Автор Тема: Форт Тараканів  (Прочитано 1441 раз)

1 гість дивиться цю тему.

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 3341
 • Рейтинг 540
 • Стать: Чоловіча
 • AlkoGolem
  • Перегляд профілю
  • Пікаса
Форт Тараканів
« : 23.03.2009 15:00:45 »
Чий - чий це форт??? Запитає людина, що чує про нього перший раз. Назагал обєкт є достатньо відомий всім, хто цікавиться цією темою і нема шо про нього писати. Але чомусь за останній місяць мені тричі прийшлося розповідати про нього різним людям з нашого сайту. Тому, шоб не повторюватися по багато разів, я вирішив створити такий собі коллаж з різних оповідей плюс додати троха від себе. Хто там був - доповнюйте, діліться фотками та враженнями.

Звідси

Він майже одноліток форту “Пшемишль”, також був збудований наприкінці XIX ст. На той час це були західні кордони Російської імперії і саме для їх захисту і потрібен був Тараканівський форт. Його почали будувати в 1860-х роках, а завершили будівництво в 1885-1890 р.р. Протягом цього часу жителям 10 сусідніх сіл було заборонено будувати будь-які споруди з каменю, на будівництво форту були виділені десятки мільйонів карбованців і кинуті величезні людські ресурси. Окрім каменю для будівництва форту використовували і новий на той час матеріал – бетон. Форт будували як самостійну бойову одиницю і він був майже на автономному забезпеченні. Окрім військових приміщень він мав хлібопекарню, пральню, церкву, морг, телефонний зв'язок і 3 колодязі з водою. Один відкритий для користування у мирний час, один закритий для охолодження керосинових двигунів електростанцій і ще один також в безпечних приміщеннях для забезпечення водою гарнізону з насосом для накачки води в баки на 3000 відер. Форт являє собою ромб розміром 240х240м зі скошеним західним кутом, товщина стін досягає 2м. По периметру він оточений сухим ровом шириною до 13м і висотою до 6м. Стіни рову укріплені цегляною кладкою. З тилу форту був висувний металевий міст через рів, а також був зведений дерев’яний міст через Ікву. Від земляних валів до центру форту ведуть широкі коридори, в яких була безліч пасток та маса відгалужень. Сам форт частково знаходиться всередині валів, частково під землею, а артилерія знаходилась зверху на валах. В середині валів знаходилися так звані безпечні каземати, які допомагали підтримувати головний фортечний вал. Вважається, що в форту було 2 наземних поверхи та 3 підземних. Ядро форту складалося з величезного двоповерхового приміщення, в якому розміщувалися житлові, складські та господарські приміщення.На кінець XIX ст. Тараканівський форт являв собою чудо інженерної думки та зразок конспірації і був справжньою перлиною фортифікаційного мистецтва. Але його будували росіяни… :) Коли форт вже був повністю збудований виявилось, що його може обстрілювати артилерія з-за сусіднього пагорба і навіть не буде видно звідки стріляють. Одним словом: “Збудуємо – подивимось, не вийде – поміркуємо”. :) Через це форт вже на початку XIX ст. був залишений росіянами і… звісно, що зайнятий австрійцями. :) Росіянам вже необхідно було відвойовувати збудований власними силами форт. :) Все-таки не ту країну Гондурасом назвали. :) Відвоювали його росіяни під час Брусиловського прориву 1961 р., хоча серйозних боїв у форті не було і він майже не зруйнований. Тараканівський форт набагато більше постраждав від часу, ніж від бойових дій. Справа в тому, що в його стінах були водостоки і звісно, що коли форт покинули вони позабивалися і вода почала руйнувати його. Радянська влада спробувала була використовувати форт під склад, але вологість приміщень не дозволила це зробити.

Незважаючи на те, що Тараканівський форт закинутий і недоглянутий, він просто вражає уяву. Якщо форт “Пшемишль” – це комплекс укріплень і неможливо побачити його структуру, хіба що тільки на папері або уявити, то Тараканівський форт це абсолютно цілісна бойова одиниця разом з усіма його ровами, валами, мостами, будівлями та підземеллями. Довгі склепінні коридори ведуть за собою, стіни дивляться темними очницями вузьких бійниць, запрошують тамбури на входах та виходах, нескінченні коридори постійно переходять з рівня на рівень, де не де завершуються тупиками, трапляються шахти від ліфтів для подачі набоїв для артилерії, кругові кімнати і ще багато різних речей про призначення яких ми можемо лише здогадуватись. По форту можна блукати годинами, хоча заблукати там важко. Його структура читається досить легко, але занадто розгалужена мережа коридорів та тунелів не дає можливості швидко зорієнтуватися де саме ти знаходишся. В цьому може допомогти нумерація приміщень, але видно, що її декілька раз перероблювали і одне приміщення може мати кілька номерів. В принципі ходити по форту треба обережно, так як він знаходиться в аварійному стані (про це попереджує багато позначок фарбою на стінах), але періодично за ним наглядають пожежники і занадто небезпечні речі вони руйнують самі. В більшості приміщень форту сухо і чисто, але є досить вологі, в яких можна навіть пар фотографувати. Форт майже повністю заріс рослинністю і знайти його влітку досить складно, тому потрібно просто йти по дорозі, яка до нього веде і нікуди не звертати. Саме з цієї причини я хотів потрапити до Тараканова взимку, мені хотілося подивитися безпосередньо на його архітектуру і оцінити його міць.

Важко сказати, що міг відчувати супротивник перед фортом, але скоріш за все військова міць і потужність Тараканівського форту його лякали. Адже навіть в такому занедбаному стані форт справляє враження, яке не швидко проходить. В форті відчуваєш якою безпомічною і безпорадною може бути людина перед своїм же творінням. З усіх побачених мною фортифікаційних споруд я б поставив його на друге місце після “Об'єкту 221”. Але тут потрібно враховувати, що “Об’єкт 221” був споруджений в кінці XX ст., а Тараканівський форт в кінці XIX ст. І ще не відомо, якби я раніше побачив Тараканівський форт аніж “Об’єкт 221”, то чи вважав би я саме так чи навпаки. Як не прикро про це казати, але Тараканівський форт нікому не потрібен і продовжує руйнуватись. В Україні досить багато середньовічних фортець, які вражають своєю неприступністю і багато з них виглядають просто чудово, але щодо періоду XVIII-XIX ст., то тут нам нема чим похвалитись. Не думаю, що для відновлення Тараканівського форту потрібні великі кошти і сподіваюсь, що бажаючі його відновити з’являться раніше, ніж він остаточно зруйнується. Якщо хочете, це не менш ніж український форт “Буаяр”. Хочеться вірити, що наші діти зможуть не лише вивчати історію за підручниками, але й побачити на власні очі що таке фортеця XIX ст.Звідси

Зовсім поруч оспіване М.Гоголем Дубно, а тут - феєрія військової інженерної думки середини ХІХ століття. Брестська фортеця відпочиває! Де відпочиває, питаєте? Не знаю. А де Тараканівський форт - дуже навіть і знаю.
Отже. Недалеко від села Тараканів Дубненського району, в мальовничій місцевості над Іквою, серед лісу, на пагорбі, збереглися розвалини форту, який ще іноді називають Нова Дубенська фортеця. Зовсім поруч шумить автомобілями траса Львів-Київ, а тут - сонне царство воєн ХХ століття.
Починалось все в середині ХІХ ст. Тоді цей край належав до горезвісної Російської імперії. А що її, імперії, ворог був недалеко, то кордон належало укріпити. Головне інженерне управління при міністерстві оборони під керівництвом Е.Тотлебена має план, як це зробити! І закипіла робота. В 1860-х роках починають нарощувати пагорб для форту. 1873 р. приносить 66 млн. карбованців на зведення потужної воєнної махіни. 1884 рік - інспектування фортець регіону, яке підтвердило необхідність укріплення на західному театрі Дубно. Нарешті 1885-1890рр. стали роками народження Тараканівського форту.
Щоб не казати довго про масштаби та важливість будівництва, наведу один-єдиний факт: з того часу жителям 10 сіл, які розташовані неподалік форту, суворо заборонили зводити будь-які кам'яні споруди. Живіть собі в мазанках або ізбах. Все для форту, все для перемоги!
Окрім каменю та цегли, пішло на будівництво немало й нового як на той час матеріалу - бетону. А чавунні герметичні двері! Чудо цивілізації! А маса лазів, таємних входів та виходів? Диво конспірології! Мав форт власну баню, прачечну, хлібопекарню, прийомний покій на 28 ліжок. У 1901р. зводиться гарнізонна церква в візантійському стилі, яка розмістилася в казематах центральної казарми.
Величезний чотирикутник форту містить в собі родзинку, як коктейль - вишеньку. В його середині знаходилось величезне двоповерхове приміщення, куди до цих пір веде кам'яний тунель. Там розташовувались житлові, складські та господарські приміщення для артилерийської роти та штабу коменданта форта. Периметр форту складений з так званих безпечних казематів, які слугували ще й для підтримки головного фортечного валу. Саме на валу знаходилась вогнева позиція (бруствери для гармат, танкетки для стрільців, тильні траверзи). Між ними був - і є дотепер - вал ганг, по якому переміщали гармати. З тилу форту був захищений шлях через головний рів, куди в разі необхідності висувався з спеціальних казематів металевий міст. Головний сухий рів посилювали ескарпова та контрескарпова стіни. На останній розмістились бойові бетонні каземати-кофри (з заходу, півночі і півдня).

Формуляр Дубенських укріплень, складений військовим інженером Баумгартеном та іненерним чиновником Комаровим:
Гарнизон военного времени: - крепосная артилерия – 1 рота; - пехота - 2 роты.
Вооружение: - 6–и дюймовых орудий /190 пуд/ - 10 шт.; - легких полевых пушек на клиньевых мортирах – 8 шт.; - 57 мм капонирных пушек Корденфельда – 8 шт.; - 3–х линейных пулеметов – 10 шт.; - 8–и дюймовых стальных образца 1877г. мортир весом 200 пудов – 4 шт.; - мортир – 10 шт.
Форт имеет форму четырехугольника со срезанным западным углом, длина линий огня бруствера 230 саженей.
Всех безопасных казематов – 105, из них: - для жилья гарнизона – 32, - под лазарет – 5, - для хоз.надобностей – 4, - под склады – 10, - комплект крепостной артиллерии – 5, - под электрическую и телеграфную станции- 4, - под колодец и бак для воды - 2, - покойницкая - 1, - под лестницами, проходами и коридорами – 27, расходных пороховых погребов – 6.
Помещения для складов провианта и всяких запасов могут уместить 2 –месячный запас, необходимый для гарнизона форта. Внутри – 3 колодца: один открытый, для снабжения артиллерийской роты водой в мирное время, один в безопасных помещениях для обеспечения холодильников при керосиновых двигателях 2-х электростанций и один в безопасных помещениях для снабжения водой гарнизона во время осады, с водопроводом для закачки запаса воды в баки емкостью в 3000 ведер.
Мостов имеется два: железный выдвижной через главный ров форта для въезда в форт длиной 10 саженей, шириной в 9 футов: год строительства 1893 г., а также деревяный на сводах через Икву по казенном шоссе, что ведет из форта к станции Дубно юго-западной ж.д., длиной 15,8 саженей, шириной 2,8 саж., построенный в 1885 г.
Форт телефонизирован в 1899 г.


Як не дивно, у 1900р. новенький форт використовують лише як... склад, а пізніше й взагалі як тюрму. Це і слугувало грунтом для небаченого історичного анекдоту: у 1915р. москалі покидають ці стіни, і форт хутенько займає австрійське військо. Не пропадати ж такому диву. Хіба ж росіяни могли пробачити таке неподобство? Під час Брусиловського прориву 1916р. форт було зруйновано. А потім і Перша кінна Будьонова ганяла околицями польські загони...
Радянська влада теж хотіла як-небудь використати кам'яно-бетонного монстра, хоча б як склад. та через підвищену вологість та різноманітні випарування Тараканів з вояка на кладовщика не перетворили. Ось який словесний портрет дали форту у 1983р. спеціалісти "Укрзахідпроектреставрації:

Форт имеет в плане форму ромба со сторонами до 240 м. Извне он окружен рвом глубиной до 6 м и шириной до 13 м. Ров окружен земляными валами, которые укреплены каменными стенами. Извне стены имеют ширину до 3 м. Внешние и внутренние стены... Потери составляют 25-30 %...Общее техническое состояние сохранения стен можно считать удовлетворительным. Необходимы только незначительные консервационные работы.
Подземные коридоры ... К центральному ядру форта от земляных валов с севера, юга, востока и запада ведут широкие пендусные коридоры. Вход в западный коридор разрушен, перекрытия самого коридора и примыкающих к нему помещений в аварийном состоянии /глубокие трещины и высыпы в сводах, повреждена гидроизоляция/. Учитывая то, что форт посещается многочисленными, неорганизованными группами туристов, с целью избежания несчастных случаев необходимо срочно закрыть эту часть сооружения и, по возможности, ликвидировать аварийное состояние перекрытия... Стены и боковые перекрытия коридоров выложены из кирпича на цементном растворе. Полы бетонные, частично разрушены... Входы и выходы в коридоры имеют сохраненные металлические коробки и крючья крепления ворот.
Центральный корпус ...Каменное 2-этажное сооружение имеет в плане форму трапеции ... План сооружения решен в двух уровнях: западная часть корпуса на 2 м выше восточной... Мощные каменные стены /толщиной до 2 м снаружи выложены высококачественным кирпичом и декорированные карнизами, пилястрами, арками. Лицо кладки вследствие замокания в значительной мере разрушено. Оконные и дверные заполнения потеряны полностью. Под корпусом находятся три глубоких колодца /диаметром до 2 м/, два из которых засыпаны битым кирпичом. Единый сохраненный колодец, глубиной до 20м, соединен подземной галереей с западными казематами. Отмостка /из камня и бетона/ потеряна на 90 –100%... Цоколь...строящийся из камня прямоугольной формы. Высота цоколя до 50 см. Потери составляют 40%.
Стены...Есть трещины шириной до 5 см. Общее техническое состояние стен неудовлетворительный. Карнизы – каменные, нештукатуренные, строящиеся из формированного кирпича, сложного профиля. Карнизы поросли кустами и деревьями. Потери составляют 50%. Крыша – сложного профиля, покрыта руберойдом. В некоторых местах крыша повреждена.
Водоотвод осуществляется через лотки...в толще стены. Лотки не обеспечивают полного водоотвода, что приводит к дальнейшему разрушению сооружения. Сохранилось одно дверное заполнение в удовлетворительном состоянии. Любые элементы интерьера не сохранились. Помещения замокают и постепенно разрушаются. Общее техническое состояние интерьера неудовлетворительный...
Для того, чтобы попасть в казематы, надо пройти через двойную линию оборонительных рубежей, стены и перекрытия которых выполненные из бетона до 2,5 м... В связи с тем, что в западной части казематов делались попытки организовать склады, помещения здесь находятся в удовлетворительном состоянии /строительный мусор отсутствует, стены побеленные/. Интерьер остальных помещений казематов – неудовлетворительный.


І справді, зараз споруда в аварійному стані, все позаростало кущами і деревами. Та мури всередині ще міцні. Чи надовго тієї міці ще вистачить - важко сказати.

19 липня 2003 року я нарешті потрапила в форт вперше. У вересні того ж року - вдруге. Передати словами враження від побаченого неможливо. А куплена товста книжка Петра Савчука "Дубенський форт" все ще не прочитана...
Тепер - як добиратися. Якщо спробувати бути лаконічною, то скажу, що важко:). Від центру Дубна (пояснюю: центр - це там, де замок) їдете головною вулицею повз Михайлівську церкву та бернардинський костел (судячи по бляшаній бані-цибулині, яка чекає на свій час на травичці біля храму, костелу костелом залишилося бути недовго:(), потім непомітно Дубно перетворюється на приміське село Тараканів (там ще на п'єдестелі танк та відлиті в бронзі солдати застигли в атаці). Після останнього тараканського будинку (хоча судячи по його вигляду, тараканів там господарі виведуть в секунду, причому розстрілявши їх з АКМ) з рідної правої сторони траси з'їжджаєте ліворуч, на биту немощену дорогу (і биту, і немощну, ага). Старайтесь весь час триматися лівої сторони, заблукати в лісі неважко.
Наскільки я зрозуміла, під'їздів до форту є два. Ми зупинилися біля залізної не то брами, не то просто бляхи, за якою виднілися стіни цегляних казематів. Обійшовши дві сторони цього величезного чотирикутника і подивувавшись наабсолютно тропічну з вигляду рослинність (стовбури дерев геть вкриті ліаноподібним диким виноградом), потрапляємо до бетонованого бункеру-проїзду власне в саму серцевину форту. Далі - їдьте і дивіться самі. Форт - вражає.

Фільм про Форт
Ше один Опис
Звіт на Бескиді
Мій фотоальбомВід себе додам. Якшо порівнювати, то форт найбільше схожий на Лощину. Тільки поверхів там 4, та й кімнат куда більше. У форті ми все облазили, побували у всіх кімнатах. Знайшли тільки два засинаних тунелі, один вів у сторону валів назовні, інший у сторону міста. Цікавим є колодязь в одній з кімнаток форту, правда йти туда треба буде троха по воді. В глибину майже 30 метрів, діаметром 2  метри. Під час зйомок фільму там знайшли кілька снарядів. А ми туда каміння кидали. Ото б бахнуло :) Друга особливість - приміщення посередині. Найбільш розвалене але і найбільш мальовниче. Рекомендую вибратися на дах, неповторний краєвид та атмосфера. Грунтовне дослідження форту займе день. Якшо ж ше лишиться час - рекомендую відвідати Замок у Дубно, теж досить цікавий та особливий обєкт. Добратися до Дубно досить легко - дві години п(р)отягом зі Львова. На місці коло 11 години. Від вокзалу наліво до залізничного переходу, далі направо і весь час прямо. В разі чого - кожен місцевий мешканець підскаже вам дорогу.Фотоальбом Дубно

Обговорення теми тут
Розшарити F VK G+
курча

Svyatodiy

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 113
 • Рейтинг 119
 • Стать: Чоловіча
 • Не пяй в колоду!
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #1 : 02.04.2017 21:30:43 »
Отож, як і обіцялось, фотозвіт з форту. Окрема подяка Володі за фото.
Прибули до самого форту о 10-й ранку, тож на дослідження мали цілий день.
Рів між дома оборонними стінамиА ось і внутрішній двір самого форту
Казарми знаходяться в жахливому стані. Всюди тече вода і є ризик получити цеглою по голові

Вдосталь побродивши по казармах, вирішуємо вилізти на дах через комин
Після наземної прогулянки, вирушаємо до підземної частини форту.
Головний вхід
Один з колодязівІ на останок прогулянки, експерементуємо зі світлом

Після того, як відвідали форт, вирішили розвідати обстановку на колишньому військовому аеродромі, що знаходиться неподалік. Як виявилось, територія охороняється і поки ми ішли по дорозі, нас помітив охоронець, тож пробратись до ангарів і літака АН-2, який досі там стоїть не вийшло.
Виїжджаючи з м. Дубно, вирішили з Олесем сфотографуватись біля танку ІС-2, який стоїть на виїзді з міста


На цьому все. Всім хто був з нами - дуже великий плюс!
Розшарити F VK G+

RedShift

 • Досвідчений
 • *
 • Повідомлень: 339
 • Рейтинг 89
 • Стать: Чоловіча
 • Carpe diem!
  • Перегляд профілю
  • Игра Дипломатия - Стратегия против Силы
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #2 : 03.04.2017 06:48:24 »
А чого ця тема попала в смітник. Може помилково?  ???
Розшарити F VK G+
Церковь говорит, что Земля плоская, но я же знаю, что она круглая, я видел тени на Луне, поэтому я больше верю в эти тени, нежели в церковь. - Ф.Магеллан

Svyatodiy

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 113
 • Рейтинг 119
 • Стать: Чоловіча
 • Не пяй в колоду!
  • Перегляд профілю
Re: Форт Тараканів
« Відповідь #3 : 03.04.2017 07:38:05 »
А чого ця тема попала в смітник. Може помилково?  ???
Фотографії не у всіх грузяться з ПК. Сьогодні перепишу
Розшарити F VK G+