Автор Тема: Річка Левандівка або колектор на вулиці Широкій  (Прочитано 4585 разів)

1 гість дивиться цю тему.

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4640
 • Рейтинг 1397
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
«Що, на Левандівці теж є свої підземні річки?» – здивовано подумаєте Ви. «Ще й які!» – відповім Вам я.

Можливо Ви звертали увагу на канал з водою по вулиці Рудненській що тікає кудись під землю коло Протезного заводу? А широченний та майже сухий тунель що виходить з-під вулиці Широкої коло ОККО? Хіба Вам не було цікаво кудою це все може проходити і де з’єднуватися?

Колектор на вулиці Рудненській що збирає воду з дренажу залізниці


Вхід під землю на вулиці Широкій. Яка вулиця такий і вхід. Можна Джимміком заїхати😊


У 19 столітті коли закривали Полтву то усю воду з Головного Вокзалу та прилеглої залізниці пустили у Білогорський потік, тобто у Чорне море. Залізниця навіть мала свої очисні споруди. Ще в ті часи інженери побоювалися що Полтва може не справитися з такою кількістю води. Потім Левандівка стала мікрорайоном, а річку перетворили на каналізацію. В 20 столітті її все таки завели у Полтву, але тепер вже глибоким підземним тунелем(щитовий ПЗК). Він йде під торфовищем і виходить аж на вул. Варшавській і далі в Полтву на вул.Торф’яній. Та навіть зараз під час сильних дощів неочищена вода все таки скидається напряму у Білогорський потік. Для цього передбачено спеціальний перелив на вулиці Широкій.

Ось на фото підземелля Левандівки. Прямо пішов тунель на вулицю Широку аж до Головного Вокзалу. Праворуч кругла труба до Протезного заводу і на вулицю Рудненську. Обидві притоки замулені, вода там стояча по коліна. В інших ділянках того ж колектора вода тече по центру, її не більше 10см, йти значно легше.


Забруднене дно колектора під вулицею Широкою


А ось на фото той же колектор але нижче по течії. Теж є бруд, але менше. Тут вже вода тече по центру, де їй і місце. Є широкі бортики щоб вільно пройти.


Більшість львів’ян запам’ятали колектор на вулиці Широкій по нещасному випадку що стався в 2013 році. Тоді маленький хлопчик впав у люк і його знайшли мертвим майже через два дні. Пошуки утруднювало замулення та забруднення на дні колектора. Ця історія з хлопчиком ще більше підштовхнула мене все тут гарно дослідити. Що б майбутньому в разі чого змогти їм допомогти.

Ну що, цікаво як там під Левандівкою? Тоді пішли досліджувати!

Білогірський потік за Львовом. Левандівка на горизонті. Вода тут майже стояча. Потім це все впадає в річку Зимна Вода і далі в Дністер (за спиною)


Цей же потік, але в межах міста Львова. Хто уважний то вже бачив його з вікна машини чи маршрутки. А може в цьому блозі прочитав.


Вхід в тунель знаходиться зразу під дорогою і йде в сторону вулиці Широка. Цікаво, цей бетонний блок сюди вода принесла, чи його тут просто забули?


Заходимо в тунель. І справді вулиця Широка! Але щось тут води зовсім немає… А мало би бути багато, мікрорайон ж то великий! Дивно…


Лишаємо вхід за спиною і йдемо всередину тунелю


Води тут небагато, а та що є то в основному дзеркальні калюжі.


Вид з повороту колектора на вулицю Широку


Раптом я чую як хтось ззаду кричить: «Андрііііій! Андрііііій! Ти там?» Виявляється один із читачів побачив мою машину припарковану коло входу в підземелля та одразу все зрозумів. Він казав шо багато читав моїх звітів і тому Джимміка впізнав з першого погляду. На жаль хлопець був без бахіл, тому йти далеко не зміг. Ми попрощалися, обмінялися побажаннями та контактами, а також я пообіцяв йому написати цей звіт який ви зараз читаєте.

Коли є незамулені бортики то ходити одне задоволення


В кінці за поворотом стояли бетонні блоки. В разі чого тут можна організувати блок-пост і відстрілюватися 😊


Насправді це не блок-пост, а спеціальний перелив. Ось його вид з іншої сторони. Вхід в тунель там далеко за блоками. Брудна вода з Левандівки впирається у цю бетонну перешкоду і тече праворуч, у ПЗК. Там є отвір в стіні. У випадку сильної зливи вода переливається через бетонні блоки і неочищеною стікає у річку. Звідки ми, власне, щойно і прийшли.


Ось перелив у ПЗК і решітка щоб затримувати бруд. Нагорі є люк через який цю решітку можуть чистити.


А ось цей люк на поверхні. Видно як хтось чистив решітку.


Вид в сторону колектора на вулиці Широкій (де ми щойно були)


Вид в сторону вулиці Роксоляни де наш колектор впадає в ПЗК. Щодо решітки, то в мене залишилося одне запитання. Ця решітка там до самого дна? Якщо так, то все гаразд. Це означає що всі крупні речі які попали в колектор на ній і зупиняться. Якщо ж там внизу під водою є дира, то вода може нею протягнути важкі предмети в ПЗК і далі аж на очисні споруди Полтви.


Під цією будівлею проходить ПЗК. Тут також є злив з колектором з вулиці Широкої. Біля самої будівлі чути характерний шум води що тече. Фото взято з Google Maps


Після бетонного блоку колектор йде рівно під газоном вулиці Широкої кудись в сторону вулиці Сяйво. І взагалі колектори у Львові прокладені під дорогами, а не під будинками. Деколи доводиться чути закиди ніби терористи можуть використати колектори щоб закласти вибухівку під будинки. Че-пу-ха! Це значно простіше та ефективніше зробити з підвалу. До того ж колектор сам по собі доволі міцний та лежить глибоко під землею. То ж такий вибух хіба що щурів налякає.

Ну а після переливу в колекторі тепер води стало багато, як і має бути. Плавають какахи. Що ж, почалапали туди далі!


Какахи


Йти стає суттєво важче. Бортики майже зникли під шаром намулу. Місцями руками приходиться допомагати переставляти ноги. Можна сказати що ти залипаєш в колекторі. Шолом постійно зачіпається за стелю. То ж чим нижчий дигер тим він прохідніший!

Плюс мінус в такому стані цей колектор мав би бути по проекту.


Вид з-за бортика звідки я прийшов. Чиї це тут сліди ?;) Нагорі мул, нанизу бетон.


Та, на жаль, вода часто доходила аж до колін


Надодачу на бортиках траплялися цілі острови з намулу. То ж треба було згинатися в три погибелі щоб там протиснутися. По центру колектора йти не варіант. Там мулу ще більше, і вода з какахами.


Ця притока свою функцію навряд чи вже виконує. Але пішохідний бортик вона загадила таки добряче.


Острів з намулу і бруду по центру колектора на вул.Широкій


Після кількохсот метрів бродіння мулом ми дійшли до роздоріжжя.


А ось і злив двох менших труб. Прямо дорога пішла вулицею Широкою на Головний Вокзал, праворуч – в сторону вулиці Рудненської. На стику колекторів є люк назовні. Через нього робимо прив’язку де зараз знаходимся.

Наліво підеш, в мулі застрянеш. Направо підеш – каках набереш. Обидва тунелі одинакові по висоті. Але в лівий при 1,7м зросту ну ніяк не втиснешся. Стільки там було мулу на дні.


Вид в сторону вулиць Рудненської та Курмановича


Вид в сторону вулиці Сяйво та Головного Вокзалу


Ось рівень мулу в сторону вулиці Рудненської


А ось рівень мулу в сторону вокзалу


Це фото цього ж місця, але вже на поверхні. На передньому плані люк через який зроблена прив’язка. Цей же люк фігурує і у відео з рятувальниками які шукають хлопчика.

Прямо пішов квадратний колектор на вул. Сяйво і головний Вокзал, праворуч попри супермаркет – круглий на вулицю Рудненську.


Ця ділянка щойно була пройдена під землею.


Поруч з попереднім люком є той самий люк який був на відео. Тепер він додатково накритий куском бетонію


Цей же люк на відео з новин 2013 року. Видно шо кришка лежить збоку, а обойми немає. І як тій людині що вкрала обойму від люка після цього всього живеться?


Йдемо в круглу трубу праворуч. Там я ще так сяк пролажуся. В прямокутний колектор теж би протиснувся якби йшов по бетонному дні. А так мул з’їдає висоту та затягує ноги. Залипаєш на місці і далі й кроку не годен ступити.

На моє здивування через сто метрів карабкання мул закінчився і колектор виявився майже без води. Тобто виходить що мул намиває з прямокутного колектора в круглий? Або його в дощ наносить з обох сторін і він на зливі накопичується.


Бокова притока чистої води зі сторони паркінгу за супермаркетом
Робимо візуальну прив’язку де ми є зараз


Після притоки води стало ще менше.


А ось і світло в кінці тунелю. Вода майже не тече, все тут чисто


Поки були під землею то нагорі встигло снігу трохи нападати


Притока зі сторони вул. Рудненської що впадає в цей колектор. Хтось зробив на ній кустарну решітку з прутів ліщини. Напевно щоб бруд затримувала.


Ось звідси ми вийшли


Тепер давайте пройдемося цим потоком вверх по течії і подивимся де він бере свій початок.

Вул. Широка за спиною і три ряди дерев’яної решітки проти бруду


Трохи далі потік перетинає дорогу до гаражів. Але тут і сміття… Бррр.


Підходимо до протезного заводу. Видно АЗК на задньому плані. Зверніть будь ласка увагу на дві круглі оранжеві труби що виходять з колодязя. З них йде сильний звук води що тече.


Звідси ми прийшли. Гарний і широкий канал для води. Але порожній.


Цей канал бере свій початок ось від цього люка. Видно навіть кілька бетонних плит яким він є викладений. Ну а далі самі бачите, все закидано листям, гілками і глиною.


Праворуч кругла труба йде з вулиці Рудненського. У цьому люці вона повертає перпендикулярно до каналу який на попередньому фото. У випадку сильної зливи рівень води підніметься і відбувається перелив. Надлишок скидається в цей канал через дві оранжеві труби. Перелив є ліворуч, на фото видно його край. Тобто та труба з якої ми щойно прийшли це лише аварійний дренаж на випадок зливи. А основні води течуть трубою що поруч в землі і впадають у прямокутний колектор. Саме тому весь мул там.Я перейшовся ще сто метрів до залізниці і здибав аж дві притоки які формують «річку Левандівку». Вони також є на OpenStreetMaps картах.

«Річка Левандівка пахне поїздами,
 мостами, переїздами і брудними словами»
(с) Скрябін.

Вул. Курмановича і притока з депо


Ця ж притока, вид на депо


Автомобілісти знають яке тут в дощ буває море


Ось цей потік втікає під землю в сторону Левандівки. Не пролізеш…


А це ще один потік зі сторони залізниці. Прямо навпроти Протезного заводу


Він теж тікає під землю і теж в сторону Левандівки. Десь там вони об’єднуються на шляху до люка з переливом. Арочний колектор з попереднього фото є праворуч за пару метрів.


Шкода що один великий колектор завели в дві малі непрохідні труби ☹ Так би можна було полізти подосліджувати.


Продублюю це фото ще раз щоб було все ясно. Дві труби ліворуч, арочний колектор праворуч.


Цікаво де ця притока бере свій початок?


Цей же злив але з іншої сторони насипу. Він об’єднує дві гілки ліворуч і праворуч, все як на карті.


Ого, це люди з вікон вагонів стільки понавикидали? На фото видно вихід арочного колектора з насипу.


Автентична стінка тунелю з тесаного каменю.


Але чомусь на ній напис 1946. Совєти навряд би чи так заморочувалися. Заклали б «то всьо кірпічом»


Права гілка зі сторони Левандівського моста. Світла це дощова вода, чорна – фекальна каналізація.


Ця ж фекалка і прив’язка де це сфотографовано. Праворуч дощова притока. Прямо – фекалка. В принципі все ок. Воно ж потім тече на очисні споруди Полтви.


Звідси витікає дренаж залізниці що навколо. Висота 1 метр.


По центру видно тунель. Там де ми щойно були це праворуч від локомотива на фото. Також на передньому плані видно ліву притоку. Вона об’єднується з правою перед тунелем в насипі.


Вона витікає ось звідси. Ці дві притоки, по суті, і є найдальше живлення Білогорського потоку яке вдалося виявити. Вокзал не рахуємо 😊


Ось карта всієї системи під Левандівкою. Штрих пунктиром позначені ділянки де ми щойно пройшли. Синім позначені ті ділянки, що є на поверхні. На карті також були оригінальні позначення відкритих кусків річки. Я все це звів в одне ціле. Все проходить під зеленими зонами.Чув я таке що дігери «розсекретили» карту Полтви для терористів. А в Москві її хіба немає ще з часів СССР? Напевно люди що так кажуть ніколи не заходили на сайт міськради. Там у вільний доступ викладають детальні карти комунікацій Львова. Також ці люди, напевно, не читали книжку Гранкіна Каналізація Львова. Там теж є її детальна карта.  А карта Полтви на  OpenStreetMaps (позначена синім)? Так шо діггери тут ні при чому. Вони просто лазять в своє задоволення і діляться побаченим. А то що воно не всім подобається...

Звіт завершено, та мене не покидає одна думка. Стільки тоді в 2013 році було уваги на цей колектор. Навіть по телебаченню говорили що там брудно і це реально утруднювало пошуки. Я очікував що після трагедії хоча б ця ділянка колектора буде в зразково-показовому стані. Тим більше всередину легко можна трактором BobCat заїхати і все це повигрібати. А як бачимо… ☹

То ж сподіваюся цей колектор колись таки почистять і я побачу Сяйво в кінці тунелю. А там може і до Вокзалу та його очисних споруд доберемося …


Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!

lvivsky_digger

 • Постійний Дописувач
 • *
 • Повідомлень: 62
 • Рейтинг 109
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
дуже цікавий звіт)👍
Розшарити F VK G+
urban explorer

Bottlehunter

 • Супер Модератор
 • Дослідник
 • *****
 • Повідомлень: 2514
 • Рейтинг 1355
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Я вже давно чув про потік на Левандівці, що веде до головного вокзалу. Ніколи не випадало нагоди перевірити.
Кльовий звіт, лови плюса.
Розшарити F VK G+
Най жиє Гуцулія!

Sorborn

 • Новачок
 • *
 • Повідомлень: 48
 • Рейтинг 50
 • Стать: Чоловіча
  • Перегляд профілю
Цікавий звіт!
Розшарити F VK G+

Golem

 • Адміністратор
 • Досвідчений Дослідник
 • *
 • Повідомлень: 4640
 • Рейтинг 1397
 • Стать: Чоловіча
 • старий дігер
  • Перегляд профілю
  • Фейкбук
Тема людям зайшла. Маємо 1300 переглядів лише на форумі менше ніж за тиждень. Також репостнули photo-lviv i galnet

Я ж докину фото очисних залізниці на початку вулиці Широкої. При нагоді треба буде напроситися всередину.
Розшарити F VK G+
Дігери всіх країн єднайтеся!