Підземний Львів

Автор TANK, 23.01.2009 00:15:46

« попередня тема - наступна тема »

0 Користувачі і 1 Гість дивляться цю тему.

TANK

Підземний Львів
Сьогодні мова піде про ще новий, але вже один із найпопулярніших для нашого міста екскурсійний маршрут – "Підземний Львів". Його відвідало вже чимало львів'ян та гостей нашого міста. Розробляючи цей маршрут ми і не думали, що він викличе такий великий інтерес саме у львів'ян. Адже відомо із світової туристичної практики, що місцеве населення значно рідше буває на екскурсіях ніж гості.

Ніщо так у світі не об'єднує людей, як бажання подорожувати.
(П.І.Гаркаві)
Підземний Львів
Петро Радковець
Іван Радковець
Сьогодні мова піде про ще новий, але вже один із найпопулярніших для нашого міста екскурсійний маршрут – "Підземний Львів". Його відвідало вже чимало львів'ян та гостей нашого міста. Розробляючи цей маршрут ми і не думали, що він викличе такий великий інтерес саме у львів'ян. Адже відомо із світової туристичної практики, що місцеве населення значно рідше буває на екскурсіях ніж гості.
Львів у всі часи був і залишається одним із найбільш привабливих туристичних центрів України. Хоча туристична інфраструктура у нашому місті постійно розвивається, проте, дуже бракує нетрадиційних підходів до цієї галузі. Тому, працюючи не один рік у напрямку популяризації Львова нам спало на думку створити щось таке, чого до нас у Львові ще ніхто не робив.
З численних нетрадиційних екскурсій, які існують у багатьох містах світу – нічні прогулянки, кулінарні тури, екскурсії вежами, екологічні тури, польоти над містом на повітряній кулі – нам до вподоби припав досвід міста Берліна, куди нас запрошували всього за 50 євро здійснити півгодинну прогулянку підземеллями столиці Німеччини. Феномен прогулянки підземеллями Львова полягає у тому, що це зовсім не екстремальний туризм, як думають деякі екскурсанти перед виходом на маршрут. Дуже часто на початку екскурсії нам задають запитання: "А чи підемо ми до Полтви?" Відповідь є однозначною – "Ні!" Оскільки, ця важлива для Львова водна артерія з ХІХ століття перетворена на каналізацію та замкнена у кам'яний колектор і становить велику небезпеку для здоров'я людей. Як зазначають спеціалісти у ній присутні всі інфекції які можна собі уявити.
Під час розробки маршруту нам довелось оглянути чимало львівських підземель. Доречним, на нашу думку, є порівняння підземного Львова з мурашником. Найбільш розгалуженою і заплутаною є каналізаційна мережа, а водночас вона і найбільш небезпечна. На друге місце можна поставити комунікації зв'язку та військові об'єкти, які мають обмежений доступ. Багато легенд та розповідей пов'язано із середньовічними підземеллями Львова: крипти, підземні ходи, винарні, пивниці, в'язниці та печери. Саме серед останніх ми і розпочали пошук об'єктів для нового туристичного маршруту.
Першим об'єктом для екскурсії "Підземний Львів" нами було обрано підземелля церкви Преображення Господнього на вулиці Краківській. Відразу ж хотілося б висловити подяку служителям цього храму, які виявили розуміння та допомагають у популяризації львівських підземель. Саме завдяки їхній титанічній праці колишні крипти, у яких в радянський період квасили капусту та огірки, були приведені у належний стан і є доступними для відвідувачів.
Проходячи крізь важкі залізні двері, в обличчя вдаряє холодна вогкість підземель. Вражають розміри підземних галерей та чудова акустика. З писемних джерел відомо, що цю ділянку середньовічного Львова ще у ХІV столітті заселяли татари, тому і первісна назва сучасної вулиці Краківської була Татарська або Поганська. Про будівлі, які знаходились на цій дільниці до початку ХVІІІ століття можна судити лише за архівними даними та археологічними дослідженнями, які були проведені у підземеллях храму. Оглядаючи кам'яні блоки обрамлень та інші архітектурні деталі, які було вжито при муруванні фундаментів, на яких стоїть сучасний храм, мимоволі розумієш, що машина часу таки існує, але працює вона лише у один бік.
У середньовіччі більшість храмових підземель використовувались, як місце поховань. Не винятком були і підземелля костелу Святої Трійці ордену Тринітаріїв, які на цьому місці звели свій храм на початку ХVІІІ століття. На сьогодні ці давні поховання не збереглись, а людські кістяки, які було віднайдено після 1991 року (коли церкві було повернуто її підземелля), зібрано у спільній могилі і вони захоронені у одній із кімнат під кам'яною плитою.
Всіх відвідувачів підземель церкви Преображення Господнього вражає своїми розмірами центральний зал, в якому так і хочеться знімати фільми про часи лицарської доблесті та честі.
Менше ніж сто років монахи тринітарії були господарями свого монастиря, храму та підземного ходу, який їх з'єднував та зберігся до наших днів. Вже у 1783 році у колишньому костелі було облаштовано університетську бібліотеку, а у келіях монастиря розмістились аудиторії. Університетське життя припинило своє існування у цих стінах з 1848 року, коли підчас революційних подій "весни народів" артилерія генерала Гаммерштайна знищила ці будівлі. Університет було перенесено у інші приміщення, а руїни цісар Франц-Йосиф подарував українській громаді Львова для будівництва Народного Дому та церкви.
Проходячи підземними галереями храмів мимоволі згадується легенда про львівського Чорного Монаха, який нібито продав душу Нечистому. Багато з тих хто побував на наших екскурсіях можуть навіть розповісти, що зустрічалися з ним. Другим об'єктом для мандрівки львівськими підземеллями було обрано "Аптеку-музей". Доволі часто львів'яни та гості нашого міста відвідавши торговий зал аптеки, купивши ліки та оглянувши експонати цього залу, вважають, що вони вже побували у музеї. Вони навіть і не здогадуються, що власне музею і не бачили. А скільки таємниць ще ховається у наступних залах, кабінеті алхіміка та підземеллях?
Аптека "Під Чорним орлом" була заснована у 1735 році військовим фармацевтом Наторпом. А з 1966 року на базі діючої аптеки було створено музей історії фармації. Зараз це унікальний музейний комплекс, в якому демонструються рідкісні експонати, зібрані фармацевтами, колекціонерами та науковцями. На сьогоднішній день він нараховує понад 5 тисяч експонатів. У приміщеннях музею можна побачити унікальну колекцію кам'яного, порцелянового, фаянсового, дерев'яного, скляного аптечного посуду, колекцію аптечних ваг, ступ, зразки перших таблеткоробних машин, різноманітні преси, рідкісна колекція вимірювальних приладів. Зібрана велика бібліотека, де знаходиться понад тисячу старовинних медичних книг та понад 2 тисячі періодичної фармацевтичної літератури.
Підземелля аптеки цілком відрізняються від описаного раніше в першу чергу тим, що це не церковні крипти, а підвали давнього житлового будинку Львова. Тут зберігали не лише традиційні ліки а також лікувальне вино.
Майже непомітно минають перші півтори години подорожі. А для продовження ознайомлення із підземними таємницями Львова ми пропонуємо відвідати кав'ярню "Золотий Дукат". Тут "...зупиняється час, і починається казка...", тут живе легенда про Білу Дівчину.
Це чудовий приклад, як із невеликого підвального приміщення можна зробити родзинку, до якої прагнуть потрапити львів'яни та гості нашого міста. Адже кава для Львова – не лише культовий напій, це процес приправлений ароматом давніх часів і ще одна можливість спілкування з історією нашого міста.
Звичайно, що за одне відвідування не має можливості скуштувати понад сорок сортів кави, які Вам запропонують в "Золотому Дукаті". Тому вибір гатунку кави відбувається за запахом, або за кольором на "Кав'ярняній квітці".
Гарячий шоколад, який ви оберете для себе, залишить незабутні спогади про підземний Львів та нагадає про часи коли його постачали літаком із нашого міста до Відня. Минають роки а львівський гарячий шоколад надалі залишається унікальним у Європі.
У цьому затишному львівському підземеллі за горнятком кави чи шоколаду комфортно себе почуває студент і бізнесмен, поет і чиновник, сім'янин чи просто усамітнений.
Змінюються століття, уряди, а підземний Львів манить нові покоління львів'ян. Саме підземелля можна вважати своєрідними машинами часу, які могли б розповісти як про його минуле так і сучасне. У них мов у дзеркалі відобразились культурні та історичні традиції міста. Міста – яке у всі часи називали шляхетним.
За дві години, які триває екскурсія "Підземний Львів" її учасники мають змогу переконатись у правдивості вислову: "Навіть підземні шляхи повинні бути освітлені іскрою пізнання", і в тому, що у темряві починаєш надавати значення не стільки світлу, як шляху до нього.
P.S. Якщо Вас зацікавив туристичний маршрут "Підземний Львів" то більш докладну інформацію можна отримати зголосившись за електронною адресою zagadky@lion.lviv.ua.


194 Гості, 0 Користувачів