Перегляд повідомлень

У цьому розділі можна переглянути всі повідомлення, зроблені цим користувачем.


Повідомлення - Roy

2981
Хм...цікаво, хотів би поїхати, проте не знаю як з часом вільним буде на кінець місяця. Місцина там цікава, є шо знімати.
Хотілось щоб ше Лесик поїхав, бо - "там де Лесик - там весело !"  ;)

2982
Обговорюємо тут шановні, а основна тема тут

2983
Від древлян до сьогодення

У товщі граніту в 1938-1939 роках з’явився цей підземний командний пункт, міць і технічна оснащеність якого вражають людську уяву навіть сьогодні. Військово–історичний комплекс «Скеля» – це справді унікальна споруда, яка поєднує в собі могутність радянської держави часів Сталіна та прадавню трагічну історію міста Іскоростеня часів княгині Ольги, яка, за легендою, спалила його, помстившись древлянам за смерть свого чоловіка князя Ігоря.

Підземелля під сорокаметровою товщею глини, піску, граніту й залізобетону, як засвідчують дослідники, споруджували на місці древлянських підземних тунелів. У тих самих печерах, у яких колись ховалися від дружинників княгині Ольги древляни, було залито тонни бетону, після чого печери стали нагадувати ціле підземне місто, заховане у товщі гори, зі своїми автономними комунікаціями й іншими системами життєзабезпечення.

Навіщо радянській верхівці знадобилося будувати підземну фортецю в глибинці, аж на Україні? Це залишається загадкою досі. Тим часом історики–краєзнавці роблять припущення, які дають відповідь на дане запитання лише частково. Офіційна ж версія появи укриття, створеного інженерним генієм фортифікатора генерала Дмитра Карбишева, де без перебільшення можна пережити глобальний катаклізм на кшталт прямого влучення у планету гігантського астероїда, - його споруджено в якості запасного пункту управління західного укріпрайону, так званої “лінії Сталіна”. Але ж будівництво об'єкту розпочалось задовго до війни, велося під пильним наглядом НКВД. Він мав зв'язок практично з усім СРСР, але ніколи не використовувався за призначенням. Вочевидь, той, хто замислив це будівництво, знав чи передбачав, що буде по переду. У низці ж  запитань, на які досі не дано відповідей: до чого готувався «замовник» будівництва;  і чому жодного разу не скористався спорудою; та яке її справжнє призначення; і  чому німці, окупувавши Коростень, більш ніж байдуже поставилися до фортифікаційного монстра? До речі, нацисти не лише не використали “Скелі” у власних військових потребах, але й не застосували вибухівки, аби ліквідувати потенційне сховище для підпільників. Рейхсфюрер облаштував “Вервольф” на Вінниччині, а портайгеноссе Гімлер, лише побіжно оглянувши “Скелю”, вирішив побудувати інший бункер ближче до Житомира. Варто відзначити й те, що фортеця зіграла важливу роль у сенсі оборони міста, та й не тільки.

У 1941році німці пройшли відстань від Львова до Коростеня за 8 днів, а вже тут радянським військам вдалось протримати гітлерівців цілий місяць. Вояки Вермахту так і не здобули цитаделі, тому застосували отруйний газ, який впустили до вентиляційних шахт. Проте загін майора Бєлозорова, який обороняв “Скелю”, виринув з підземелля за чотири кілометри від об'єкта і прийняв останній бій.

Підземні ходи, що сполучали “Скелю” з містом, простяглися під руслом річки Уж на відстань до 10 кілометрів. Якось, уже по війні, у лабіринтах заблукали діти. Їх знайшли тільки через кілька діб. Після того вхід до підземелля зруйнували вибухівкою і замурували.

Втім, є свідчення, що у Коростені була велика кількість ходів, що сполучали “Скелю” з містом. І нині не доведено, хто копав їх - древляни чи радянські сапери. Вважається, що загальна довжина коридорів середнього рівня укриття складає 146 метрів, верхнього — близько двохсот. Про нижні приміщення, які можуть сягати в глибину на 70 метрів, не відомо практично нічого. Кажуть, що вони ніби-то знаходяться в тому місці,  де, за переказами, знаходилась купальня княгині Ольги, входи у верхній та нижній яруси були замуровані, коли радянські війська відступали, аби не залишити фашистам можливості замінувати їх. Тож укриття складається з трьох ярусів, однак для відвідувачів доступний лише один. Існує гіпотеза, що на таємничих верхньому й нижньому ярусах об'єкта були спеціально обладнані секретні приміщення невідомого призначення.

Примітно також, що інформації про “Скелю” практично ніде немає: ні в літературі, присвяченій Другій світовій війні, ні в підручниках з історії. Найпотужнішої фортифікаційної споруди “рубежу Сталіна” 1939 року історично-документально просто не існує.
      
Підземна фортеця

Як же облаштована підземна цитадель? Вузькі коридори «Скелі» навіюють жах, особливо, якщо уявити, що над головою 20 метрів ґрунту, 18 граніту та 2 метри залізобетону. Вся інфраструктура підземного міста тут була продумана до дрібниць: система опалення, електро- та водопостачання, вентиляція, засоби індивідуального захисту тощо. Тут стояли дизельні генератори, що забезпечували автономне енергопостачання. Були там їдальні, кімнати відпочинку, робочі приміщення. Дощові стоки споруджено так, що за будь–якої зливи і нині перед входом не залишається й сліду від води. При температурі повітря від 40 градусів спеки до 40 морозу термометри усередині стабільно показують +16. І досі ніхто не знає, як діє каналізаційне відведення часів Карбишева, адже усі документи щодо об'єкта засекречено в архівах ФСБ Росії, яка вперто нехтує численні офіційні запити.

Розповідають, що у повоєнне лихоліття таємний бункер став притулком для цілого циганського табору. Коли ромів випровадили із секретного об'єкта, він тривалий час пустував. У 1968 році місцева влада, зважаючи на унікальний мікроклімат об’єкта, вирішила переобладнати підземелля під овочесховище, але з Кремля від товариша Косигіна надійшла категорична заборона.

У 1985 році було ухвалено рішення про відновлення бункера як пункту управління Коростенської міської ради з надзвичайних ситуацій. Тож у 1988 році бункер розчистили від сміття, він отримав статус укриття на випадок ядерного конфлікту. Карбишевську систему вентиляції інженери цивільної оборони обладнали лише протирадіаційними фільтрами. Того ж року на базі “Скелі” відбувся всеукраїнський семінар з цивільної оборони.
У ході відновлення укриття в 1986 році було взято на аналіз воду, яка наповнювала його ємності. Виявилося, що півстолітня вода… повністю придатна для вживання! Якщо уявити, що унікальний колодязь і артезіанське джерело можуть вічно забезпечувати віртуальних мешканців “Скелі” питною водою, то напрошується висновок: даний об’єкт зовсім не відповідає даному йому статусу – секретний командний пункт…

Комендант  "Скелі" Іван Поліняка розповідає, що на смак вода дійсно відмінна, по закінченні зміни кожен з працюючих тут бере по кілька літрів додому. Колодязь, видовбаний 70 років тому, має в діаметрі 4 метри і 6 метрів глибини. Джерело б'є прямо з каменю.

Будівництво об’єкту розпочалось у 1928 році, закінчилось в 1935—37, велось воно в суворій секретності.  Захищало його п'ять рівнів металевих маскувальних сіток: якщо б у нього влучила авіабомба, детонація відбувалася зверху, і навіть караульне приміщення, розташоване ззовні, лишалося б неушкодженим. Шматки залізної арматури, що стирчать із граніту, і досі не покрились іржею.

Герметичні противибухові двері можуть витримати прямий постріл гармати: всередині об'єкт збудовано так, що удар під будь-яким кутом приймає на себе внутрішня стіна, що слугує амортизатором. Усі внутрішні металоконструкції ковані, без жодного шва від зварювання. Донині в робочому стані знаходиться броньована телефонна лінія, от лише на другому кінці телефони до неї не підключені. 

Окремо відведено кімнату із засобами захисту від хімічної атаки. Тут велика колекція протигазів:  є дитячий, навіть протигаз для коня, або спеціальний підводний, у якому можна півтори години протриматись під водою. Серед експонатів – автомати, карабіни, гранатомети, міномети, макети дзотів, зразки патронів, протипіхотні та протитанкові міни.

Комендант «Скелі» розповідає: прямих доказів по те, що цей бункер споруджувався для самого Сталіна, немає, але все вказує на це. Судячи з фотокарток, які зробили німці після захоплення Коростеня, в кабінетах, передбачених для командування, був дубовий паркет і шкіряні меблі, які дуже полюбляв Сталін. Проте немає свідчень, що Сталін був у «Скелі».

Після ознайомлення з підземним містом починаєш розуміти: війну могли в ньому перечекати не тільки Йосип Віссаріонович, а й увесь вищий командирський склад радянської армії. Однак не покидає думка, що не для цього він споруджувався. Можливо колись спорудою зацікавляться дослідники теми розробки в довоєнному СРСР власної ядерного зброї, адже не такою вже й далекою вимальовувалася комуністичним вождям перспектива її застосування.

А поки що таємницю сталінських часів надійно хоронять коростенські скелі.

Між іншим, уже двічі телеканал «Інтер» знімав тут документальні фільми про Велику Вітчизняну війну. Як каже «господар» «Скелі» Іван Поліняка, музей поступово розвивається та приваблює дедалі більше відвідувачів зі всієї України та навіть закордонних...
                                                                                                                                                                                                                                      (С) Алла ШЕВЧУК

    Попавши на об'єкт звісно був приємно вражений побаченим, в голові одразу провів образну паралель між Лощиною та Скелею. Різниця вийшла велика)) Якось прикро на мить стало за наш об'єкт, який гниє поволі, а міг би слугувати в іншому ракурсі, як в Коростені, були б і гроші і задоволення з того.
Отже Скеля. Ну дуже тут все гарно, той антураж ще додає географічне положення, розміщення в мальовничому парку і скеля, в якій він знаходиться. Незвично бачити такого роду підземний об'єкт в такому хорошому стані! Всередині дуже вдало підібрані експонати з знахідок в УРах регіону, та предметах по ВВВ. Підбірку речей по ГО, а саме дозиметрів, газоаналізаторів, медпрепаратів, протигазів, ще не бачив в такій кількості. Заслуговують уваги рідкісні світлини з воєнних дій, цікаво виглядали конструкційні макети ДОТів. Досхочу виставлено зброї, найбільше мені з того сподобався кінджал СС, з написом «Meine Ehre heisst Treue» (Моя честь в вірності).  Ех.., хороші слова!
Отож фото:

Головний вхід


Парк та річка, в якому знаходиться "Скеля"
Спускаємося сходами і заходимо всередину


Вхідна герма
Форма коридорів ідентична тим, що є в Гулську


Резервувари з водою


А то під ним таке...


Фільтраційна


Асортимент предметів, який є в кімнаті ГО


Дозиметри:Костюм  :)Німецька радіостанція фірми Blaupunkt, 1941


Тут вона на старому фото:Макети:

Макет "Скелі"


Кімната з зброєю


Знахідки знайдені біля ДОТів

МіниСейф в кабінеті головокомандуючого

Йа!

Світлини війниЗнайома офіцерська сумка  :)

Здивувася, коли побачив розміри колодязя (фоткав через грати)
Схеми по конструкції дотів


Кімната відпочинку


Скелі над входами в об'єкт


Збоку бронетехніка готується до параду:


Решта фоток на Пікассі

Обговорення

2984
Радив б брати ось такий казанок: http://www.reibert.info/forum/showthread.php?p=1266000
Придбав собі недавно, задоволений. Присутність миски в середині не може не радувати. Гарно можна ділитися їжою на трьох осіб. Або ж розділити наїдки для себе на "перве, вторе і трете". Також відпадає необхідсть брати горнятко.

2985
а ви бачили оцей сайт,який організовує поїздки в чорнобиль? http://lplaces.com/ua/tour
Звісно, такі гроші ніхто платити не буде, вже це не раз тут обговорювалося. Тому й тема відповідна створилася, власне потрапити на об"єкт в більш оригінальний та не такий коштовний спосіб.

2986
Військові Об`єкти / Re: Любеч 1
« : 12.05.2010 20:03:53 »
Місце захоплююче, туди нам завітати обов'язково треба!
По часу об'єднана мандрівка розтянеться як мінімум на 2 дні.

2987
Для нічної поїздки AC/DC точно підійде, перевірено на собі. Сон якось відганяє.

2988
Абсолютно згідний, не треба ненавидіти минуле, треба просто сприймати його, як досвід і просто робити висновки, ссср вже нема, фашистів вже нема, є Україна, і нам з вами тут жити, тому будемо сприймати і розуміти кожну людину як особистість зі своїми поглядими і звісно ж поважати. :)
Стінгер, золоті слова!
Думаю, тепер це мав би бути хороший епілог всього вищенаписаного  ;)

2989
Всі фото, коментарі по фесту залишаємо нижче:

2990
Фестиваль цікавий, є на що подивитися.
P.S.Дякую колєгам за підтримку та допомогу при оформленні експозиції! +

2991
Наразі бажаючих пятеро, однак проблема з організацією транспорту з Києва зупинила нас.

2992
Що ж, проблема з транспортом так і не вирішилась. Такі хворі знайомі в Києві, як ми, не знайшлися, відповідно не мали бажання попадати в іонізуюче середовище. :)  Замовляти бус в Києві на 5 осіб - це тупо і дорого,(оформлення машини, дані водія і т.д.). Ідеально було б машиною зі Львова, але не було такої можливості. Отож, відкладаємо цю авантюру до осені, може ще хтось добавиться до нашої скромної компанії, а мо ще я собі куплю сраковоза до того часу. Що ж тут вже поробиш, власний транспорт, головна вимога з боку адміністрації ЧАЕС для такого роду делегацій.

2993
Гумор / Re: Смішні фотки 2
« : 29.04.2010 19:00:46 »
А потім так сталось: ;D

2994
Гумор / Re: Смішні фотки 2
« : 29.04.2010 18:55:27 »
"В пошуках скарбів")))
От в таких місцях дехто з нас знаходить незлі пристойні речі.  ;D ;D ;D

2995
Найшов в підвалі ось таку лопату з виразним клеймом. Чи вартує уваги?

2996
Та, гопніки нам не страшні були.)) Готові вже були скинути їх всередину, до потоку підземного...
Гарно полазили, от зроблю свої голкоступи, обовязково пройдусь трохи під Городоцькою.

2997
Для тих кого цікавить.
 Муха .Л З Австрії на Колиму. Спогади дивізійника.
 Верига В За рідний край, за нарід свій, або хто такі дивізійники.
 В.Малкош Українська дивізія Галичина в світлі легіонової політики 20 ст.
 Овад. Я Бо війна війною.
 Лазурко Р. На шляхах Європи. Видавництво братсва колишніх воякі.
 Гунчак Т В мундирах ворога Києв, Час України. 1993р.

Ще додам свою книгу:
Роман Висоцький "Спогади Дивізійника"
Спомини автора, який він пережив особисто. Шлях від Бродів до Сибіру та до волі.
Дуже цікава! Раджу почитати.

2998
Наразі є одна проблемка, а саме з організацією транспорту для нашого пересування з Києва в зону, по зоні та назад. Мордуватиму це питання разом з Зелею по знайомих в Києві. Хто має можливість, попрацюйте також над тим питанням.

2999
Тааа.класно!! Вітаю! Хотілось щоб в тебе був хамон нарізний в продажі, брав б його постійно!

3000
Агов, тру-експлорери, де ж ви? :)
Невже ніхто не хоче порівняно "за копійки" потрапити на ЧАЕС? :o :o :o
Щось нас наразі трохи маленько виходить...