Отож, перебуваючи в східній частині України вирішив відвідати один гарний об'єкт.
В радянські часи тут працювало близько 200 осіб. На кар'єрах підривали породу і відвозили до дробилок, які знаходяться поруч. Після цього граніт постачали до асфальтних заводів. В сусідніх поселеннях їх було аж 3. Але після розпаду СРСР обсяги виробництва почали скорочуватись. Раніше на кар'єрах проводилось 2-3 масових підриви в місяць. Потім - раз в 6 місяців. Під кінець життя підприємства нормою став добуток 3000 кубічних метрів породи в місяць, хоча раніше це була денна норма. А з початком війни на донбасі життя на підприємстві і зовсім зупинилось.
![]()
![]()
Весь комплекс складається з чотирьох кра'єрів. Один з них засипали шлаком з металургійного комбінату, котрий знаходиться неподалік. Через другий вже довгий час протікає річка, а два інших поступово затоплює грунтовими водами.
![]()
![]()
![]()
Кар'єр, котрий засипаний шлаком сфотографувати нормально не вдалось, оскільки майже зі всіх сторін він виглядає приблизно так:
![]()
Прохід до найбільшого кар'єру загороджено бетонними блоками.
![]()
![]()
![]()
Тут до цих пір стоять два екскаватори ЭКГ-5А.
![]()
![]()
![]()
![]()
А ось і сам кар'єр. Найнижчий горизонт вже майже повністю затопило грунтовими водами, а це приблизно 8 метрів.
![]()
![]()
![]()
![]()
В самому низу кар'єру стоїть декілька опор ЛЕП, які закріплені на постаментах. Це зроблено для того, щоб їх можна було переміщати перед проведенням підривних робіт.
![]()
![]()
А ось і будка підривників.
![]()
Багато де видно, як просочується вода.
![]()
![]()
![]()
Вона тут надзвичайно прозора. Шкода, що камера не може цього передати.
![]()
А ось посеред води видніється верхівка опори.
![]()
Ця щокова дробилка була призначена для подрібнення великогабаритного каменю. Після неї подрібнений камінь перевозили до основних дробилок.
![]()
![]()
![]()
Подекуди видніються залишки від колії, що колись тут проходила.
![]()
![]()
![]()
А ось дробилка для дрібнішого каміння.
![]()
Над конвеєрною стрічкою висить магніт. Це зроблено для того, щоб виявити потрапляння металу і в разі чого, одразу зупинити дробилку і почати ремонт.
![]()
![]()
А ось і сама щокова дробилка.
![]()
І кабіна управління.
![]()
Пізніше камінь потрапляв до конусних дробилок КСД і КМД (середнього подрібнення і мілкого подрібнення). КМД зправа, КСД зліва.
![]()
Ще трохи фото конвеєрів і бункерів.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Також для працівників підприємства були збудовані їдальня і бомбосховище, наклонний вхід якого досліджує місцева дітвора

![]()
![]()
![]()
![]()