Хороший та зручний камуфляжний костюм - річ, до якої небайдужий кожен дослідник. В цій темі пропоную ділитися інформацією про переваги та недоліки конкретних видів камуфляжу.
Нижче пропоную пізнавальну статтю,
взяту мною звідси та перекладену на українську мову.
Тут створив
Обговорення теми.
Камуфляж в перекладі з французкої означає "маскування" і призначений для утруднення розпізнавання вірогідним супротивником контурів бійця на місцевості при використанні візуального, фото-, і оптоелектронного способу. Забарвлення камуфляжу являє собою багатоколірний (2-4 кольори) плямистий малюнок (великі або дрібні плями), що спотворюють і розмивають контури людини.
Першим у світі камуфляжем було забарвлення "хакі" під час Англо-бурської війни (1899-1902 рр), яка велася за незалежність Трансваалю від Англії. Англійці, що носили червоні мундири, терпіли великі втрати, на відміну від бурів, котрі використовували місцевість для маскування. Внаслідок цього англійців переодягнули у форму болотяного кольору (хакі). Під час Другої світової війни Німеччина мала на озброєнні близько 30 різних кольорів камуфляжу, деякі з яких потім перекочували в Радянську армію, наприклад, камуфляж "берізка", використовується і модернізується і сьогодні. З часів Холодної війни камуфляж прийнято ділити на п'ять великих груп:
- "Ліс" (в основному Європа, Америка)
- "Пустеля" - (Північна Африка, Середня Азія)
- "Джунглі" (тропік) - (Пд-Сх Азія, Південна Америка)
- "Зима"
- "Буш" (Південь Африки) - дуже мало видів камуфляжу у зв'язку з обмеженістю місцевості і країн.
В 60-х роках почався бурхливий розвиток видів камуфляжу. Необхідно розуміти, що універсальних камуфляжів не існує в принципі, кожне забарвлення створювалося і покликане працювати тільки в певних умовах. А кращий камуфляж - це той, який ви,можливо, зробите самі під конкретну місцевість і умови. Далі розглянемо основні види камуфляжу різних країн. При цьому абсолютно всі різновиди розглядатися не будуть, оскільки більшість варіацій забарвлення камуфляжу здерті з інших.
Види і забарвлення камуфляжуКамуфляж Росії і СРСР Цифровий російський камуфляж. "Цифрова флора" - новий піксельний камуфляж для російських ВС.
ВСР- 98 Флора. Основним російським загальновійськовим камуфляжем є з 1998 року. Не зважаючи на свій не дуже привабливий вигляд, Флора дуже добре маскує в середній смузі Росії. Через характерні смужки Флору прозвали "кавуновим" камуфляжем. Випускається в трьох варіаціях.
![]()
ВСР- 93. Він же "вертикалка". Російський камуфляж зразка 93-го року.
![]()
"Бутан" . Він же "Дубок". Розроблений в 1984 році, цей російський камуфляж добре розбиває силует на різних дистанціях на тлі рослинності.
Cрібний лист, зразка 1957 року. Він же "Берізка" і "сонячні зайчики", а також камуфляж прикордонника .
"Пальма" . Камуфляж з деформуючим малюнком зразка 1944 року. Випускався в 4-х варіаціях: літо, зима, осінь, весна.
![]()
"Листяний ліс" . Камуфляж випуску 1942 року.
"Амеба" . Камуфляж випуску 1935 року. Випускався в декількох варіаціях.
Камуфляж СШАWoodland - ліс, розроблений на початку 80-х роках для армії США. Woodland є найпоширенішим забарвленням американського камуфляжу по всьому світі, має декілька десятків клонів. Являє собою 4-колірний малюнок зі світло-, темно-зелених, коричневих і чорних плям. Також американський камфляж Woodland часто називають камуфляжем НАТО. Хоча, як відомо, в блок НАТО входить військовий контингент різних держав, що мають свої забарвлення камуфляжів. При намоканні Woodland для людського ока стає практично чорним, що різко збільшує його помітність. На даний момент вважається застарілим. Камуфляж в забарвлення Woodland існує в 4-х варіаціях:
- базовий (general), він же помірний (temperate);
- низовинний (lowland), такий, що відрізняється великою кількістю зелених відтінків;
- гірський (highland), з переважанням коричневих плям;
- "проміжний" (transitional), він же (delta), що маскує як в оптичному, так і в інфрачервоному діапазоні.
![]()
MARPAT - Marine Pattern, американський камуфляж для морських піхотинців. Цей вид камуфляжу прийшов на зміну легендарному Woodland. Являє собою "цифровий" камуфляж зі світло- і темно-зеленого, світло-коричневого і чорного кольорів. Цифровий камуфляж, як вважається, ефективніше порушує симетрію контурів бійця через особливе сприйняття оком малюнка, розбитого на прямокутні частини картинки, а також за рахунок відсутності явних меж кольорів. Цифровий Камуфляж MARPAT існує в трьох колірних варіаціях:
- Digital Woodland
- Digital Desert - пустинний Woodland, виключені зелені відтінки;
- Digital Urban - міське забарвлення
ACU PAT - Army Combat Unoform Pattern. Нове "цифрове" забарвлення, вживане сухопутними силами США. У термін ACU входить не лише забарвлення камуфляжу, але і крій форми. ACU розроблений на основі цифрового камуфляжу MARPAT, з якого виключили чорний колір, як неіснуючий в природі. Малюнок ACU є світло-, середньо- і темно-сірі плями. В цілому малюнок носить нейтральний характер, що, дозволяє його застосовувати в гірській, пустинній і міській місцевості. При намоканні, на відміну від Woodland 'а, ACU не набуває такого темного кольору завдяки світлішим відтінкам, включеним в малюнок.
Khaki - хакі. Назва походить від персидського khak і означає бруд, пил. По-справжньому культовий колір бойової форми, і сьогодні використовується деякими арміями світу і силовими структурами, не зважаючи на велику кількість сучасних забарвлень камуфляжу. Уперше був представлений в 1948 році в армії Сполученого Королівства в Індії.
Olive - оливковий. Темніший, ніж хакі, є сумішшю зеленого і тьмяно-коричневого кольорів. Використовувався під час Корейської і В'єтнамской війни.
![]()
3-color desert. Пустинний камуфляж. Створений на основі Woodland'a. Складається з блідо-зелених, світло- і темно-коричневих плям різної форми. До появи ACU PAT і MARPAT використовувався в Іраку та Афганістані.
![]()
6-color desert. Пустинний камуфляж. Він же "шоколадний чіп" (chocalate chip). Використовувався при проведення операції "Буря в пустелі" в Іраку. Схожий з 3-color desert, але складається з 6-ти кольорів. Основа у вигляді хвилеподібних плям блідо-зеленого, світло-коричневого, темно-коричневого, бежевого, з нанесеними на неї маленькими плямами білого кольору з чорним контуром. Сьогодні практично не використовується.
Multicam. Прийшов на зміну Woodland'y, але досі залишається комерційним варіантом. Є ясно-зеленою основою з нанесеними на неї амебоподібними плямами темно-зеленого, світло- темно-коричневого, чорного і бежевого кольорів. Добре підходить для лісової місцевості.
Tiger pattern - він же камуфляж Тигр - забарвлення камуфляжу, що добре підходить для ведення бойових дій в джунглях. Використовувся різними країнами, наприклад військовими США у В'єтнамі, Британії - в Бірмі, і хто першим застосував його напевно невідомо. Досі зустрічається в різних варіаціях, у тому числі в рядах російських ВС.
Камуфляж Канади CADPAT - канадський сучасний варіант цифрового камуфляжу. Схожий з американським камуфляжем MARPAT.
Камуфляж Бундесверу, ФРН, НДР WH splintertarn (Splittermuster) - перший німецький камуфляж, що надійшов на озброєння в 1931 році, наноситься на плащ-намет. Малюнок є світло-коричневим фоном з нанесеними плямами зеленого і темно-коричневого кольору осколкової форми. Увесь малюнок покритий "дощиком" - тонкими короткими штрихами зеленого кольору. У наступні роки "осколковий" камуфляж випускався в різних варіаціях.
WH eichentarn (SS - Eichenlaubmuster / Oak leaf). Він же німецький "Дубовий лист SS". Існує в двох варіаціях: 6-ти кольоровому (чорні, бордові, світло- і темно-зелені плями на ясно/темно-коричневому фоні) зразка 1942р. і 5-ти кольоровому (чорні, світло- і темно-зелені плями на світло-коричневому фоні SS - Eichenlaubmuster (зразка 1943р.). Кожен з цих видів камуфляжу має ще весняно-літній варіант з переважанням зелених відтінків та осінньо-зимовий з переважанням коричневих. В схожий камуфляж одягнуті сьогодні деякі російські підрозділи.
![]()
NVA flachentarn (Blumentarn) - "квітковий камуфляж", використовуваний в армії Східної Німеччини з 1950г до 1967г, після чого був замінений камуфляжем Strichtarnmuster. Схожий з камуфляжем СРСР в останні роки Другої Світової Війни.
![]()
NVA strichtarn (Strichtarnmuster). Цей німецький камуфляж був на озброєнні армії НДР з 1965 до 1990 року. Є спрощеною версією камуфляжу WH splintertarn, з якого виключені осколкові плями. Також відомий як "rain"- дощ.
![]()
Tarnmuster (Amoebatarn). Німецький камуфляж зразка 1956 року, є основою з Splittermuster 31 з нанесеними на неї амебоподібними плямами. Випускався в двох варіантах.
Flecktarn - в 1985 році Бундесвер випустив один з найбільш вдалих камуфляжів наших часів (на думку деяких фахівців). Німецький Flecktarn є малюнком, що дробиться, складається з дрібних плям, що перекривають одна одну, чорного, коричневого, сірого і ясно-зеленого кольорів. При цьому використовується той же ефект, що і у цифрових камуфляжів ACU і MARPAT, які, напевне, і розроблялися з оглядкою на Flecktarn. Також Flecktarn випускається в пустинному та інших забарвленнях з переважанням відповідних кольорів залежно від місцевості. Випускався в різних роках і варіаціях.
Tropentarn - З 1991 року Німецька армія такі кольори камуфляжу використовує при проведенні операцій в пустинній місцевості. Створений на основі камуфляжу Flecktarn, але значно світліший.
Камуфляж Фінляндії М05 - фінський сучасний камуфляж, створений, за словами розробників, спеціально для маскування у фінському лісі.
Камуфляж ВеликобританіїDPM - Disruptive Pattern Material - основний камуфляж збройних сил Великобританії. Малюнок являє собою плями і мазки пісочного, зеленого, коричневого і чорного кольорів. Випускався в різних варіаціях.
DPM Desert - пустинний варіант камуфляжу DPM Англії
Камуфляж ФранціїCCE camo - (Camouflage Central European). З'явився в рядах французької армії в 90-х роках. Призначений для носіння в Центральній Європі і візуально нагадує Woodland.
Daguet Desert pattern - пустинний варіант камуфляжу Франції, використовуваний при операціях в Іраку.
![]()
Lizzard pattern (Leopard) - камуфляж тигрового забарвлення зразка 1953 року, який Франція використовувала під час війни в Алжирі, а потім в Іноземному Легіоні.
Камуфляж ДаніїFlecktarn - d (M/84). Створений на основі німецького Flectarn, але з минімізацією кольорів до 3-х (оливковий, ясно-зелений і чорний кольори).
Desert Пустинний камуфляж армії Данії використовувався при проведенні операцій в Іраку.
Камуфляж НорвегіїM75 і M98 . Надійшов на озброєння Норвегії в 1980 році. Малюнок є плямами світло-, темно зеленого і світло-коричневого кольорів.
Камуфляж ШвеціїM/90 Шведський камуфляж створений з оглядкою на німецький осколковий Splittermuster в 1990 році. Малюнок складається зі світло-, середньо-зеленого, оливкого і чорного
кольорів. Також випускається в пустинному варіанті.
Камуфляж ІталіїVegetato Італійський камуфляж Vegetato.
Desertato Пустинний варіант італійського Vegetato.
![]()
Це що стосується виду забарвлення камуфляжу. Але костюм кожної армії мав ще й свою особливу, розроблену для певних умов тканину. Я особисто юзаю німецькі флектарнові штани, задоволений ними на 150%. Зручні, не продуваються вітром, міцні, в міру теплі, легко перуться (та й болота на них не видно

). Маю ще одні штани, англійські (DMP), легкі, літній варіант. Так само зручні, кожна деталь в них ретельно обдумана. Але наші люті прикарпатські комарі їх легко прокусують, що деколи заставляє задуматися

І ще: деколи щоб замаскуватися зовсім не треба спеціальних костюмів. Одного разу ми з Христиною купили на Краківськім базари махровий халат леопьордової расцвєтки, на подарунок тьотці. І з тою покупкою в рюкзаку поїхали на Вульку в ліс гуляти. Була осінь, всюди лежало опале жовте листя. Я накинув на себе той халат і заліг в канаву. І о чудо! З 15 метрів мене практично не біло видно. Нижче наводжу неякісний відеодоказ того веселого трафунку.
http://www.youtube.com/watch?v=OAJz87Zj_SA