету та автономних автомобілів все ще трудився комп’ютер на дискретних транзисторах і з моніторами на електронних лампах! Але свою задачу він виконував а кошти за це справно поступали. Зараз Росія відмовилася від усіх закордонних РЛС і побудувала кілька нових на власній території. В разі справжньої війни ми їм «випадково» могли б і западлили. 😊


Плати компютера


І їх тут таких ну дуууже багато


Елементна база 60-х років
Блок оперативної памяті


МГТФ і розпайка вручну


Занюхав зелененькі ;)
Це був пристрій вводу, зчитувач перфострічок


А це "клавіатура" на кнопках і "монітор" на лампочках

У 70-і роки комп’ютер займав цілий поверх. Байку про це всі чули. Але побачити такого монстра на власні очі вдавалося одиницям. А ще й зробити селфі коло нього було взагалі круто. Цікавий факт що під поверхом з комп’ютером був ще цілий поверх з кабелями та охолодженням. Про це історики техніки згадують нечасто, нудно.


Поверх з компютером


Ми б сказали що Бог любить трійцю. Але в Союзі надійність компютера була такою, що його дублювали три рази аби не поламався


Електронний замок


Блоки компютера зблизька
Принтер тоді був єдиним нормальним пристроєм виводу інформації
робоча зала з місцями операторів ЕОМ

Зараз це шафи з платами що напічкані золотом, паладієм та іншим дорогоцінними матеріалами. А в ті часи так виглядав надсекретний комп’ютер. Звісно що секретність була потрібна власне для того, щоб потенційний ворог не здогадався що комп’ютер скопійований в нього ж.
Вхід під машинне відділення


Під поверхом з компютером ще є цілий поверх з вентиляцією і кабелями для нього


Кабелі що зєднують всі ці няшні блочки що над нами


А так і не скажеш. Здається що все це нікуди не підключено

Сама РЛС знаходиться на околиці міста Мукачево в селі Шенборн, 15 хв їзди від центру або три години їзди від Львова. Записуватися на екскурсію потрібно заздалегідь, СБУ ж повинно перевірити чи ви часом не шпигун з Росії 😊 Ціна екскурсії 200 грн, діють знижки для дітей на УБД. Мінімальна кількість людей троє. Резервація за телефоном: Туристичний оператор "Екскурсія", тел. 0509014822, 0509509090. Ну і раз Ви вже заїхали на Закарпаття то тут крім РЛС є ще багато замків, виноробень, озер, термальних джерел та інших відомих туристичних принад.Серцем РЛС є антена. Її фотографувати навіть зараз не можна. Вона має форму крила літака «Кукурузяника», але довжиною понад 100 метрів. «Крило» знаходиться в спеціальному ангарі який захищає його від пильного ворожого ока. А також від снігу, птахів, циган та сталкерів. 😊 В «крилі» зроблені спеціальні щілини що випромінюють сигнал у космос. Шляхом маніпуляції з фазою та поляризацією сигналу здійснюється розгортка променя в просторі. Відбитий від ракети чи супутника сигнал вертається назад, попадає в ті ж щілини, обробляється і передається по кабелю «куда надо». Чи то пак передавався. Своїх ракет РЛС не мала тому удар у відповідь надати не могла.


пульт контролю передавача


Спеціальний захисний костюм від випромінення


В цих шафах сам передавач
Осцилографом контролювалися сигнали в різних точках каскадів передавача


Три каскади передавача зліва направо. Підсилювали імпульс від 1Вт до 1 МВт. Тобто в мільйон разів.


Вимірювач КСХ.


Розділюючі конденсатори на 470пФ
Ручкою лампи опускалися і піднімалися для заміни


Ось і вони. Та дальша найпотужніша


Фідерна лінія що веде до антени


Контроль параметрів вихідного сигналу
напруга в кіловольтах. Потужність в мегаватах

Величезний плюс цього туристичного об’єкту - його люди. Це начальник частини, помічники та інші. Всі вони пропрацювали тут останні 30+ років та реально несли бойове чергування. Розповідали, наприклад, як звітувалися в Москву про ракети що запускав Садам Хусейн по Ірану. Чи як за незалежності прийшов приказ розвернути РЛС в сторону Росії. Чи як вони ходили до місцевого циганського барона і розказали шо випромінювання станції впливає на потенцію. Після цього цигани перестали красти кабелі.


Знизу в лампу підводилася деіонізована вода. Для охолодження


Знизу анод, зверху катод. Рожеве це корпус лампи. такий великий бо напруга 30кВ


Передавачів також було з запасом. Плюс антена живилася з двох сторін одночасно. От і маємо цілий лабіринт з труб


Захист від дурня. Поки всі ключі правильно не позбираєш ніц не відбудеться.


Внутрішня напруга на станції 24В. Для безпеки


Нутрощі блоку з телефонним апаратом


Це комутатор який міг підключати потрібний передавач до антени


Всередині куля і на неї наїжджають контакти. Для того там і ці електродвигуни


Якщо що станцію можна було відлагоджувати на еквівалент навантаження. тоді по температурі судили про потужність сигналу

Я щасливий що мав змогу довідатися про роботу станції саме від цих людей. Розпитати їх про цікаві деталі, просто почути житейські історії чи військовий сленг. Це зовсім інше відчуття ніж коли двадцятирічний юнак-екскурсовод розповідає про Радянський союз і холодну війну. РЛС для персоналу як справа життя, як власні діти. Вони щиро хочуть розвинути її, модернізувати та дати дорогу в сучасний світ. Чи хоча б залишити в пам’яті заїжджих туристів.


Я нічого не зрозумів. Але туди ми не ходили.


Коридор до приміщення з хвилеводами
По трубах приходить сигнал від передавачів. Далі він йде хвилеводами до антени.
Станцію здано на ДН ВІЛ
Перші каскади підсилювачів приймача


Важливо було захистити вхід приймача від свого ж сигналу передавача. Для цього тут стояли розрядники


Від цього конуса прийнятий антеною сигнал йшов до приймачів і підсилювачів


Важливо було захистити вхід приймача від свого ж сигналу передавача. Для цього тут ці койобочки.


Вони в такт з передавачем запалювали спеціальні розрядники.


Ці розрядники іонізували газ та відбивали всю потужність назад
Розрядник


Під столом з койобочками від розрядників


Чим більше в армії дубів тим міцніша наша оборона :)


Поглинач відбитого сигналу

Попри дорожнечу електроенергії, РЛС таки вмикають кілька разів на рік. Тобто усі ці шафи з транзисторами, лампами та коридори з кабелями досі фунциклюють! Уявіть собі, їх таки не розтягнули на дорогоцінні метали та не порізали на мідь! І ще досі обслуговують, прочищають контакти та перепаюють електроліти. Це ще раз доводить що Україна таки космічна держава. Ми маємо свої ракето-носії, маємо свої супутники і свою станцію спостереження за ними. Зараз є плани по модернізації РЛС під сучасну елементну базу. Тоді електроенергії вона буде споживати в рази менше, а даних видавати на терабайти більше. Ці дані можна потім продавати в каталог космічних об’єктів за непогані гроші. По перше, ми окупимо інвестиції, а по друге - ще сильніше утвердимо свою позицію в космосі.


Йдемо у зал приймача


Чорні ящики які пишуть геть усе що відбувалося на станції


Писалося в ті часи на плівку


А це вже приймач. Приймачі завжди складніші за передавачі.


Пульт керування приймачем


І я це все колись знав.


Зараз забув десь більше половину :(


С1-65. за таким я колись працював на попередній роботі Техприлад.


Частина блоків приймача на лампах


Схоже на якесь закинуте бомбосховище


ну Ви зрозуміли. Приймачі тут також дублювалися.


Конкурс на найкумеднішу позу фотографа?


А тут зал під приймачами надійно закритий від сталкерів і циган

На сайті писало що екскурсія мала тривати півтора години, та нас водили всі чотири. Ми були аж трохи втомилися від вражень. Але нагода відвідати таке місце випадає нечасто, то ж терпіли. А також раділи тому що РЛС все ще існує. Не виключено що завдяки саме їй та подібним колись вдалося уникнути масштабної ядерної війни. А в майбутньому ця РЛС супроводжуватиме Українські супутники. Вони посилять нашу обороноздатність та дозволять повернути окуповані території.


Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

YserL

 • Супер Модератор
 • Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 2608
 • Рейтинг 529
  • Перегляд профілю
Re: РЛС "Дніпро" та трошки Мукачевого
« Відповідь #5 : 04.09.2020 15:29:29 »
Екскурсія від УП https://www.pravda.com.ua/articles/2020/09/4/7265200/

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Cx-OUnhHho8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Cx-OUnhHho8</a>
Розшарити F VK G+

Khimik

 • Свої
 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 191
 • Рейтинг 32
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Re: РЛС "Дніпро" та трошки Мукачевого
« Відповідь #6 : 11.09.2020 11:20:37 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=QLzVXw2uo3o" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=QLzVXw2uo3o</a>
Розшарити F VK G+