Автор Тема: Ізохронний циклотрон в Києві  (Прочитано 2537 разів)

1 гість дивиться цю тему.

Roy

 • Супер Модератор
 • Досвідчений Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 3695
 • Рейтинг 1583
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
  • Мої фото
Це було рік тому, в рамках нашого відвідування Київського дослідного реактору, на території  Інституту ядерних досліджень Національної академії наук України.
Оскільки, нам не дозволили там знімати, влаштували шмон та позабирали телефони, опис від київських колег про реактор прошу читати тут.
Ну і відмічу, що заборонили вести зйомку, через журналістів ЗІКу, які накидали багато зрадоньки та недостовірної інформації, про об'єкт.
Будівля, де знаходиться реактор, додатково обнесена ще одним периметром огорожі та постами ВОХР.

Пряником тодішнього дійства, були відвідини Ізохронного циклотрону У-240

Кортока довідка для спеців, про циклотрон:

Прискорювач дозволяє отримувати пучки протонів з плавним регулюванням їх енергії в межах 8 - 80 МеВ,
пучків дейтронів з енергією 5 - 70 МеВ, а також прискорювати важкі іони до енергії 140 Z2/A МеВ,
де Z - зарядність іона, А - атомна маса іона. Енергетична роздільна здатність пучків складає 10-2 - 10-3,
 а при використанні монохроматора енергетична роздільна здатність досягає 10-4


Все зрозуміло? :)

Отже, переходимо до будівлі, яка, на мою думку виглядає саме так, як типовий радянський НДІВсередині, як не дивно, все радянське. Ремонт був, схоже ще у 80-х роках минулого століття.

До нас підійшов старший дядько, працівник. Очевидно що інженер, а можливо, а може й точно - людина з науковою ступінню.Проходячи коридором, зауважив, що ті працівники, які проходили повз були віком далеко за 50. Згодом дізнався, що у всьому інституті така проблема - брак молодих спеціалістів-науковців.
Зате є і позитив, якщо молодь з'являється, то це переважно фанати тієї справи. Але, цього недостатньо.

Випадково були прочинені двері в туалет...Особисто мені було незрозуміло, що саме це є, як працює, і для чого потрібно на сьогоднішній день. Хоча, на це моє єдине питання і була відповідь, інститут співпрацює з різними підприємствами, для котрих випробовують різні взірці матеріалів.
Синій халат нашого поводиря не контрастував з інтер'єром старим, лише ми виділялись, зі своїми різнобарвними куртками.
Більше питань я не задавав. Гумінітарна освіта, все таки. При такому масиві невідомого раніше обладнання очі розбігались. Зрештою, не тільки я був мовчазний у питаннях, всі ми попали туди, де ще ніколи такого ніхто раніше не бачив.

Переходимо до вищої, ще радянської інженерії...

Дивіться, це пульт управління процесами на циклотроні, де сидить оператор.
Все дійсне та робоче станом на 2018 рік

По різні боки безліч стійок з обладнанням, індикаторами, самописцямиЧерез масивні, кількаметрові гермодвері попадаємо у Святеє Святих - приміщення ізохронного циклотрону, котре заховане у будівлі, під надійним залізобетонним ковпаком.

Електромагнітний велетень, котрий не поміщається у кітовий об'єктив фотопапарату.
Противне жовте світло - наслідок світла ртутних газорозрядних вуличних ламп.

Оператор працює за свинцевим щитомЗеля детектить метали)Матеріальна базаЗлий МодераторІ щасливий ДокторА де ж радіація, запитаєте ви?
Коли підносиш дозиметр ближче до основи циклотрона, рівень її повзе верх.
Але, не вище тих чисел, що на екрані Терри.
Далі чекайте звіт від Yserl, він все гарно розпише, що і до чого.
Розшарити F VK G+
Meine Ehre heißt Treue

YserL

 • Супер Модератор
 • Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 2608
 • Рейтинг 529
  • Перегляд профілю
Re: Ізохронний циклотрон в Києві
« Відповідь #1 : 10.01.2019 18:13:26 »
Ізохронний циклотрон
Після екскурсії по дослідницькому реаторі ВВР-М ми завітали на ізохронний циклотрон У-240 Інституту ядерних досліджень Національної академії наук України.Прискорювач дозволяє отримувати пучки протонів з плавним регулюванням їх енергії в межах 8 - 80 МеВ, пучків дейтронів з енергією 5 - 70 МеВ, а також прискорювати важкі іони до енергії 140 Z2/A МеВ, де Z - зарядність іона, А - атомна маса іона. Енергетична роздільна здатність пучків складає 10-2 - 10-3, а при використанні монохроматора енергетична роздільна здатність досягає 10-4.

Екскурсію почали із пунтку керування, де розмістився макет будівлі.Основне робоче місце оператора дослідів.Мнемосхема дослідної установки.На стінах безліч показоментрів, самописців.Спеціальні стійки із апаратурою, індикаторними лампочками.Цікаво розглядати шкали, написи, тумблери.Просто вакумметр іонізаційно-термопрний, і все зразу ясно.Зворотня сторона, бездіч роз'ємів і кабелів.Контроль захисних перегородок.Просто цікавий перемикач.Шкода що включений, газорозрядні індикатори виглядають вінтажно.Ще стійки, щось забув перемкнути, і...Реле, реле і ще пару десятків реле.Зразу можна знайти потрібне реле, наприклад 3РВА5...Стійка із можливістю швидкої заміни блоків.Зрозумівши що нам все ясно що нічого не ясно, переходимо до самого ізохронного циклотрону, який розміщений за купою бетонну і металу. Вхід закривають масивні бвері біологічного захисту. Зеленна лампочка над сигналізує що все гаразд і немає гама, бета, нейтронного випромінювання.На об'єкті купа датчиків радіації.Детектор радіоактивності на базі трубок Гейгера-Мюлера.Ще один радіометр.І якщо загориться лампочка червоним, тікайте!Перед нами серце циклотронна 800 тонний 1.2 МВт електромагніт, біля самого центру є залишкова радіоактивність...Купа датчиків, трубок для успішного досліду.Вихід пучка з циклотрону.Вилетівші частинки прямують по каналу до мішені, втримуючись потужними магнітами.Магніти готові до роботи.Є магніти цікаві тим, що трубка є провідником струму, і всередині тече дистильована вода для охолодження магніту.Напруга всього 156 вольт, але сила струму 260 ампер, споживання тільки цього магніту 40 кВт...Труби систем охолодженняБагато нержавійки, кольорових металів.І різних приспособлень, для керування процесом.Навколо безліч дослідницьких пристроїв.Колба для азоту.Логер показників, з тих новіших, перевірили дозиметром, чистий)Якраз якийсь вузол перебирався, лего для науковця.Зустрічаються труби в сусідні приміщення.

Більше фото: https://photos.app.goo.gl/WzoLCs73spS425Gi8
Оригінал статті: https://blog.uaid.net.ua/isochronous_cyclotron/
Розшарити F VK G+