Колишній завод газової апаратури

Автор bodyabighit, 04.07.2016 13:43:58

« попередня тема - наступна тема »

0 Користувачі і 1 Гість дивляться цю тему.

bodyabighit

В суботу ми зі STALKER та Electri4king вирішили дослідити покинуту будівлю яка належала раніше до заводу газової апаратури
Об'єкт знаходиться ось тут


Але спершу декілька слів про історію цього заводу.

В 19 ст. у Львові виникла проблема з освітленням міста. Тому між представництвом старого Львова та німецьким континентальним Товариством міста Дессау було досягнуто домовленостей про будівництво газового підприємства, або як тоді його називали – газовні. Втілення великого проекту мало вирішити проблеми із освітленням міста Львова. Адже, у ті часи для забезпечення вулиць світлом, використовувалися малоефективні ліхтарі з лоєвимми свічками, або лампи з ріпаковою, конопляною чи буковою олією. Альтернативу цим засобам мав створити світильний газ, який би забезпечила новозбудована газовня.

Для будівництва такого підприємства магістрат виділив частину старого торговища худобою неподалік вулиці Сонячної (сучасна вулиця Куліша). Вулиця де розмістився сам об'єкт до сьогодні так і називають – вулиця Газова. Свою роботу газовий завод розпочав 1 вересня 1858 року. Відповідно до контракту, німецьке Товариство мало виняткове право на постачання газу у Львові впродовж 25 років, після чого місто мало викупити газовню за ціною 16-ти кратної ренти, або продовжувало контракт ще на 15 років, а 1898 року газовий завод безоплатно переходив у власність міста.

Газовня виробляла світильний газ із кам'яного вугілля, яке привозилось із Пруського селища Жабно. Окрім газу отримувались і такі цінні побічні продукти як кокс, смола, аміак, нашатирний спирт. За сорок років (з 1858 по 1898 рік) Товариством прокладено 40 км підземних чавунних газопроводів у центрі міста і до головного залізничного вокзалу, від яких постачались газом 815 вуличні ліхтарі. Освітлені найбільші громадські установи міста: ратуша, прокуратура, театри, музеї, школи, готелі, банки, політехніка, залізниця. Світильний газ також отримали фірми, підприємства та приватні споживачі.

В 1930 р. Львівський газовий завод почав забезпечувати місто змішаним газом для побутових потреб громадян і природним газом – для центрального опалення та промисловості.

В 1939 р. Львівський газовий завод реорганізовано в трест «Львівгаз» і підпорядковано комунальному господарству Львівського міськвиконкому. Першим керуючим тресту став Півонський Еміль Михайлович, який пропрацював на цій посаді до 1946 року.

В 1956 р. почалась газифікація Львівської області зрідженим газом.

В 1960 р. газове господарство тресту розподілили між чотирма підрозділами: Львівським, Стрийським, Дрогобицьким і Бориславським.

В 1961 р. трест «Львівгаз» переїхав у новозбудоване приміщення що на вул. Золотій,42, де, після ряду добудов і реконструкцій, функціонує до сьогодні. Прийнята постанова виконкому Львівської обласної Ради, згідно з якою відбулася передача на баланс тресту «Львівгаз» всіх газопроводів області високого середнього тиску.

Схема будівлі


Будівля збудована з гарної червоної цегли





























На території ще збереглася водонапірна вежа



Ось тема про неї.


bodyabighit


Indigo

Я сьогодні по Львівській хвилі слухав програму про історію міста. І звідти дізнався шо колишню міську газівню (шо була попередницею газзаводу) відкрили 1 вересня 1858 року. Тобто їй було б 160 років. Саме від неї значною мірою залежало тоді освітлення вулиць. Ну зараз від неї мало шо лишилось (хібашо топонім і елементи промислових будівель у кварталі). На жаль минулого року припинив існувати Ґас стейшн. З обстежених і відфотканих у цій темі корпусів є руїни (додаю відео, березень 2017). Якось я торік ходив по Форуму і натрапив на одному з виходів з ТЦ до підземного паркінгу на вітрини у музейному стилі й стенди, - там є згадки про газівню, якісь знайдені у ктловані під час буд робіт/розкопок артефакти. Може пофоткаю їх колись.




STALKER

Добре, що Газ Стейшн закрили. Ніц толкового там не було.

442 Гості, 1 Користувач